Početna strana > Hronika > Lazar Krstić: Podržavam Zakon o radu, moja ostavka nije farsa
Hronika

Lazar Krstić: Podržavam Zakon o radu, moja ostavka nije farsa

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 14. jul 2014.

Beograd -- Bivši ministar finansija Lazar Krstić izjavio je da Srbija mora da pokaže da su njene javne finansije održive.

"Da li je za to nužno smanjenje penzija od 20 odsto i plata u javnom sektoru od 15 odsto odmah da bismo pokazali ozbiljnost? Nije, možemo da kupimo još vremena i pokušamo da uradimo neke stvari, ali mnoge od tih stvari smo pokušavali ranije", rekao je Krstić za RTS.

Krstić, koji je juče podneo ostavku, naveo je da je smatrao da je bolje da se odmah ide na agresivne mere fiskalne konsolidacije kako bi resursi bili preusmereni na razvoj.

Upitan da li je glavno neslaganje bilo oko smanjenja penzija od 20 odsto, Krstić je odgovorio da je to bila "čitava dinamika".

"Naša situacija je takva da se ništa nije preduzelo pet, šest godina. Mi smo sa povećanjem penzija i nerešavanjem pitanja ogromnog broja zaposlenih podigli javni dug za oko šest milijardi samo po tom osnovu", rekao je Krstić.

Istakao je da je račun toliki da nije dovoljno samo smanjenje plata i penzija i povećanje cene struje da bi Elektroprivreda Srbije ostala likvidna, nego je neohodna i efikasna borba protiv sive ekonomije.

Upitan zašto je baš juče podneo ostavku, Krstić je odgovorio da je jedan od razloga i da bi budući ministar finansija imao dovoljno vremena za rebalans budžeta, za koji je potrebno mesec, mesec i po dana.

Dužnost ministra finansija trebalo bi da preuzme ministar privrede Dušan Vujović.

Na pitanje da li je njegova ostavka "farsa da bi se skrenula pažnja" sa izmena Zakona o radu, kao što tvrde opozicione stranke, Krstić je odgovorio da podržava taj zakon i da misli da je odličan.

"Za mene je neodgovorno što se sve svodi na politiku. U situaciji kad smo u krizi, to bi moralo da prestane. Postoje stvari koje moraju da se urade i toliko su dugo odlagane da su dospele na naplatu u obimu koji je socijalno ogroman. Moramo da vidimo šta je socijalno moguće sprovesti i ta odluka je na premijeru i na Vladi, jer tu je politički kapital", rekao je Krstić.

Ocenio je da kritikovanje zarad postizanja jeftinih političkih poena "prevazilazi neodgovornost" i upitao šta je alternativa.

Dodao je da se ne vraća u Ameriku i da neće biti formalno zaposlen u Vladi niti će imati bilo kakve privilegije, ali će "biti na raspolaganju".

(Beta)

Lazar Krstić: Smatram da je bolje da se odmah ide na agresivne mere fiskalne konsolidacije

Srbija mora da pokaže da su njene javne finansije održive, rekao je za RTS Lazar Krstić, koji je u subotu podneo ostavku na mesto ministra finansija. Napominje da smo mogli da kupimo još malo vremena i da pokušamo da promenimo neke stvari, ali ističe da je mnogo toga pokušano u prošlosti i da to nije dalo rezultate. Zato je smatrao da je bolje da se odmah ide na agresivne mere fiskalne konsolidacije.

Ministar finansija u ostavci Lazar Krstić izjavio je da više nego neodgovorno kritikovati ono što je neophodno uraditi u finansijskoj konsolidaciji, samo zato da bi se stekli jeftini politički poeni.

„Kritikovanje onoga što mora da se desi, radi postizanja jeftinih političkih poena, u ovom trenutku je nešto što prevazilazi neodgovornost. Dajte da čujemo šta je alternativa”, rekao je za RTS Krstić.

Govoreći o kritikama da je njegova ostavka samo „farsa” kako bi se skrenula pažnja sa Zakona o radu, on je rekao da „neke stvari” ne razume i istakao da podržava taj Zakon, za koji misli da je odličan, podsećajući da su to listom rekli i svi stručnjaci, ekonomisti u Srbiji, ali i međunarodni.

Krstić je ocenio i da se sve svodi na politiku, što bi u situaciji u kojoj se Srbija nalazi moralo da prestane.

„Postoje stvari koje moraju da se urade. Te stvari su toliko dugo odlagane da su dospele na naplatu u obimu koji je zaista socijalno ogroman. Moramo da vidimo šta je socijalno moguće sprovesti”, rekao je Krstić, dodajući da je ta odgovornost, odnosno da je odluka na premijeru i vladi, jer tu je „politički kapital”.

On je istakao da se dugo nije vodilo računa o javnim finansijama i da je, sa povećanjem penzija i nerešavanjem pitanja ogromnog broja zaposlenih u javnom sektoru, povećan javni dug.

„Nije dovoljno smanjenje penzija i plata, i povećanje cena struje već pored toga moramo da se borimo protiv sive ekonomije. Tu smo krenuli sa izmenama zakona o poreskom postupku i administraciji, i u sledećim nedeljama će se već videti neki rezultati”, rekao je Krstić.

On je naveo i da je puno urađeno, ukazujući da je, između ostalog, stavljeno na sto gde sve postoje problemi.

„I bez obzira na to što su ti problemi toliko bolni o njima smo otvoreno razgovarali, ja bih rekao bez presedana”, rekao je Krstić.

Na komentar da njegova ostavka predstavlja iznenađenje, on je rekao da to ne bi uradio da ne misli tako.

Kao jedan od razloga za ostavku, Krstić je naveo i to što je želeo da novom ministru finansija ostavi vremena za rebalans budžeta na način koji je politički i socijalno moguć.

On je dodao da se ne vraća u SAD, ali i da neće biti formalno zaposlen u vladi, niti će imati bilo kakve privilegije.

„Neću biti formalno zaposlen, niti ću imati bilo kakve privilegije, ali ću biti na raspolaganju”, napomenuo je Krstić i dodao da je to rekao juče na vladi i premijeru lično.

Krstić je u subotu objavio da je dao ostavku na mesto ministra finansija u Vladi Srbije.

On je, posle sednice Vlade na kojoj su usvojena prva dva reformaska zakona, saopštio da se o ostavci dogovorio s premijerom, a svoj odlazak objasnio je činjenicom da premijer i ministar finansija moraju imati isti stav o tome šta treba uraditi i u kojim rokovima.

(Tanjug-RTS)