недеља, 24. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Лидери региона на самиту у Виминацијуму
Хроника

Лидери региона на самиту у Виминацијуму

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 02. септембар 2011.

Девети Самит шефова држава југоисточне Европе под називом „Савремена уметност и помирење у југоисточној Европи”, чији је домаћин председник Србије Борис Тадић, почео је данас у археолошком налазишту Виминацијум код Костолца.

На самиту, поред председника Србије, учествују председници Хрватске, Црне Горе, Македоније и Албаније Иво Јосиповић, Филип Вујановић, Ђорђе Иванов и Бамир Топи, члан Председништва Босне и Херцеговине из реда бошњачког народа Бакир Изетбеговић и председник Бугарске Георги Прванов.

Такође учествују и генерална директорка Унеска Ирина Бокова, европска комесарка за образовање, културу, мултијезичност и младе Андрула Василију и генерални директор за образовање, културу и наслеђе, младе и спорт Савета Европе Габриела Батаини -Драгони. Бокова први пут борави у Србији од како је именована на ову функцију.

Самит је почео пленарним заседањем, након којег ће учесници обићи Виминацијум, једно од најпознатијих арехолошких налазишта у Европи, а после поподневне пленарне седнице новинарима ће се обратити председник Тадић, генерална директорка Унеска и домаћин следећег оваквог скупа који ће бити изабран на самиту.

Уочи самита, председник Тадић састао се јуче у Београду у одвојеним сусретима с председницима Хрватске, Црне Горе и Македоније Ивом Јосиповићем, Филипом Вујановићем и Ђорђом Ивановом и у разговору с њима потврдио спремност Србије да унапреди сарадњу у региону.

У склопу самита у Београду је јуче, у легату Чолаковић, одржан и округли сто ''Савремена уметничка продукција у региону југоисточне Европе - наслеђе за будућност'', с циљем да се направи предлог акционе платформе која би требало да понуди основе за унапређење сарадње држава и уметника у региону на стварању и очувању будуће баштине човечанства коју чини и савремена уметност.

Унеско, под чијим окриљем се одржава Самит, специјализована је агенција Уједињених нација основана са циљем изградње мира, стварања дијалога између цивилизација, култура и народа и промоције међународне сарадње кроз образовање, науку и културу.

Више споменичких целина из Србије налази се на списку светске културне баштине Унеска, а међу њима су Стари Рас са Сопоћанима, Студеница, средњовековни српски манастири на Косову и Метохији Дечани, Грачаница, Пећка патријаршија, Богородица Љевишка и Гамзиград код Зајечара.

Борис Тадић: Српски идентитет светиња на Косову неспоран

Председник Србије Борис Тадић изјавио је да је „српски идентитет светиња на Косову неспоран”.

Тадић је, отварајући регионални самит Унеска у Виминацијуму, код Костолца, указао да се само бескомпромисним очувањем културног наслеђа ствара предуслов за настанак баштине будућности.

„Зато ћу лично настојати да се заједничким напорима свих страна, укључујући и Унеско, пронађе решење за осетљиво питање очувања српског духовног и културог наслеђа на Косову”, рекао је председник Србије.

Тадић:Самит потврда посвећености Србије помирењу

Председник Србије Борис Тадић изјавио је да је одржавање самита Унеска у нашој земљи још једна потврда посвећености Србије процесу помирења, дијалогу и промовисању толеранције и међусобног разумевања у региону.

Перспектива чланства у ЕУ је веома битан подстицај у процесу помирења, а активно укључивање институција ЕУ у рад регионалних форума - потврда је европске будућности свих земаља југоисточне Европе, рекао је председник Тадић отварајући самит под називом „Савремена уметност и помирење у Југоисточној Европи”.

Ирина Бокова: Култура-мост за постизање мира и помирења

Генерални секретар Унеска Ирина Бокова поручила је данас на Деветом самиту шефова држава југоисточне Европе под називом „Савремена уметност и помирење у југоисточној Европи” у Виминацијуму да Унеско и она лично неће жалити труда да подрже помирење у региону југоисточне Европе и да ће снажно радити на томе са политичарима и представницима цивилног сектора.

„Уметност и сећање део су свакодневних напора за успоставаљање мира и помирења”, рекла је Бокова, упутивши апел уметницима, политичарима и политичарима који доносе одлуке да се придруже напорима да култура буде мост који ће водити ка остварењу ових циљева.

Изразивши велико задовољство што учествује на самиту и истакавши напоре председника Србије Бориса Тадића у циљу постизања помирења у региону, она је рекла да овакви састанци потврђују опредељеност лидера у региону да ставе културу у центар процеса помирења и развоја.

„Видимо резултате тих напора”, рекла је она, додајући да култура може да допринесе подстицању дијалога, превазилажењу разлика, консолидације и толеранције.

Према њеним речима, и то што је Виминацијум одабран за место одржавања самита симболизује напоре за помирење, јер је то одувек било место комуникације.

„Дошла сам овде са предлогом да се настави даље са спровођењем ове визије, а визија је то да је култура мост”, поручила је Бокова, изразивши уверење да рад уметника на дневном нивоу подстиче дијалог и помирење.

Како је рекла, Унеско снажно подржава савремене уметнике који могу да граде везе и сарађују, без обзира на границе, и да се тако подстакне помирење.

„Мир - то је оно што људи свакодневно морају да стварају, а између уметника и оних који доносе одлуке у свету, морају да постоје мостови”, рекла је Бокова.

Према њеним рецима, у региону је остварен и запажен напредак у достизању миленијумских циљева УН у области културе.

Како је рекла, људи у региону југоситочне Европе успели су да пронађу основу да почну испочетка кроз афирмацију демократских принципа и помирења.

Она је закључила да ће Унеско снажно подржавати међуграничну културну сарадњу и указала на знацај програма за младе.

Бакир Изетбеговић: Култура омогућава још ближу сарадњу

Члан Председништва БиХ Бакир Изетбеговић изјавио је данас у Виминацијуму код Костолца да област културе нуди могућност за још ближу сарадњу и боље односе у југоисточној Европи.

Изетбеговић је на Деветом самиту шефова држава југоисточне Европе под називом „Савремена уметност и помирење у југоисточној Европи” изразио задовољство што се наставља дијалог и да БиХ цени активности Унеска у области културе.

Он је рекао да је БиХ јединствена по много чему, пре свега по мултикултуралности, наводећи да је прошла кроз тежак период рата у којем су страдали и културни споменици.

Изетбеговић је казао да БиХ корак по корак обнавља та величанствена знамења и подсетио да БиХ има два добра уписана на листу светске баштине, Стари мост у Мостару 2005. и мост Мехмед-паша Соколовић у Вишеграду који је уписан на листу Унеска 2007. године.

Он је такође истакао важност регионалне сарадње и навео да истински ради на помирењу у региону.

Изетбеговић је позвао учеснике да се 10. самит одржи у БиХ и навео да ће инсистирати да он буде одржан у Мостару.

„Позивам вас да се идуће године нађемо у БиХ”, рекао је Изетбеговић.

Члан Председништва БиХ такође је позвао учеснике да подрже кандидатуру Сарајева за европску престоницу културе 2014. године.

Након Изетбеговића, учесницима се обратио бугарски председник Георги Прванов, чиме је завршен први део самита. Учесници ће затим обићи археолошко налазиште Виминацијум.

Георги Прванов: Помирење у региону није фраза,већ истински процес

Бугарски председник Георги Прванов рекао је данас на Самиту у Виминацијуму да сусрети попут овог представљају доказ да помирење у региону није фраза и нешто декларативно, већ истински процес и указао да је потребно искористии све могућности за изградњу нових културних коридора.

Обраћајући се уцецесницима Деветог самита шефова држава југоисточне Европе под називом "Савремена уметност и помирење у југоисточној Европи”, Прванов је подсетио да је баштина региона југоисточне Европе из различитих епоха и вишеслојна и заложио се да се уложе заједнички напори, како би она постала и део баштине Евопе.

„Културни процеси представљају подстицај за дијалог и помирење, али и за унапређење бизниса”, указао је бугарски председник.

(Танјуг/Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер