субота, 28. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Канадски произвођач ауто-делова и руска банка спасавају Опел
Хроника

Канадски произвођач ауто-делова и руска банка спасавају Опел

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 01. јун 2009.

Берлин – Немачка влада постигла је споразум са канадским произвођачем ауто-делова Магна да уз подршку руске Сбербанке помогне Опелу, немачкој филијали Џенерал моторса (ГМ) да избегне ризик од финансијског слома. Немачки министар финансија Пер Штајнбрик рекао је да је споразум постигнут рано у суботу после друге рунде разговора у последња два дана.

Магна ће узети удео од 20 одсто у Опелу а руска Сбербанка 35 одсто, чиме ће тај конзорцијум имати већину у компанији. ГМ ће задржати 35 одсто, док ће преосталих 10 одсто отићи запосленима у Опелу.

Немачка влада и локалне владе неколико немачких држава обезбедиће зајам од 1,5 милијарди евра, од којих ће један део бити одмах доступан. Парламентарни комитети у две државе, Хесе и Северна Рајна-Вестфалија, још треба да одобре то финансирање, што ће се догодити вероватно сутра. На овај начин, окончано је 80 година дуго већинско власништво Џенерал моторса у Опелу. ГМ је купио Опел још за време Велике депресије 1929. године. Очекује се да ГМ у САД почетком идуће недеље поднесе захтев за заштиту од банкротства, а Немачка је желела да Опел заштити од могућих последица тог потеза. 

Конзорцијум који ће бити нови власник Опела намерава да ради заједно са руским произвођачем аутомобила ГАЗ на производњи више од једног милиона возила у Русији и источној Европи.

Директор Магне Зигфрид Волф рекао је да очекује да ће споразуми са ГМ-ом бити потписани за пет недеља, али је додао да ће јутрос постигнутим договором бити спречено да Опел дели судбину ГМ-а.

Као део договора све четири фабрике Опела у Немачкој наставиће са радом, иако је раније Магна најавила да ће морати да отпусти око 2.500 радника. Опел и сестра фирма Воксал имају, између осталог, још и фабрике у Белгији, Шпанији и Пољској.

Немачкој је било од пресудног значаја да постигне споразум који би заштитио Опел – који запошљава 25.000 људи у земљи – од захтева за заштиту банкротства који ће ГМ поднети, и великог реструктурисања те америчке компаније које ће уследити.

Други заинтересовани купац за Опел, група Фијат, одустала је од учешћа у ноћашњим преговорима о спасавању те аутомобилске компаније јер је била суочена са „неразумним захтевима за финансирање”.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер