петак, 27. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кристофер Хил: Америчке компаније уверене да ће Србија бити у ЕУ, док су њени грађани мање убеђени у то. Отворени Балкан прави пут којим треба ићи
Хроника

Кристофер Хил: Америчке компаније уверене да ће Србија бити у ЕУ, док су њени грађани мање убеђени у то. Отворени Балкан прави пут којим треба ићи

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 06. децембар 2023.

 Није тајна да су Сједињене Америчке Државе међу највећим заговорницима даљих интеграција Србије у Европску унију (ЕУ), то је од суштинског значаја за привреду Србије и повећање напора Србије да се интегрише у ЕУ биће снажан сигнал америчким компанијама да више послују са Србијом, изјавио је амбасадор САД Кристофер Хил.

Он је на конференцији „Једанаесто пролазно време“ Америчке привредне коморе истакао да је Србија добро географски позиционирана, што је важно за америчке компаније које су уверене да ће Србија бити у ЕУ, док њени грађани мање убеђени у то.

Хил је рекао да Србија много улаже у инфраструктуру која је предуслов за економски раст и веома је охрабрујуће што се гради свуда у Србији.

Истакао је да би Србија требало да реши демографско питање и да је потребно обезбедити да млади желе да остану и раде у Србији.

Он је рекао да би и требало више развијати и остала места осим Београда, за шта су кључне инвестиције у комуникације, а да би млади требало да имају избор где ће живети уколико је Београд прескуп за њих.

Хил је нагласио како присуство корупције значи да институције треба да буду снажније и да је увек веома тешко изградити кредиблне институције.

Он је оценио да амерички инвеститори узимају у обзир стабилност у региону јер су потенцијални улагачи о Србији чули у контексту који нема везе са привредом „која је заиста снажна“ и додао да постоје регионална питања.

Хил је истакао да је Отворени Балкан прави пут којим треба ићи и да није важно како се те иницијатива зове већ да све земље у региону разумеју да инвеститоре интересује да ли је пре свага да ли је све у реду на Балкану пре него што уложе новац „који не иде тамо где има много питања већ где има могућности“.

Шеф Делегације Европске уније (ЕУ) Емануеле Жиофре рекао је да је прва идеја План раста за Западни Балкан почетак интеграције привреде региона у део јединственог тржишта пре пуноправног чланства у ЕУ и указао да ће то смањити трошкове транспорта.

Жиофре је оценио да је развој регионалног тржишта важан јер је регион сувише фрагментиран и да је потребно да се БДП у региону повећа 10 одсто.

Он је рекао да је потребно да се регион интегрише кроз усвајање европских стандарда и навео да би требало разматрати промене у сфери пословног окружења, нарочито по питању државне помоћи, управљања државним предузећима и јавних инвестиција.

Додао је да би требало разматрати и промене по питању дигиталне и зелене транзиције, јер Србија треба да декарбонизује привреду, и да би требало обезбедити људски капитал, односно да све осетљиве групе буду интегрисане у либерално тржиште и да имају вештине које одговарају потребама привреде.

Жиофре је рекао да је План раста није алтернатива ЕУ већ начин деа се убрза чланство и да ће борба против корупције остати главно питање.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер