субота, 23. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Н1: Коалицијa „Србија против насиља“ се поделила поводом (не)изласка на изборе 2. јуна. Излазак су подржали: НПС, „Зелено-леви фронт“, „Еколошки устанак“, ПСГ и „Ново лице Србије“. Против су: ССП, ДС, „Србија Центар“ и „Заједно“
Хроника

Н1: Коалицијa „Србија против насиља“ се поделила поводом (не)изласка на изборе 2. јуна. Излазак су подржали: НПС, „Зелено-леви фронт“, „Еколошки устанак“, ПСГ и „Ново лице Србије“. Против су: ССП, ДС, „Србија Центар“ и „Заједно“

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 19. април 2024.

Странке окупљене у коалицији "Србија против насиља" састале су се вечерас како би донеле одлуку да ли да 2. јуна изађу на београдске изборе. Предлог о изласку је стављен на гласање и подржало га је пет странака - Народни покрет Србије, Зелено-леви фронт, Еколошки устанак, Покрет слободних грађана и Ново лице Србије, док су против Странка слободе и правде, Демократска странка, Србија Центар и Заједно, сазнаје Н1. Недоумицу је изазвао став ДС, који је гласао против изласка, али су најавили да ће подржати одлуку већине.

ССП, СРЦЕ и Заједно не желе да изађу ни на изборе за градске општине.

„Демократска странка је била за то да се не излази на изборе, али је то било условно јер смо рекли да ћемо, ако већина буде другачија, поштовати одлуку већине. Рекли смо и да је услов за излазак на изборе испуњење првог захтева који се тиче бирачког списка, да се законски утврде надлежности комисије, а остале странке су се сагласиле с тим. Сутра ћемо се састати да видимо како ћемо даље“, рекао је за Н1 председник ДС Зоран Лутовац.

Подсећамо, председница Скупштине Србије Ана Брнабић саопштила је јуче, да ће локални избори бити истог дана кад и београдски, 2. јуна. Брнабићева је рекла да је то њена одлука након консултација са председником Србије Александром Вучићем и да је одлука добра, иако је предлог који су они дали, како каже, бољи.

Претходно је, 3. априла, председница Скупштине Ана Брнабић расписала само нове београдске изборе, док је опозиција тражила да локални избори буду организовани истог дана када и у Београду, али да буду померени за јесен.

Одлука да сви редовни локални избори буду одржани кад и београдски подразумева измену Закона о локалним изборима, коју би народни посланици, према најавама, требало да изгласају у суботу, 20. априла.

Предлог да и редовни локални избори буду одржани 2. јуна упутио је још 1. априла један од лидера коалиције „Србија против насиља“ Мирослав Алексић, који је тада навео да је 18. април крајњи рок да се промени Закон о локалним изборима, којим би се рок за расписивање локалних избора повећао са 120 на 150 дана пре истека мандата одборницима.

После више  састанака опозиције са представницима власти, у вези са побољшањем изборних услова и применом препорука ОДХИР-а, а који су завршени без договора, из ове међународне организације су саопштили да „инклузивни дијалог за побољшање изборних услова у Србији мора да се настави упркос политичким разликама“.

Три услова која је тражила опозиција:

Први услов је формирање независне формирање независне комисије у којој би били представници власти, опозиције и НВО сектора, која би имала неку врсту извршних овлашћења и могла би да надгледа континуирано бирачки списак, његову ревизију и да прати реално стање. Други је објективно извештавање јавних сервиса – да сви добију простор у информативним програмима РТС и РТВ, као и да се у њима извештава и о изборним условима и препорукама ОДИХР. Трећи је да сви локални избори којима је време у овој години буду расписани и одржани истог дана када и избори у Београду, тј. 2. јуна.

ОДИХР планира да 29. априла за посматрање београдских избора отвори мисију која ц́е имати тим стручњака и дугорочних посматрача, као и краткорочних који ц́е стиц́и непосредно пре дана избора 2. јуна, пише на крају саопштења.

Подсетимо, редовни локални избори биће одржани у следећим градовима: Ниш, Нови Сад, Суботица, Зрењанин, Кикинда, Вршац, Панчево, Сомбор, Нови Сад, Сремска Митровица, Ваљево, Пожаревац, Јагодина, Ужице и Чачак.

На биралишта ће изаћи и гласачи из следећих општина: Бачка Топола, Мали Иђош, Житиште, Нова Црња, Нови Бечеј, Ада, Кањижа, Нови Кнежевац, Сента, Чока, Алибунар, Бела Црква, Ковачица, Ковин, Опово, Пландиште, Апатин, Оџаци, Бач, Бачка Паланка, Бачки Петровац, Беочин, Бечеј, Врбас, Жабаљ, Србобран, Сремски Карловци, Темерин, Тител, Инђија, Ириг, Пећинци, Рума, Стара Пазова, Шид, Свилајнац, Бољевац, Ариље, Нова Варош, Сјеница, Чајетина, Горњи Милановац, Ивањица, Врњачка Бања, Рашка, Тутин, Алексинац, Сврљиг, Босилеград, Бујановац и Сурдулица.

Гласаће и бирачи из 23 градске општине: Чукарица, Нови Београд, Палилула, Раковица, Савски венац, Стари град, Вождовац, Врачар, Земун, Звездара, Барајево, Гроцка, Лазаревац, Младеновац, Обреновац, Сопот, Сурчин (Београд), Медијана, Палилула, Црвени Крст, Пантелеј, Нишка Бања (Ниш) и Костолац (Пожаревац).

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер