субота, 23. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Софија: „Косово“ добило статус придруженог члана Парламентарне скупштине НАТО-а. 17 земаља гласалo "за", Мађарска је једина била "против", док је 14 земаља било уздржано
Хроника

Софија: „Косово“ добило статус придруженог члана Парламентарне скупштине НАТО-а. 17 земаља гласалo "за", Мађарска је једина била "против", док је 14 земаља било уздржано

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 27. мај 2024.

Скупштина Косова добила је у понедељак статус придруженог члана у Парламентарној скупштини НАТО. Већина земаља гласала је "за", Мађарска је била "против", а 14 других земаља је било уздржано на седници која се одржава у Софији.

Пролећно заседање Парламентарне скупштине НАТО у Софији, фото: Парламентарна скупштина НАТО

Ову одлуку донела је Парламентарна скупштина НАТО 27. маја 2024. године, саопштио је посланик Покрета Самоопредељење Дритон Хисени.

"Напредак статуса долази након неколико година одличне сарадње између Скупштине Републике Косово и Парламентарне скупштине НАТО. Од јуна 2014. године били смо представљени као посматрачка делегација“, написао је Хисени на Фејсбуку, који је и председавајући Делегација Косова у Парламентарној скупштини НАТО, преноси Коха. 

Он је додао да бројна писма и континуирани напори делегације Србије, али и других политичких актера у Београду, нису успели да спрече Косово да унапреди свој статус.
Председница Косова Вјоса Османи поздравила је донешену одлуку. 

Османи је на платформи „Икс” поручила да је НАТО судбина Косова и да ће овај потез обезбедити да се чује глас људи који су највише "про-НАТО" на свету.

„Наставићемо напоре заједно са нашим савезницима да унапредимо наш пут ка чланству у НАТО“, написала је она.

Парламентарна скупштина НАТО је институционално одвојена од НАТО, али служи као важна веза између НАТО и парламената земаља чланица.

Састоји се од 281 делегата из 32 земље чланице НАТО. Поред њих, у активностима ПС НАТО учествују и делегати из девет  придружених земаља, четири придружене медитеранске земље, као и осам парламентарних делегација посматрача.

Придружени чланови међу којима су и Србија и Босна и Херцеговина могу подносити предлоге одлука и амандмане на одлуке. Такође, они могу служити као специјални известиоци удружени у комитете, како би представили своје перспективе у извештајима НАТО-Парламентарне скупштине.

Међутим, они немају право да гласају о скупштинским извештајима, резолуцијама или руководству, нити доприносе њеном буџету.

Подсећамо да је делегација Скупштине Србије која је учествовала на пролећном заседању Парламентарне скупштине (ПС) НАТО у Софији, уручила писмо у којем позива ПС да се Скупштини Косова не додели статус придруженог члана.

Делегација се сусрела са шефом америчке делегације у ПС НАТО Мајклом Тарнером, којем је уручено писмо председнице Скупштине Србије Ане Брнабић, у коме се позивају чланице Парламентарне скупштине НАТО да не усвоје одлуку о додељивању придруженог статуса Скупштини Косова, саопштила је Информативна служба Скупштине Србије.

"Такав статус би представљао награду за понашање Приштине, која чини све што је у њеној моћи да опструише дијалог и да не испуни своје обавезе из Бриселског споразума", пише у саопштењу Скупштине Србије.

(Коха, Танјуг, агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер