недеља, 24. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кристофер Хил на дебати "Савета за стратешку политику" и амбасаде Бугарске у Београду: Србија заиста нема избора осим да буде део Запада
Хроника

Кристофер Хил на дебати "Савета за стратешку политику" и амбасаде Бугарске у Београду: Србија заиста нема избора осим да буде део Запада

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 30. септембар 2023.

У Медија центру у Београду одржана је јавна дебата „Промењено геополитичко окружење и изазови међународном правном поретку“ коју је организовао Савет за стратешке политике у сарадњи са амбасадом Бугарске, а на којој су учествовали Њ.Е. Петко Дојков, амбасадор Републике Бугарске у Републици Србији, Њ.Е. Кристофер Хил, амбасадор САД у Републици Србији, Љубомир Грнчаров, начелник одељења за НАТО у Дирекцији за безбедносну политику у Министарству спољних послова Републике Бугарске, Љубомир Монов, в.д. директор дирекције “Одбрамбена политика и планирање” у Министарству одбране Републике Бугарске,Драган Шутановац, председник Савета за стратешке политике и бивши министар одбране Републике Србије иБошко Јакшић, новинар и спољнополитички коментатор. У завршном обраћању присутнима су се обратили Њ.Е. Петко Дојков и Никола Лунић, извршни директор Савета за стратешку политику. Модераторка дебате била је новинарка Сузана Трнинић.

Рат у Украјини је драматично променио геополитичку средину на глобалном нивоу. Његове последице по европску безбедносну архитектуру постављају много питања и не могу се потцењивати. Решења за такву ситуацију без преседана би захтевала озбиљне и благовремене напоре међународне заједнице и значиле би много за земље из региона. Због актуелнсти теме и саговорника, ова јавна дебата је била изузетно посећена од стране новинара,дипломатског кора и стручне јавности.

Као уводничар, присутнима се обратио амбасадор Републике Бугарске у Србији Њ.Е. Петко Дојков, који је навео да је ова тема значајна за целу Европу, али и наш регион како бисмо схватили позицију у геополитичком смислу од почетка Руске инвазије на Украјину. Он је истакао да тема јавне дебате има фокус на импликацијама рата у Украјини за Европу и свет, али је споменуо и позицију Србије у овом контексту. „Бугарска снажно подржава европски пут Србије и њену сарадњу са НАТО, а наша билатерална сарадња је на одличном нивоу и ту смо да пружимо потребну помоћ“, рекао је амбасадор.

Љубомир Грнчаров, начелник одељења за НАТО у Дирекцији за безбедносну политику у Министарству спољних послова Републике Бугарске осврнуо се на то да Русија није рачунала да ће Украјина пружити овакав отпор и да их је та стратешка грешка до сада скупо коштала.

„Добили су 1300 км границе са НАТО земљама чланицама и учинили да се земље које су толико дуго биле неутралне, окрену ка НАТО-у. Русија је угрозила бројне међународне обавезе које се односе на контролу наоружања. Такође, утицала је на снабдевање храном и на енергетску ситуацију. Ипак, наш циљ је да Русију наведемо да се понаша у складу са принципима међународног права и да престане да отима туђе територије“, рекао је Грнчаров.

Новинар и спољнополитички коментатор Бошко Јакшић је казао да је у склопу међународних односа неутралност легитиман избор, али да се схватање неутралности мењало кроз време.

„Русија је кроз историју покушавала да активира концепт неутралности као механизам сопствене одбране, међутим, досадашњи ток рата у Украјини променио је односе снага у корист Запада. Примери су Финска и Шведска које су промениле своје ставове по питању НАТО-а и оставиле Европу са неутралном Аустријом, Ирском, Кипром, Швајцарском и Малтом.У Европској унији„неутралци“ постају препрека у настојањима Европске уније да развија заједничку одбрамбену политику и јача безбедност чији је гарант НАТО“, рекао је Јакшић.

Он је навео да поборници концепта неутралности полазе од тезе да су историјски корисни јер су служили као тампон зоне или дипломатски посредници. „Руска инвазија је доказала да су државе ван великих савезништава веома рањиве и да војна неутралност све мање има смисла. Србија упорно повећава издатке за одбрану како би подржала своју самопрокламовану војну неутралност, која за разлику од земаља ЕУ није међународно верификована“, објаснио је Јакшић.

„Вучић је на Генералној скупштини УН критиковао Запад за политику двоструких аршина и питао зашто је суверенитет и територијални интегритет Украјине важнији од суверенитета и територијалног интегитета Србије. Теоријски је негде у праву, али се свет води по правилима реал политике. Принципи су ту да се крше, показао је и Путин, аВучић га је аболирао чак и када је председник Русије прошле године наговестио да би радо трговао са косовском независношћу у замену за западно признавање анектираних делова источне Украјине“, навео је Јакшић.

Председник Савета за стратешке политике и бивши министар одбране Републике Србије Драган Шутановац навео је да је напад Русије на Украјину стратешки јако лоша Путинова одлука и додао да НАТО не заузима источне земље, већ да су оне стале у ред и да желе да уђу у систем колективне безбедности. Тако теза да се НАТО шири и заузима Источне земље према његовим речима је потпуно погрешна.

„Питање је где је Србија у свему томе, јер у нашем ставу постоји велики антагонизам. Млади имају задршку по питању евроинтеграција и чланства у ЕУ, а с друге стране, када их питате где би волели да живе, они наводе управо земље ЕУ. Суштина је заправо да онда ЕУ треба да доведемо у Србију, а не да нам млади иду у Европску унију“, рекао је Шутановац.

Амерички амбасадор у Београду, Њ.Е. Кристофер Хил истакао је да је његов свакодневни задатак да са Србијом ради на додатном учвршћивању односа.

„Подржавамо Србију на путу евроинтеграција и охрабрујемо је да размишља о будућности. Не мешам се, нити ишта намећем Србији када је у питању њена неутралност по питању Русије и Запада. Србија мора да зна да јој неутралност не иде у корист и зато мора да размишља о својој будућности и одлучи каква ће она бити. Србија је део Запада и сигуран сам да ће знати да изабере где је чека боља будућност“, навео је Хил.

Осврнувши се на војну сарадњу двеју земаља, навео је „Србија има часну и поносну војску са којом наша земља има одличну сарадњу. Драго ми је да ће Србија учествовати у војној вежби "Платинасти Вук" јер је то од велике користи за српску војску“, истакао је Хил.

„Сведоци смо многих сукоба широм света, државних удара, пандемија и климатских криза, као и оштрих подела између војиних и економских сила- богатог Севера и сиромашнијег Југа. Оно што обесхрабрује је нефункционалан мултилатерални систем који намеће неопходност реформе глобалних институција, првенствено Уједињених нација. Надајмо се да ће свет на Самиту будућности идуће године успети да одговори на изазове пред којима се налази цела цивилизација. О актуелним безбедносним изазовима део наше земље је у дилеми - да ли да остане у истим заблудама и лута спољнополитичким лавиринтом у потрази за међународном правдом. Ипак, Србији и целокупном региону ултимативно је неопходна перспектива, савезништво и будућност за нове генерације, макар нас то коштало и неке емотивне сузе, јер Србија заслужује да пише историју победника, а не да смишља епове како би оправдала историју жртве”, закључио је Никола Лунић, извршни директор Савета за стратешку политику.

Јавна дебата "Промењено геополитичко окружење и изазови међународном правном поретку"

Јавна дебата Савета за стратешку политику и Амбасаде Републике Бугарске у Београду-амбасада за везу са НАТО у Србији 2021-2024.

Рат у Украјини је драматично променио геополитичку средину на глобалном нивоу. Његове последице по европску безбедносну архитектуру постављају много питања и не могу се потцењивати. Решења за такву ситуацију без преседана би захтевала озбиљне и благовремене напоре међународне заједнице и значиле би много за земље из региона.

Учесници јавне дебате: 

  • Њ.Е. Петко Дојков, амбасадор Републике Бугарске у Републици Србији, уводничар

  • Њ.Е. Кристофер Хил, амбасадор САД у Републици Србији

  • Господин Љубомир Грнчаров, начелник одељења за НАТО у Дирекцији за безбедносну политику у Министарству спољних послова Републике Бугарске

  • Господин Љубомир Монов, в.д. директор дирекције “Одбрамбена политика и планирање” у Министарству одбране Републике Бугарске

  • Господин Драган Шутановац, председник Савета за стратешке политике и бивши министар одбране Републике Србије

  • Господин Бошко Јакшић, новинар и спољнополитички коментатор

  • Завршна обраћања Њ.Е. Петка Дојкова, амбасадора Републике Бугарске у Републици Србији и господина Николе Лунића, извршног директора Савета за стратешку политику

Модераторка дебате: госпођа Сузана Трнинић, новинарка

Реализацију догађаја је подржала амбасада Републике Бугарске у Београду.

(mc.rs)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер