уторак, 07. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > КоССев: У Основном суду у Приштини настављено је суђење оптуженима за учешће у убиству Оливера Ивановића; Мирослав Ивановић: О рочишту сам сазнао из медија и нисам примио никакав позив
Хроника

КоССев: У Основном суду у Приштини настављено је суђење оптуженима за учешће у убиству Оливера Ивановића; Мирослав Ивановић: О рочишту сам сазнао из медија и нисам примио никакав позив

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 31. август 2021.

„Породица Оливера Ивановића заслужује истину и правду. Ми желимо да правда буде спроведена и да кривци буду кажњени. Суд ће утврдити ко су кривци, а ко нису. Придружујемо се кривичном гоњењу“, казао је Никола Ивановић у процесу за убиство његовог оца на саслушању сведока пред трочланим већем Основног суда у Приштини, а по оптужници специјалног тужилаштва. Новина у данашњем рочишту била је то да су саслушана и прва два сведока одбране окривљених, наводи КоССев.

Никола Ивановић је у својству оштећеног дао исказ у приштинском суду.

Како је јавио РТВ Ким, који је пратио суђење у судници, Никола Ивановић је потврдио да је породица размотрила имовинско-правни захтев, али да га није прецизирала, већ ће то учинити током суђења.

Мирослав Ивановић: О рочишту сам сазнао из медија

Раније данас, адвокатица оптужене Силване Арсовић, Јована Филиповић, казала је медијима након рочишта да је и брат Оливера Ивановића Мирослав Ивановић био планиран као један од сведока, али да из суда „нису успели да га контактирају“, те је позван наредни сведок на списку.

Међутим, КоССев је данас у Косовској Митровици разговарао са Мирославом Ивановићем, који је о наставку рочишта био информисан, како нам је казао, из медија, те да није примио никакав позив да се појави данас у суду.

Породица ће бити надаље на сваком рочишту и представљена пуномоћником, казао је Мирослав Ивановић раније данас.

Три године након убиства, за породицу Ивановић не постоји охрабрење, наводи КоССев.

„Баш напротив. Има разочарања. Та нека политичка сукобљавања, то неко ћутање пред овим питањем, то се наставља од првог тренутка од како је започело до дана данас. Сам случај убиства и наводни рад на истрази се популарише, али пре свега у политичке сврхе, не у оне стварне, реалне животне потребе овог народа и породице наравно“, каже Мирослав Ивановић.

Додаје да се овим суђењем не суди ни извршиоцу, ни налогодавцу, већ групи људи за кривична дела која се на „неки начин само дотичу самог догађаја убиства“.

„Ово суђење је за нас интересантно само утолико уколико би на самом суђењу дошло до неког податка који би водио ка некој другој главној причи – убиству. Када извршиоци дела и налогодавци са било каквом позадином, помагачи у свему овоме, буду сели на оптуженичку клупу, сигурно ће интересовање породице бити знатно веће“.

Сведок посведочио да је Оливер приметио полицијску пратњу

Сведок је посведочио да је Оливер Ивановић приметио пратњу полицијских возила која су се променила при преласку са југа на север.

Новина у данашњем рочишту била је то да су саслушана и прва два сведока одбране окривљених, таксисти, од којих и Х.Н. који је 7. јануара 2018, возио сада убијеног Ивановића на састанак у базу КФОР-а јужно од Ибра, прецизније – из ресторана „Камени мост“ до паркинга базе КФОР-а у Новом селу Мађунском.

РТВ Ким јавља, преносећи исказ таксисте, он је, очекајући повратак Оливера Ивановића, разговарао са једном особом на албанском и питао – „где је отишао?“, на шта му је лице одговорило: „У Кфор“.

Сведок није могао детаљно да опише ту особу, али је казао да је била стара око 40 година, те да је возио тамно зелени „Рено“.

Истакао је и да га је непознати мушкарац са паркинга питао „да ли ће га частити кафом када дође у Митровицу“, затраживши му и број телефона. Навео је да му је своје податке дао мислећи да је колега таксиста.

Објашњавајући детаље око Ивановићевог боравка у бази Кфора, сведок је такође рекао да се убијени политичар у Кфору задржао нешто више од сат времена и да је током вожње дуго разговарао телефоном на енглеском језику.

Истовремено, део исказа чини и сведочење о томе да је таксиста приметио да је иза његовог возила ишло возило полиције, те да му је Ивановић казао: „Приметио сам да нас прате од када смо пошли“.

Рекао је и да их је полицијско пратило до Бошњачке махале, да би их потом у северном делу града пратило друго полицијско возило, „голф караван“ плаве боје.

Сведок је казао да осим секретарице Силване Арсовић не познаје ниједног оптуженог, а и њу познаје као секретарицу Оливера Ивановића. На питање да ли је можда чуо, видео да неко доводи у везу Силвану Арсовић са осталим лицима из оптужнице, изјавио је, јавља даље РТВ Ким, позивајући се на изјаву адвокатице Филиповић, да никада није чуо да неко спомиње Силвану Арсовић у том контексту.

Тужилаштво је до сада доставило списак од 28 сведока, укључујући три заштићена, а очекује се да на сваком рочишту сведочи по три сведока.

Пантовић: Без таласања, ништа се данас није десило

Адвокати окривљених остали су при својим ранијим исказима да њихови брањеници нису криви и да они који су у притвору треба да буду пуштени да се бране са слободе.

„Саслушана су два сведока која су прилично ирелевантна за оптужницу. Њихова сведочења се не тичу саме оптужнице. То су таксисти који су превозили Оливера и његове службенике из канцеларије, када су у току биле изборне активности, превозили су их да однесу документа. Рекао бих да то нема ни индиректне везе са оптужницом“, казао је за КоССев Љубовим Пантовић, адвокат оптуженог Жарка Јовановића.

Каже да није било „никаквих таласања“, те да се „није ту ништа битно десило данас“, додаје.

За наводе сведока Х.Н. да су Ивановића пратила полицијска возила, Пантовић каже да то опет спада у индицију, али не и доказ за лица која су конкретно обухваћена оптужницом.

Пантовић је потврдио да би такво сведочење могло да буде важан доказ за истрагу о самом убиству, али не и за ову оптужницу.

Међутим, подсећа и на то да је Ивановић у том периоду био у обавези да се јавља полицији, те се не би могла искључити ни могућност да је „неко рекао“:

„Дајте да видимо куда се креће. Можда је из неког разлога био интересантан. Али опет, то нема директну и опипљиву везу са убиством. Нека индиција, сумња јесте, али тешко да би се на основу тога могло да тврди да је неко из полиције учествовао у планирању или извршењу убиства“, наводи он.

Пантовић каже да је његов брањеник полицајац Жарко Јовановић ван групе којој се суди за организовање убиства.

„Оптужница има два дела. Први део је четворка који су, према наводима тужилаштва, организована криминална група која се удружила да испланира и да потпомогне извршење убиства Оливера Ивановића – само извршење и извршиоцима дела да се удаље са места и остану неоткривени“, објашњава даље Пантовић.

Полицајци Жарко Јовановић и Драгиша Марковић се на другој страни издвојени из те групе. Јовановић се терети да је злоупотребио службени положај и да није извршио своју дужност, како је прописано, јер је подигао једну чауру, зато што је био у непосредној близини у тренутку извршења убиства, а пуцњи се нису чули.

Наредно рочиште 14. септембра

Наредно рочиште заказано је за 14. септембар, а потом и 17. септембра

Према трећој оптужници, шест особа се терете за умешаност у убиство Ивановића: Марко Рошић, Недељко Спасојевић, Раде Басара, Силвана Арсовић, Драгиша Марковић и Жарко Јовановић.

Оптужени се терете и за кривична дела тешко убиство, учешц́е или организација организоване криминалне групе, злоупотреба службеног положаја или овлашц́ења и неовлашц́ено поседовање, контрола или поседовање оружја.

И у трећој оптужници Специјалног тужилаштва спомињу се Милан Радоичић и Звонко Веселиновић, који су означени као вође криминалне групе која се доводи у везу са убиством Ивановића,

Они, међутим, нису обухваћени оптужницом због тога што косовско законодавство не дозвољава суђење у одсуству, а због чега је уједно августа 2020. године и поднет налог за хапшење Радоичића.

Исти овај налог, међутим, укинут је почетком године, а по захтеву Специјалног тужилаштва Косова упућеном Основном суду у Приштини.

Како су тада навели из Специјалног тужилаштва образлажући овај захтев – реч је о „унутрашњој и поверљивој ствари о чему се не могу изјаснити“, пренео је Каллxо.

Медији су такође објавили наводну одлуку Основног суда у Приштини, у којој се наводи да је један од разлога за подношење захтева за укидање налога то што Радоичић, од тренутка издавања истог – августа 2020, није приведен пред правосудне органе.

Лидер ГИ СДП Оливер Ивановић убијен је 16. јануара 2018. са више хитаца у леђа, док је улазио у просторије своје странке у Косовској Митровици. Скоро две године касније – 2. децембра, Специјално тужилаштво Косова подигло је прву оптужницу.

(КоССев)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер