петак, 19. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кристијан Шмит: Они који носе цвеће на неке споменике или глорификују Ратка Младића не могу очекивати да неће сносити санкције. Проблематично да деца у РС и деца у Федерацији уче различиту историју
Хроника

Кристијан Шмит: Они који носе цвеће на неке споменике или глорификују Ратка Младића не могу очекивати да неће сносити санкције. Проблематично да деца у РС и деца у Федерацији уче различиту историју

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 11. јул 2022.

 Они који носе цвеће на неке споменике, или глорификују Ратка Младића не могу очекивати да неће сносити санкције, поручио је из Поточара високи представник за БиХ Кристијан Шмит. Он је истакао да је проблематично што деца у Републици Српској и деца у Федерацији имају различите наставне програме када је историја у питању и додао да ће се додатно ангажовати по том питању. 

„Било би ми драже да је Парламентарна Скупштина БиХ донела такав закон који испуњава стандарде. Ко год жели ово да оправда или глорификује, треба га кривично санкционисати“, рекао је Шмит који присуствује комеморацији поводом годишњице геноцида у Сребреници.

Високи представник је нагласио да се не ради о дискусији, већ о поштовању жртава. Додао је да му је проблематично то што српска деца у Републици Српској, али и деца различитих националности, имају различите програме из историје.

„Ја долазим из Немачке, и знам да је то неопходно, и због тога ћу у наредном периоду да се јаче ангажујем“, рекао је Шмит.

Упитан да ли ће стајати иза закона који је раније наметнуо његов претходник Валентин Инцко, Шмит је кратко одговорио: „Чујем како од државног тужиоца, али и од људи из Сребреници, да су неки постали мало уздржанији, али овде је још увек остало да се прогоне, истражују прекршаји и злочини, не може неко глорификовати Младића и носити цвеће на неки споменик, и да мисли да неће ништа да се догоди“.

Високи представник је закључио да пружа руку како би се заједно разговарало о историји и додао да људи рођени у различитим периодима морају моћи да разговарају о томе шта се догодило.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер