Početna strana > Hronika > Libija: Gadafijev sin Seif el Islam i još osam zvaničnika Gadafijeve vlasti osuđeni na smrt streljanjem
Hronika

Libija: Gadafijev sin Seif el Islam i još osam zvaničnika Gadafijeve vlasti osuđeni na smrt streljanjem

PDF Štampa El. pošta
utorak, 28. jul 2015.

Sud u Libiji osudio je na smrt sina bivšeg libijskog lidera Muamera Gadafija, Seifa el Islama. Smrtnu kaznu dobilo je još osam od 37 zvaničnika nekadašnjeg režima koji su optuženi zbog uloge koju su imali tokom pobune 2011. godine.

Među optuženicima kojima je sud, u televizijskom prenosu, izrekao smrtnu presudu zbog ratnih zločina su, pored Seifa el Islama Gadafija, i bivši premijer El Bagdadi el Mahmudi, kao i šef obaveštajne službe iz Gadafijevog vremena Abdulah Senusi, a kazna će biti izvršena streljanjem, prenele su agencije.

Kako javlja BBC, oni će moći da ulože žalbu na presudu.

Ukupno 37 optuženih tereti se za zločine koji uključuju nasilno gušenje demonstracija i ubistva demonstranata 2011. godine, kao i otmice, sabotažu i utaju javnih sredstava, prenosi Tanjug.

Seif el Islam nije bio prisutan u sudnici, već je iskaz dao putem video-linka, pošto ga lokalna milicija, bivša pobunjenička grupa, od 2011. godine drži u pritvoru u gradu Zintanu, odbijajući zahteve vlade u Tripoliju, koju ne priznaje, da ga izruči radi suđenja.

Sud je izrekao kazne i ostalim optuženima u ovom slučaju, a one se kreću od pet godina zatvora do doživotnog zatvora.

Seif el Islam je hapšen u novembru 2011. godine, ubrzo nakon što su njegovog oca ubili pobunjenici, u trenutku kada je pokušavao da pobegne iz Libije, navodi Raša tudej.

Suđenje, koje je počelo u libijskoj prestonici u aprilu prošle godine, kritikovale su organizacije za zaštitu ljudskih prava, a bilo je praćeno i nerešenim sporom sa Međunarodnim krivičnim sudom u Hagu zbog jurisdikcije u slučaju Seifa el Islama.

Međunarodni krivični sud u Hagu izdao je nalog za hapšenje Seifa el Islama Gadafija i Senusija, koje sumnjiči za zločine protiv čovečnosti.

Seif el Islam Gadafi uhapšen je u novembru 2011. godine, ubrzo nakon što su njegovog oca ubili pobunjenici, u trenutku kada je pokušavao da pobegne iz Libije, navodi "Raša tudej".

Libija je zapala u haos otkako je Muamer Gadafi zbačen i ubijen pre četiri godine, a sada je duboko podeljena između izabranog parlamenta i vlade koja je ograničena na istok zemlje i ima mala ovlašćenja na terenu i, sa druge strane, vlade na zapadu koju podržava islamistička milicija i koja ima kontrolu nad Tripolijem.

UN uznemirene zbog smrtnih kazni

Kancelarija UN  za ljudska prava uznemirena je zbog smrtnih kazni koje je sud u Tripoliju izrekao bivšim zvaničnicima.

"Pažljivo smo pratili proces pritvaranja i suđenja i zaključili da međunarodni standardi u vezi sa poštenim suđenjem nisu zadovoljeni", saopštila je Kancelarija UN.

U saopštenju se navode propusti u uspostavljanju individualne krivične odgovornosti, nedostatak pristupa advokatima, tvrdnje o lošem tretmanu prema pritvorenima i suđenje u odsustvu optuženih.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner