понедељак, 06. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ласло Варга: Србија у ЕУ 2020. или неку годину касније
Хроника

Ласло Варга: Србија у ЕУ 2020. или неку годину касније

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 25. јул 2011.

Српски званичници не воле да прогнозирају када би Србија реално могла да уђе у ЕУ, али све чешће се чује да се то, под идеалним условима, ако наставимо овим темпом и без нових препрека које би пред нас могле да буду постављене, не може десити пре 2020.

По речима Ласла Варге, председника скупштинског одбора за европске интеграције, искуство других земаља показује да је цела процедура трајала минимално осам година - сами преговори пет или шест и ратификација уговора још две-три. Србија ће се, међутим, наћи пред три додатна проблема која остале земље нису имале.

- После окончања сарадње са Хагом показало се да је однос Београда и Приштине кључни проблем и нећемо моћи да затворимо преговоре ако ово питање не буде решено. Надам се да решење неће подразумевати прихватање независности Косова, али шта термин "нормализација и успостављање добросуседских односа" конкретно значи, мислим да засад нико не зна прецизно - објашњава Варга.

Он верује да ће се овај проблем решити у наредних десет година, јер "ако се не реши за то време, неће ни за 20".

- Други проблем је атмосфера замора од пријема нових чланова и исцрпљеност економском кризом. Трећи проблем су економски развој, животни стандард и развијеност привреде. Неким земљама је приликом пријема прогледано кроз прсте, али Србији неће сигурно, управо због негативних искустава које је ЕУ имала са тим земљама - упозорава Варга.

Зато ће, и по његовом мишљењу, Србија најраније 2020. ући у европско братство, а није искључено да се то деси и неку годину касније!

Ако и добијемо статус кандидата на јесен, па чак и датум за почетак преговора, цела процедура не би могла да почне пре средине следеће године. А онда следи отварање 35 поглавља и њихово затварање, потписивање приступног уговора, његова ратификација у земљама ЕУ...

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер