Početna strana > Hronika > Kameronova poruka Škotima: Očajnički želimo da ostanete, ne rasturajte porodicu!
Hronika

Kameronova poruka Škotima: Očajnički želimo da ostanete, ne rasturajte porodicu!

PDF Štampa El. pošta
sreda, 10. septembar 2014.

Britanski premijer Dejvid Kameron upozorio je danas Škote da bi nezavisnost bila “skok u nepoznato”.

Osam dana uoči referenduma o odvajanju Škotske od Ujedinjenog Kraljevstva, Kameron, zamenik premijera i lider liberaldemokrata Nik Kleg i vođa opozicije Ed Miliband iznenada su odlučili da posete Škotsku u pokušaju da ubede birače da glasaju za ostanak u zajednici.

Ta poseta odražava, kako navodi Agencija Frans pres, zabrinutost u taboru unionista posle najnovije ankete, koja je pokazala da je ishod referenduma krajnje neizvestan.

Na zgradi britanske vlade u Dauning stritu juče je bila okačena škotska plavo-bela zastava, a Miliband je pozvao sve javne objekte širom zemlje da okače zastavu kraljevske porodice kao poziv Sskotima da ostanu u uniji.

- Ujedinjeno Kraljevstvo je dragocena i posebna zemlja - naveo je Kameron u autorskom tekstu objavljenom u listu “Dejli mejl”.

- Stoga, neka svima u Škotskoj bude jasno: mi očajnički želimo da ostanete; ne želimo da se naša porodica naroda podeli. Ukoliko se UK podeli, ostaće zauvek podeljeno. Vaš izbor je, dakle, jasan: skok u nepoznato ako zaokružite ‘da’, ili blistava budućnost za Škotsku ako izaberete ‘ne’ - poručio je Kameron Škotima.

London do pre samo nekoliko sedmica nije bio zabrinut zbog referenduma 18. septembra pošto su ankete redovno pokazivale da je ubedljiva većina birača za ostanak u Kraljevstvu.

Situacija se, međutim, iznenada promenila proteklog vikenda, kada je tabor za nezavisnost prvi put stekao prednost, a anketa objavljena dva dana kasnije pokazala je da su dve strane izjednačene.

Tri najveće britanske stranke smesta su najavile plan za transfer dodatnih nadležnosti škotskoj vladi, prvenstveno u oblasti prihoda od poreza.

Škotski premijer Aleks Salmond, lider Škotske nacionalističke partije, odbacio je tu inicijativu Londona i poručio da poseta Škotskoj Kamerona, Milibanda i Klega neće pomoći unionistima, već da samo odražava njihovu paniku.

Kameronovi konzervativci nisu popularni u Škotskoj, gde imaju samo jednog od 59 članova parlamenta.

Milibandovi laburisti su nešto popularniji, ali on lično ne spada među omiljene političare u Škotskoj.

Ankete pokazuju da laburistički birači sve više podržavaju nezavisnost.

Škotska je sastavni deo Ujedinjenog Kraljevstva od 1707. godine, a prethodno se dugo nalazila u personalnoj uniji sa Engleskom.

Referendum u Škotskoj prvo je izjašnjavanje te vrste unutar Evropske unije.

(Tanjug)