Početna strana > Hronika > Konferencija „Istina o događajima u Crnoj Gori“: Opozicija pred izborom, ili da pobedi ili da nestane
Hronika

Konferencija „Istina o događajima u Crnoj Gori“: Opozicija pred izborom, ili da pobedi ili da nestane

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 29. oktobar 2015.

Povodom višeneljnih demonstracija u Crnoj Gori i incidenata na mitingu u Podgorici u subotu 24. oktobra, održana je  konferencija za novinare u organizaciji  Matice Srpske u Crnoj Gori,  portala IN4S iz Podgorice, Nove srpske političke misli i Srpskog koda iz Beograda.

Urednik portala IN4S Gojko Raičević izjavio je da prebijanje, iživljavanje i mučenje demonstranata u Podgorici govori da se radi o dobro planiranom projektu državnog vrha, kako se slični protesti više ne bi ponavljali.

Jedinice koje su učestvovale u razbijanju protesta bile su sastavljene od kreatura kriminogenog izgleda, bez obeležje i znački, što ukazuje da se ne radi o regularnim policijskim jedinicama.

„Ukoliko se nastavi ovo ćutanje ministra policije smatramo saučesništvom u zločinu“, izjavio je Raičević, koji je pozvao svoje kolege i medije iz Srbije da pomnije prate zbivanja u Crnoj Gori.

Režim je shvatio da je paralisan mirnim protestima i zato je odlučio da ih razbije

Predsednik ogranka Matice Srpske u Crnoj Gori Vladimir Božović rekao je da se na postojećim snimcima na jutjubu ne može videti najveći deo onoga što se dešavalo u Podgorici.

Svi učesnici protesta su podvrgnuti medijskoj kampanji straha, kako se niko ne bi usudio da ponovo učestvuje u demonstracijama. Policija i režimski mediji u Crnoj Gori danima uzimaju i objavljuju fotografije učesnika protesta i stavljaju ih na crnu listu.

Mirni protesti, koji su u Podgorici trajali svakodnevno od 27. septembra promenili su dotadašnju koncepciju borbe protiv vlasti. Umesto impulsivnosti i brze reakcije u prvi plan su izašli upornost i istrajnost u građanskoj neposlušnosti, što je iznedilo režim, izjavio je Božović.

Staru propagadnu režimskih medija, potkopale su društvene mreže i internet, koji su omogućili demokratskiji pristup razmatranju demonstracija. Blogeri i analitičari počeli su da se identifikuju sa protestima.

Režim je shvatio da je paralisan zbog mirnih protesta i da je bina ispred Skupštine postala centralno mesto političkih dešavanja u Crnoj Gori. Stoga je odlučio da se na najbrutalniji način obračuna sa protestima.

Božović: Pored medija i policije, upotrebili i kriminalce; Srbi u CG pod režimom aparthejda

U gušenju protesta, pored medija i regularne policije, učestvovali su i kriminalci i osuđenici, obučeni u policijske kombinezone. Radi se o svovrskom feudalno-kiminalnom kartelu, rekao je Božović i posetio da susvojevremeno i pripadnici Zemunskog klana imali značke i legitimacije crnogrske „Agencije za nacionalnu bezbijednost“.

Božović je podsetio da se srpski narod i srpska jezička zajednica u Crnoj Gori, po svim statistikama, nalaze pod brutalnom diskriminacijom i, takoreći, pod stanjem aparthejda. On je izrazio nadu da će nova politička realnost u CG doneti relaksaciju i poboljšanje položaja srpske jezičke i verske zajednice u toj zemlji.

Raković: Đukanović se sprema za konačan udarac na Srpsku pravoslavnu crkvu u Crnoj Gori

Dr Aleksandar Raković govorio je o nameri crnogorskog režima da se obračuna sa Srpskom pravoslavnom crkvom u Crnoj Gori, kao i sa srpskim istorijskim identitetom.

Raković je podsetio da konvertit ima morbidnu želju da se obračuna sa narodom iz kojeg je potekao, navodeći kao primer ustaše iz Zapadne Hercegovine u Drugom svetskom ratu.

Đukanovićev režim je pripremio novi zakon o verskim zajednicama, koji treba još da se usvoji u Skupštini. Po tom zakonu, Srpska pravoslavna crkva se ne može zvati Srpska pravoslavna crkva. Zabranjuje se svaka institucionalna veza sa Beogradom i sa Srpskom patrijaršijom, koja na tom prostoru funkcioniše od svog nastanka.

Zabranjeno je korišćenje epiteta srpski, kao i korišćenje bilo kakvih simbola, koji asociraju na drugu državu – što znači da se zabranjuje narodna trobojka, četiri ocila i svi drugi simboli koji asociraju na srpski identitet.

Takođe, zakon predviđa zabranu korišćenja svih hramova SPC, sagrađenih pre 1918. i režim se sprema da oduzme te hramove SPC i ustupi ih na korišćenje Mirašu Dedeiću. Predviđeno je čak i oduzimanje hramova koji su izgrađeni u vreme Nemanjića!

„Ja znam da će se vernici Srpske pravoslavne crkve protiv ovoga boriti, i da će biti spremni svojim telima da brane hramove. Isto tako znam da je režim spreman na upotrebu najbrutalnije sile, uključujući i bacanje suzavca u hramove, kako bi sproveo svoje interese, nemojte imati iluzije da neće“, izjavio je Raković.

Vukadinović: Đukanović agresivnom antiruskom retorikom pokušava da povrati naklost zapadnih centara moći 

 Urednik NSPM Đorđe Vukadinović izjavio je da je ova konferencija samo malo vraćanje duga, koji Srbija i srpska javnost imaju prema svojim sunarodnicima u Crnoj Gori, čija borba je prethodnih nedelja bila ignorisana od strane ovdađnjih medijskih i političkih elita.

On je postavio pitanje zašto je režim, posle 20 dana mirnih protesta, imao potrebu da ih silom rasturi, pogotovo ako su protesti, prema tvrdnjama režimskih medija, bili beznačajni i ni na koji način nisu mogli da ugroze režim.

Moguće da su postali nervozni i da se crv sumnje u stabilnost režima počeo uvlačiti i u njihove redove.

Drugo, postavlja se pitanje zašto je Đukanoviću bilo toliko stalo da okrivi Moskvu i Beograd, naročito Moskvu, kao „inspiratore i organizatore protesta“ i to prelazeći granice svih diplomatskih kodeksa. To bi bilo neobično i da je reč o nekoj manjoj zemlji, a kamoli o velikoj sili i viševekovom savezniku Crne Gore kao što je Rusija. Iako  je Moskva u dva navrata izdala dosta diplometska, ali prema vlasti u Podgorici ipak jasno kritička saopštenja, reakcija režima bila krajnje netaktična, primitivna i ekstremna.

Po Vukadinoviću, cilj Đukanovića je verovatno bio da, ovom ekstremnom antiruskom retorikom, naknadno stekne naklonost nekih zapadnih centara moći koju godinama uživao, a koje je u međuvremenu počeo da gubi.

Treće pitanje je zašto je Brisel, inače deklarativno toliko osetljiv na kršenje ljudskih i opozicionih prava, sada  vrlo uzdržano i benovolentno reagovao na razbijanje mirnih demonstracija od strane crnogorskog režima.

I konačno, upitao je Vukadinović, zašto je vlast u Beogradu tako "glasno ćutala" i još uvek ćuti o događajima u Podgorici i zašto je Vlada Srbije propustila da se oglasi bilo kakvim saopštenjem i izjavom o događajima u Crnoj Gori. Bez obzira što aktuelna vlast, bar deklerativno, ima „prijatelje“ na obe sukobljene strane, za očekivati bi bilo da se izda bar jedno saopštenje, pa makar i neutralno, u vidu pozivanja obe strane na kompromis i smirivanje strasti, a ne da se ponaša ignorantski kao da se sve dešava negde u Zanzibaru ili "Nambiji" - zaključio je Vukadinović.

Vladimir Božović je najavio širenje protestne energije u Crnoj Gori, najavljujući miting u Herceg Novom 31. oktobra, kao i novi miting u Podgorici.

Vukadinović je zaključio da se, posle nasilnog razbijanja demonstracija u Podgorici, opozicija u Crnoj Gori nalazi na prekretnici – ili da pobedi ili da nestane, te da su šanse za eventualni kompromis svakim danom sve manje.

Konferenciji u Media centru prisustvovali su predstavnici više medija (uključujući i ruske), ali nije bilo ni jedne kamere televizija sa nacionalnom frekvencijom.  

(NSPM)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner