понедељак, 30. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кина прва излази из економске кризе?
Хроника

Кина прва излази из економске кризе?

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 16. јул 2009.

Захваљујући расту продаје и индустријске производње, Кина је у другом овогодишњем кварталу остварила економски раст од 7,9 одсто у поређењу са истим кварталом лане. Стимулативни план власти у Пекингу вредан више од 500 милијарди евра, изгледа даје прве резултате.

Кина је у другом овогодишњем кварталу убележила економски раст од 7,9 одсто у поређењу са иста три месеца прошле године захваљујући снажном расту продаје на мало и индустријске производње.

У поређењу са првим тромесечјем 2009. године, раст треће по величини светске економије био је 6,1 одсто, показују подаци Националне статистичке службе.

За текућу годину кинеска влада је пројектовала привредни раст од осам одсто.

Пекинг је иначе усвојио стимулативни план вредан четири хиљаде милијарди јуана (586 милијарди долара) како би изоловао Кину од глобалне кризе.

Циљ пакета је да се смањи зависност од извоза подстицањем домаће потрошње кроз веће трошење на изградњу путева и друге јавне радове.

Највећи део новца из пакета намењен је државним грађевинским компанијама и челичанама али је новац почео да иде и ка приватном сектору.

Бројни аналитичари очекују да Кина буде прва земља која ће "испливати" из најтеже економске кризе од тридесетих година прошлог века.

Међународни монетарни фонд раније овог месеца повећао је прогнозу кинеског економског раста у 2009. за проценат, на 7,5 одсто.

Исто је прошлог месеца урадио и други глобални кредитор - Светска банка, која је подигла прогнозу овогодишњег привредног раста Кине на 7,2 са 6,5 одсто.

У међувремену из кинеске владе упозоравају да опоравак, иако снажан, још није чврст и да још постоје бројне тешкоће и изазови.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер