субота, 28. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Камерон Мантер: Косово једина тачка неслагања између Београда и Вашингтона
Хроника

Камерон Мантер: Косово једина тачка неслагања између Београда и Вашингтона

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 09. април 2009.

БЕОГРАД - Амбасадор Сједињених Америчких Држава у Србији Камерон Мантер изјавио је данас да су односи САД и Србије у успону и да у њима, изузев Косова, нема отворених питања.

САД снажно подржавају европску перспективу Србије и учиниће колико могу да помогну влади Србије у превазилажењу економских тешкоћа, додао је он.

"Односи са Србијом су веома добри, било је тешких тренутака у прошлости, али ствари сада иду у добром смеру," оценио је Мантер у интервјуу Танјугу. Амерички амбасадор је поновио да се са новом администрацијом америчког председника Обаме политика САД према Србији и Балкану неће мењати, рекавши да "циљ те политике остају реформе, интеграција Балкана у ЕУ и просперитетнија и безбеднија будућност грађана региона. "

Један од аспеката тог напора је и да се види како земље у региону могу својом међусобном сарадњом да убрзају пут ка Европи, објаснио је Мантер.

"Изузетно нам је драго што је хрватски премијер Иво Санадер посетио Београд и што ће доћи до узвратне посете, као и што је било отварања према Црној Гори, Македонији. Балканске земље, уколико сарађују, постају атрактивније за Европу која се темељи на добросуседским односима. Добро је што се и влада Србије слаже са оваквом политиком," рекао је амбасадор.

Мантер је потврдио да САД подржавају активирање Прелазног трговинског споразума и Споразума о стабилизацији и придруживању Србије ЕУ и да су тај став пренеле и Холандији, али је нагласио да коначну одлуку о томе треба да донесе ЕУ.

"Ми верујемо да Влада Србије чини све што мозе да ухвати Младића. Импресионирани смо напорима господина Љајића и господина Вукчевића ," истакао је амбасадор.

На питање како гледа на утицај Русије у Србији после куповине НИС-а амбасадор је рекао да у Србији, укључујући енергетски сектор "има простора за позивитан утицај и Русије и САД".

"Надамо се да ће процес расписивања тендера бити транспарентан и отворен за све земље, нароцито оне чије компаније имају прогресиван и модеран менаџерски стил," додао је он.

Мантер је истовремено признао да је због светске економске ситуације тренутно опало интересовање америчких компанија за улагања у Србију. "Ово је веома тешка ситуација и свака земља се мучи да на прави начин одговори на кризу. Ми ћемо погледати владин програм за сузбијање кризе учинити све што моземо да јој помогнемо да одговори на изазове," рекао је он.

Према његовим речима, влада треба да искористи овај тренутак да Србију учини атрактивнијом за стране инвестиције када криза прође, а то "подразумева доношење и спровођење," потребних закона.

При том ће, поред проблема које скупштина има са доношењем закона, још већи проблем бити њихово спровођење, оценио је амбасадор.

"Спровођење закона захтева средства и влади ће бити тешко да их обезбеди. Она ће зато морати да одређује приоритете а ми смо спремни да јој у том смислу помогнемо и саветима и средствима."

САД од 2001. године "троше милион долара недељно на помоћ Србији" подсетио је амбасадор што "сведочи о посвећености напретку Србије."

"Ми се у Србији не бавимо великим инфраструктурним пројектима, већ смо усредсређени на реформе, на то да судови, парламент, локалне управе функцконишу, да општине буду атрактивније за страна улагања или пољопривредни производи боље маркетиншки представљени у Европи", објаснио је он.

"То су ствари које су заиста доприносе просперитету ове земље," указао је Мантер.

Амерички амбасадор је оценио да и по питању Косова, које је једина тачка неслагања између Београда и Вашингтона, постоји одређени степен сагласности када је реч о побољшању живота обичних људи.

"Многи чланови ваше владе конструктивно са нама раде на побољшању живота људи на Косову, да свима буде боље како би земље региона могле да иду према ЕУ," истакао је он. Мантер сматра да је у ситуацији када Србија не признаје Косово, а косовски Срби не признају Приштину, и када се догађају ствари попут вишенедељних прекида струје у српским селима, "најважније да владе у Београду и Приштини буду усредређене на потребе људи" јер онда проблеми могу да се решавају.

"Еулекс је тамо да олакша ствари, да води косовске власти и покуша да поправи ситуацију. Што се тиче струје, ту се радило о томе како ће рачуни бити плаћени и кроз разумну дискусију то је сређено," рекао је он.

Амбасадор је истовремено рекао да САД нису промениле став о независности Косова и да ће поднети писмени поднесак Међународном суду правде у коме ће образложити свој став.

На питање да ли САД помажу влади у Приштини или лобирају код других земаља које су признале независност да такође изнесу своје мишљење Мантер је рекао да "сигурно има људи из међународне заједнице који помажу Косовским властима а да САД чине све што могу да Косовска држава буде успешна."

"Ми верујемо да је у интересу региона да Косово буде демократска земља и да тиме допринесе стабилности региона. Значи, охрабрујемо земље да признају Косово и да образложе свој став у прилог независности," рекао је он.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер