понедељак, 25. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Латинска Америка: Чавес оснива блок од 33 државе, САД и Канади ускраћено чланство
Хроника

Латинска Америка: Чавес оснива блок од 33 државе, САД и Канади ускраћено чланство

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 03. децембар 2011.

Јужноамерички борац за независност Симон Боливар некад је сањао о уједињавању неколико латиноамеричких нација. Два века касније венецуелански председник Уго Чавес покушава да испуни завештање дводневним самитом који окупља све државе северне и јужне Америке изузев САД, преноси АП.

Чавез нови регионални блок посвећује свом идолу и истиче да је дошло време да се коначно стане на пут америчкој хегемонији.

"Ово је достигнуће до ког смо дошли после 200 година борбе. Монроова доктрина је овде устоличена: Америка Американцима, односно Јенкијима. Наметали су своју вољу током 200 година, али сад је доста", рекао је Чавес.

Никарагвански председник Данијел Ортега подржао је Чавеса и додао да је време да латиноамеричке и карипске земље осигурају да, доктрина инаугурисана од стране председника Џејмса Монроа, никад више не оживи. "Осуђујемо Монроову доктрину на смрт", рекао је Ортега.

Чавес предвиђа да ће јавност латиноамеричких држава, која је кивна, ојачати регионалну интеграцију. "Морамо ићи према ономе што је Боливар назвао великим политичким телом", поручио је венецуелански председник.

Нови блок CELAC, који се састоји од 33 земље, укључује све државе Латинске Америке и Кариба. За разлику од Организације америчких држава, чије је седиште у Вашингтону, пуноправни члан блока биће Куба, док ће Америци и Канади бити ускраћено чланство.

Кубански председник Раул Кастро подржао је Чавесову иницијативу, рекавши да је стварање новог блока "највећи догађај у последњих 200 година".

Међутим, многи латиноамерички лидери виде CELAC као форум за побољшање економских и политичких односа широм региона, а не као платформу за изазивање Вашингтона.

Бразил као најзначајнија земља региона је, ипак, има умеренији став. Иако је председница те земље Дилма Русеф рекла да јој је Боливар инспирација, није желела да помиње САД у негативном светлу, нити као непожељног комшију.

"Наше земље имају жељу за заједничком будућношћу. Двеста година раније Каракас је стајао као светионик борбе за независност. Верујем у Боливаров сан", истакла је Русеф.

Планови за стварање нове организације почели су 2008. године на самиту чији је домаћин био бразилски председник Луиз Ињасио Лула да Силва.

Чавесови најближи савезници деле његове наде за регион који би био независан од америчког утицаја.

"Стварањем CELAC-а Чавез спроводи у дело свој сан и Боливарову визију. Остали учесници стаће уз њега и одати му заслуге. У Латинској Америци и Карибима постоји снажан осећај регионалне повезаности и блискости", каже председник организације Међуамеричког дијалога Мајкл Шифтер.

Симон Боливар био је почетком 19. века председник Гран Коломбије, републике састављене од већег дела северне Јужне Америке и Панаме, која се касније распала.

Дивио се Револуцији у САД, али и упозоравао да ће моћ Вашингтона једног дана представљати претњу млађим нацијама Латинске Америке које су се избориле за независност од Шпаније.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер