Početna strana > Hronika > Kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji sa američkim državnim sekretarom Entonijem Blinkenom: SAD da se ne meša u kineske unutrašnje stvari i ne prelazi kineske crvene linije
Hronika

Kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji sa američkim državnim sekretarom Entonijem Blinkenom: SAD da se ne meša u kineske unutrašnje stvari i ne prelazi kineske crvene linije

PDF Štampa El. pošta
petak, 26. april 2024.

Kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji razgovarao je u Pekingu sa američkim državnim sekretarom Entonijem Blinkenom, koji boravi u poseti Kini, o odnosima dve zemlje.

Vang Ji je na početku razgovora rekao da je stav Kine uvek bio dosledan i da se Kina pridržava principa međusobnog poštovanja, miroljubive koegzistencije i obostrano korisne saradnje i obavezuje se da će promovisati stabilan, zdrav i održiv razvoj kinesko-američkih odnosa, prenosi agencija Sinhua.

Istakao je da se Kina zalaže za međusobno poštovanje suštinskih interesa i da apeluje na američku stranu da se "ne meša u kineske unutrašnje stvari, ne potiskuje razvoj Kine i ne prelazi kineske crvene linije kada je reč o suverenitetu, bezbednosti i razvojnim interesima Kine".

Iz Stejt departmenta je saopšteno da je Vang ocenio da odnos između Kine i SAD počinje da se stabilizuje, ali da, "istovremeno, negativni faktori koji postoje u međusobnim odnosima i dalje rastu i da se odnos suočava sa svim vrstama izazova".

Blinken je rekao da za administraciju predsednika SAD DŽozefa Bajdena veliki značaj ima dijalog između SAD i Kine, pa i u spornim pitanjima.

Ocenio je da je bilo pomaka u protekloj godini, ali je sugerisao da će razgovori i dalje biti teški.

"Radujem se što će ovi razgovori biti veoma jasni, direktni, u pogledu oblasti u kojima imamo razlike... Nadam se da možemo da napravimo neki napredak u pitanjima za koja su se naši predsednici složili da treba da sarađujemo, ali i da razjasnimo naše razlike, naše namere i da jedni drugima vrlo jasno kažemo gde stojimo", rekao je Blinken.

Blinken boravi u poseti Pekingu kako bi razgovarao o nizu pitanja, uključujući produbljene napetosti između dve zemlje zbog "podrške Kine ruskoj invaziji na Ukrajinu", preneo je Rojters.

Blinkenova trodnevna poseta Kini dolazi pet meseci posle samita između predsednika SAD i Kine u San Francisku.

(RTS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner