среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Краснићи: Богдановић није пуштен због изјава против независности Косова
Хроника

Краснићи: Богдановић није пуштен због изјава против независности Косова

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 29. мај 2009.

Влада у Приштини одлуку о дозволи уласка доноси на основу процене да ли ће српски функционери подривати независност Косова, а Еулекс се у свему држи по страни

Упркос бројним позивима представника српских институција да Унмик и Еулекс реше проблем забране уласка српским функционерима на Косово и Метохију, што приштинске власти све чешће примењују, постаје јасно да Еулекс функционише у овом случају само као преносилац порука и да ће решење морати да се тражи што пре кроз разговоре.

У уторак су косовске власти по други пут забраниле министру за КиМ Горану Богдановићу и саветнику председника Србије Млађану Ђорђевићу да посете Косовско Поморавље. Министарство за Косово оштро је протестовало због тога што је Приштина и поред уредно обављене процедуре, којом је долазак најављен, забранила посету. Поново су обавештени УН и високи представник ЕУ, од којих је тражено да обезбеде слободу кретања за све националности.

У канцеларији ЕУ у Београду „Политика” јуче није могла да добије одговор да ли се овај захтев Београда разматра. Претходно је портпарол специјалног представника ЕУ на Косову Џулија Ројтер навела да је захтев за ову посету послат преко канцеларије ЕУ у Београду канцеларији на Косову, која га је даље проследила косовским властима.

„Сада је на косовским властима да одлуче у вези са званичним посетама, у складу са процедуром, а када се ради о одлуци у вези с овим захтевом требало би разлоге да тражите од косовских власти”, рекла је Ројтерова.

Представници Еулекса у Приштини поводом овог случаја саопштили су да немају никаквог учешћа у овој забрани и да Еулекс не учествује ни у једној фази одлучивања. „Специјални представник ЕУ предаје захтеве српских званичника косовским властима, које затим самостално одлучују о томе. Коначну одлуку доноси косовска влада. Еулекс само може бити укључен у обезбеђивање пратње, када се одлука донесе”, саопштио је Еулекс.

Представници косовских власти образложили су, са своје стране, да је посета Богдановићу и његовим сарадницима забрањена „због његових ранијих изјава”.

Портпарол владе Мемљи Краснићи каже за „Политику” да сваки функционер који хоће да дође у званичну посету Косову мора да поднесе захтев, укључујући и план посете. „Наше институције, укључујући министарства полиције и спољних послова, дају одговор базиран на процени да ли ту посету схватају као провокацију, што је био случај са Богдановићем и неким другима посетама, и да ли она може да има негативан утицај на ситуацију на Косову”, каже Краснићи.

На питање шта схватају као провокацију, портпарол одговара да је Богдановић провоцирао институције „правећи шоу и отварајући филијалу Поште Србије на Косову”. „За сваку посету која је усмерена против независности Косова или на подршку паралелним институцијама велике су шансе да неће бити одобрена”, закључује Краснићи.

Директор Форума за етничке односе Душан Јањић сматра да се сваки овакав случај третира као инцидент, јер се њиме нико не бави са идејом да га реши. Он подсећа да је Србија са Унмиком прихватила обавезу да пријављује посете званичника како би осигурала безбедност. Такође у време када је шеф Координационог центра био Небојша Човић прихватила је да они то раде у консултацијама са косовским властима. Сада су те функције које је обављао Унмик пренете на косовску владу.

„Еулекс би могао да посредује, али очигледно да неће, јер ми водимо нејасну политику према Еулексу. С једне стране га бојкотујемо, а када треба Борис Тадић да путује доле, онда је добар и Еулекс и Питер Фејт. Они то више очигледно неће да раде, а ми сада имамо ситуацију коју Београд мора што пре да реши”, каже Јањић.

Званичници Косова месецима су оспоравали посете српских функционера, али је то било углавном уз образложење да нису поштовали процедуру уласка.

Осим Богдановићу улазак на Косово забрањен је посланицима српског парламента, помоћнику министра за КиМ Бојану Анђелковићу и градоначелнику Београда Драгану Ђиласу.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер