субота, 28. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > „Крајслер” продаје имовину „Фијату“
Хроника

„Крајслер” продаје имовину „Фијату“

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 01. јун 2009.

ЊУЈОРК/ДЕТРОИТ – Стечајни суд у Њујорку је одобрио продају практично комплетне „Крајслерове” имовине у САД групи компанија које предводи италијански „Фијат”, само неколико часовапре него што се очекује да „Џенерал мотрос” (ГМ), други амерички аутогигант, у току дана поднесе судски захтве за покретање стечајног поступа и заштиту од ликвидације.

Судија Артур Гонзалес је одобрио продају две милијарде долара вредне имовине „Крајслера” новој компанији у којој ће 68 одсто акција контролисати фонд здравственог осигурања и Уједињени синдикат запослених у аутоиндустрији.

„Фијат” ће бити власник 20 одсто деоница „Крајслера”, а канадска влада ће контролисати осталих 12 одсто.

Одлука Стечајног суда, коју подржавају владе САД и Канаде, омогућиће „Крајслеру” да изађе из процеса судске заштите од банкрота.

Према условина уговора, кредитори ће за 6,9 милијарди долара „Крајслеровог” дуга добити свега две милијарде долара.

Владе САД и Канаде су у међувремену договориле да обезбеде око осам милијарди долара кредита новом „Крајслеру”.

„Фијат” неће платити ништа за удео од 20 одсто у акцијама „Крајслера”, али ће, заузврат, обезбедити приступ новој технологији израде мањих, еколошких аутомобила.

Италијанска фабрика ће такође добити приступ америчком тржишту аутомобила, преко „Крајслерове” продајне мреже, а има могућност да касније и повећа удео у акцијама новог „Крајслера”.

Судија Гонзалес изјавио је да је одлука да се дозволи продаја имовине „Крајслера” једина алтернатива „хитној ликвидацији” те компаније.

Он је рекао да се таквим договором најбоље штити „јавни интерес” и да је неопходно укључивање две владе у тај процес пошто „само тржиште не може да понуди” алтернативу.

Гонзалес је својом одлуком одбацио стотине приговора на договор, укључујући и групу „Крајслерових” продаваца који страхују да ће бити отпуштени.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер