Početna strana > Hronika > Kongres SAD odbio predlog zakona o finansiranju vlade. Pentagon: Vojnici bi mogli da ostanu bez plata za praznike ako se ne postigne dogovor
Hronika

Kongres SAD odbio predlog zakona o finansiranju vlade. Pentagon: Vojnici bi mogli da ostanu bez plata za praznike ako se ne postigne dogovor

PDF Štampa El. pošta
petak, 20. decembar 2024.

Predstavnički dom američkog Kongresa u četvrtak nije usvojio predlog zakona o privremenom produženju finansiranja savezne vlade i podizanju gornje granice duga. Dokument su podržala 174 člana Donjeg doma Kongresa, 235 je bilo protiv.

Predlog zakona predviđa produženje finansiranja savezne vlade do 14. marta 2025. godine, kao i suspenziju gornje granice američkog duga do 30. januara 2027. godine. U novembru je prvi put premašio 36 biliona dolara.

Oba doma Kongresa treba da se dogovore o daljem finansiranju do ponoći po lokalnom vremenu. Američki zakonodavci još nisu odobrili nacrt budžeta za tekuću fiskalnu godinu, koja je počela 1. oktobra. Privremeno finansiranje rada savezne vlade odobreno je samo do 20. decembra.

Američki predsednik DŽozef Bajden potpisao je 3. juna prošle godine nacrt zakona koji je prethodno odobrio Kongres o povećanju gornje granice državnog duga. Njegov limit biće dostignut 2. januara 2025. godine.

Pentagon: Vojnici će ostati bez plata za praznike

"Odluka republikanaca da odustanu od plana potrošnje koštaće vojnike njihove plate tokom praznika, osim ako se pre isteka roka danas ne postigne dogovor da se spreči zatvaranje vlade", upozorio je Pentagon.

Portparol Pentagona, general-major Pet Rajder je rekao da će se, čak i ako ne budu plaćene, od tih trupa će tražiti da se jave na dužnost i u inostranstvu i kod kuće, preneo je AP.

Platni spisak odbrambenih snaga je samo jedan od hiljada federalnih računa koji bi bili pogođeni zatvaranjem vlade, ali jedan od najvidljivijih.

"Ostalo civilno osoblje za koje se smatra da nije neophodno za neposredne vojne operacije biće otpušteno. Propust u finansiranju će izazvati ozbiljne poremećaje u Ministarstvu odbrane i još se može izbeći", kazao je Rajder.

Kongres je u sredu bio na korak do usvajanja zabrane mere kako bi vlada nastavila da funkcioniše, kada su novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp i milijarder Ilon Mask, koji je predložen da vodi Ministarstvo za efikasnost vlade, na platformi Iks zasuli kritikama plan od 1.500 stranica zbog, kako su naveli, njegovih nepovezanih dodataka za potrošnju i zapretili bilo kom kongresmenu republikancu koji bi podržao njegovo usvajanje, piše AP.

Do gašenja vlade u SAD dolazi kada zakonodavna vlast ne usvoji ključne zakone kojima se finansira ili ovlašćuje rad izvršne vlasti, što rezultira prestankom nekih ili svih operacija vlade.

Zatvaranja vlade u SAD su se periodično dešavala od 1980. godine. Poslednje zatvaranje vlade SAD se dogodilo u decembru 2018. godine i to je bilo najduže gašenje vlade u istoriji te zemlje.

Trajalo je 35 dana, od ponoći 22. decembra 2018. do 25. januara 2019. godine, a to se dogodilo nakon što Kongres i Tramp, tokom njegovog prvog predsedničkog mandata, nisu mogli da se dogovore oko zakona o izdvajanjima za finansiranje operacija savezne vlade za fiskalnu 2019. godinu, ili o privremenoj rezoluciji koja bi produžila rok za usvajanje zakona.

(RT Balkan)

 
Pošaljite komentar

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner