Početna strana > Hronika > Kristine Šmic: U bolnici u Srebrenici bilo naoružanih ranjenika
Hronika

Kristine Šmic: U bolnici u Srebrenici bilo naoružanih ranjenika

PDF Štampa El. pošta
utorak, 17. jul 2012.

HAG – Kristine Šmic, medicinska sestra koja je 1995. godine radila u Srebrenici za Lekare bez granica (MSF), izjavila je danas u Haškom tribunalu da je to područje granatirano od 6. do 10. jula 1995, da je bolnica bila „puna ranjenika” i da su neki od njih bili naoružani.

U nastavku suđenja bivšem komandantu Vojske Republike Srpske Ratku Mladiću, Šmic, koja je u Srebrenicu stigla 24. juna 1995, kazala je da je u bolnici bilo između 50 i 60 pacijenata, uglavnom mlađih muškaraca, ali i žena i dece.

Šmic je rekla da je u bolnici bilo naoružanih ranjenika i da je od njih tražila da odu, iz straha da bi bolnica mogla da postane meta napada, ali da su oni to odbili.

Stanovništvo Srebrenice je, prema njenim rečima, 11. jula krenulo ka bazi holandskog bataljona u Potočarima, a evakuisana je i bolnica.

Šmic je ispričala da su granate padale oko puta kojim je išla kolona, na razdaljini oko pet do 10 metara od asfalta.

Na pitanje sudije Orija da li je videla projektile, ona je odgovorila da ih nije videla, već čula, ali da ne može da kaže koliko ih je bilo, „dve ili 20 granata”.

VRS deportovala srebreničke Muslimane iz Potočara

Bivša medicinska sestra organizacije Lekari bez granica Kristine Šmic posvedočila je danas na suđenju Ratku Mladiću, optuženom pred Haškim tribunalom za genocid u Srebrenici, da je Vojska Republike Srpske (VRS) u julu 1995. posle zauzimanja enklave "deportovala" civilno stanovništvo, izuzimajući vojno sposobne muškarce.

Tadašnji komandant VRS optužen je za streljanje više od 7.000 muslimanskih muškaraca u danima pošto su njegove snage 11. jula 1995, zauzele Srebrenicu, kao i za progon hiljada žena, dece i staraca na teritoriju pod kontrolom vlasti u Sarajevu.

Šmic, koja je u Srebrenici radila od juna 1995, posvedočila je da je oko 20.000 civila iz enklave 11. jula utočište pred nadolazećom VRS potražilo u blizini baze holandskog bataljona Unprofora u obližnjim Potočarima. Civile je opisala kao "užasnute" i "apatične".

Po rečima svedokinje, "deportacija" žena, dece i staraca počela je ubrzo pošto su srpski vojnici stigli u Potočare, 12. jula. Šmicova je opisala kako je istog dana u Potočarima dva puta srela generala Mladića.

U prvom susretu, kako je rekla, protestovala je zbog namere VRS da evakuiše pacijente iz srebreničke bolnice o kojima se ona brinula.

Mladić joj je, preko prevodioca, u prolazu nezainteresovano odgovorio da "radi svoj posao", izjavila je svedokinja. Lekari bez granica te pacijente su na kraju evakuisali 17. jula, precizirala je ona, a VRS je dozvolila da odu i sedmorica muslimanskih muškaraca koji su radili za tu organizaciju.

Iste večeri, Šmicova je komandanta VRS srela na obližnjem putu i od njega zatražila i dobila odobrenje da traži bolesne i ranjene u okolini.

Svedokinja je ispričala i da je jedan meštanin koji je radio za Lekare bez granica odbio njen poziv da 13. jula uđe u bazu Unprofora sa ostalima, želeći da ostane sa porodicom.

Njegovu identifikacionu karticu te međunarodne organizacije, tužioci su prikazali u sudnici, precizirajući da je naknadno pronađena u jednoj od masovnih grobnica u okolini Zvornika.

Šmic je posvedočila i da joj je 13. jula 1995. u Potočarima jedan mlađi musliman predao jednogodišnju ćerku, rekavši da joj je majka mrtva. Tog muslimana zatim je odveo srpski vojnik.

Svedokinja je rekla da je dete predala Crvenom krstu koji ga je evakuisao u Tuzlu, gde se ispostavilo da je majka ipak živa.

Tokom unakrsnog ispitivanja, Mladićev branilac Nenad Petrušić pitao je Šmicovu zašto korist pravni termin "deportacija" kad nije pravnik.

Šmicova je uzvatila da smatra da taj termin opisuje situaciju u kojoj je VRS "na silu" evakuisala muslimanske civile iz Potočara.

- Ljude su stavili na kamione i u autobuse. Istina je da su oni želeli da odu iz Potočara, zato što nisu imali kud, ali ne i da su hteli da napuste Srebrenicu. Nisam videla da su vojnici upotrebili fizičku silu, ali su usmeravali civile kao autobusima - rekla je svedokinja.

Suđenje Mladiću biće nastavljeno sutra.

Bivši komandant VRS optužen je i za progon muslimana i Hrvata širom BiH; terorisanje stanovništva Sarajeva kampanjom artiljerijskih i snajperskih napada i uzimanje "plavih šlemova" UN za taoce, 1992-95.

(Tanjug-Beta)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner