Početna strana > Hronika > Kompanija "Nord Strim AG": Oštećenja koja su se dogodila u jednom danu istovremeno na tri linije sistema podmorskih cevovoda "Severni tok" su bez presedana. Za sada nije moguće proceniti vreme za popravku. Berlin govori o diverziji, Kremlj o sabotaži
Hronika

Kompanija "Nord Strim AG": Oštećenja koja su se dogodila u jednom danu istovremeno na tri linije sistema podmorskih cevovoda "Severni tok" su bez presedana. Za sada nije moguće proceniti vreme za popravku. Berlin govori o diverziji, Kremlj o sabotaži

PDF Štampa El. pošta
utorak, 27. septembar 2022.

 KOPENHAGEN, MOSKVA -Kvarovi do kojih je došlo na tri kraka podmorskih gasovoda Severni tok 1 i Severni tok 2 su bez presedana, a vreme popravke je nemoguće proceniti za sada, saopštila je danas kompanija Nord Strim AG, operater cevovoda Severni tok 1.

"Oštećenja koja su se dogodila u jednom danu istovremeno na tri linije sistema podmorskih cevovoda Severni tok su bez presedana. Za sada nije moguće proceniti vreme za popravku gasne transportne infrastrukture", navela je kompanija u saopštenju za novinare, izvestila je agencija Tass.

Istu informaciju prenosi i Rojters, napominjući da je saopštenje usledilo posle upozorenja švedske pomorske uprave o dva curenja gasa na gasovodu Severni tok 1, ubrzo nakon što je Danska izvestila o curenju gasa na obližnjem gasovodu Severni tok 2 zbog kojeg je ograničila plovidbu u radijusu od pet nautičkih milja.

Gasovod Severni tok 1, koji se sastoji od dva paralelna kraka pojedinačnog kapaciteta od po 27,5 milijardi kubnih metara godišnje, počeo je da isporučuje gas direktno iz Rusije u Nemačku 2011. godine.

Protok gasa tim cevovodom, koji je od jula radio sa samo 20 posto kapaciteta, zaustavljen je krajem avgusta i nije ponovo pokrenut nakon redovnog remonta.

Za to što Severni tok 1 nije ponovo pokrenut Rusija krivi neispravnu opremu na ključnoj kompresorskoj stanici i sankcije Zapada prema Moskvi zbog rata u Ukrajini.

Severni tok 2, koji se proteže skoro paralelno sa Severnim tokom 1 po dnu Baltičkog mora, izgrađen je u septembru 2021. godine, ali nikada nije pokrenut jer je Nemačka odbila da ga sertifikuje. Taj projekat je u potpunosti zaustavljen samo nekoliko dana pre nego što je Moskva poslala trupe u Ukrajinu 24. februara, dodaje britanska agencija.

Pad pritiska u oba Severna toka, Berlin govori o diverziji, Kremlj o sabotaži

Rusi od početka septembra ne isporučuju gas Nemačkoj, a sada ne bi mogli ni kad bi hteli jer su oba gasovoda Severnog toka ostala bez pritiska. Neki u Berlinu sumnjaju da su curenja u cevima posledica ciljanih napada. Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da Moskva ne isključuje mogućnost sabotaže.

„Trenutno ne znamo uzroke pada pritiska“, saopštilo je nemačko Ministarstvo ekonomije, dodavši da su u kontaktu sa ruskom stranom i nadležnim agencijama.

Dan nakon što je objavljeno da je pritisak pao u nemačko-ruskom gasovodu Severni tok 2, koji nikada nije ni pušten u rad, pritisak je „neplanirano“ pao na nulu i u obe cevi Severnog toka 1. Taj gasovod je do ruske agresije na Ukrajinu bio daleko najvažnija energetska trasa za Nemačku.

Noć ranije je pad pritiska uočen u jednoj od dve cevi Severnog toka 2, i to verovatno zbog pukotine u gasovodu nadomak danskog ostrva Bornholm. Istraga bi trebalo da utvrdi otkud curenje gasa na tom mestu.

„Kvarovi do kojih je došlo na tri kraka podmorskih gasovoda Severni tok 1 i Severni tok 2 su bez presedana, a vreme popravke je nemoguće proceniti za sada“, saopštila je kompanija Nord Strim AG, operater cevovoda Severni tok 1.

Prema izveštaju lista Tagesšpigel, u Berlinu su uvereni da se radi o diverziji, to jest da su gasovodi namerno oštećeni. “

Nemamo dovoljno mašte da zamislimo scenario koji ne podrazumeva ciljani napad. Sve govori da ovo nije slučajnost“, rekao je izvor upoznat analizom Vlade i saveznih agencija.

„Nijedna mogućnost se ne može isključiti“, rekao je portparol Kremlja Dmitri Peskov novinarima. Peskov je izjavio da je Kremlj vrlo zabrinut zbog situacije koja zahteva hitnu istragu, jer se radi o problemu energetske bezbednosti „celog kontinenta“.

Nadležni u Danskoj su naveli da curenje gasa predstavlja opasnost, te zabranili plovidbu u krugu od pet morskih milja. Prema organizaciji „Nemačka pomoć životnoj sredini“, za sada ne postoji veća opasnost po životnu sredinu.

Ruski gas ionako ne stiže u Nemačku

Kako kažu u nemačkom Ministarstvu privrede, problemi ne utiču na snabdevanje u Nemačkoj s obzirom da od početka septembra Rusi ionako ne puštaju nimalo gasa kroz Severni tok 1. „Uprkos tome, nivo gasa u skladištima kontinuirano raste. Trenutno je popunjenost na 91 odsto“, saopšteno je u Berlinu.

Pre ruske agresije, Gasprom je pokrivao čak 55 odsto nemačkih potreba za gasom. Najveća količina stizala je upravo kroz Severni tok 1, gasovod koji povezuje dve zemlje podno Baltičkog mora.

akon letnje sage s redovnim održavanjem gasovoda, te remontom jedne Simensove turbine u Kanadi, Gasprom od početka septembra uopšte više ne pušta gas. Ruska strana se izgovara kvarom na upravo toj turbini zbog kojeg navodno curi nafta u kompresionoj stanici Portovaja kod Sankt Peterburga.

Tada je Simens saopštio da curenje nafte ne ugrožava rad turbina i da popravka može biti izvršena na licu mesta. Zvanični Berlin je u više navrata govorio da se radi o političkoj obustavi isporuka.

 

 (Tanjug-Dojče vele-Fonet)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner