Početna strana > Hronika > Južnoafrička Republika: Svet se oprašta od Nelsona Mandele
Hronika

Južnoafrička Republika: Svet se oprašta od Nelsona Mandele

PDF Štampa El. pošta
utorak, 10. decembar 2013.

Zvanična komemoracija nekadašnjem predsedniku Južnoafričke Republike Nelsonu Mandeli održava se na stadionu u Johanezburgu. Govorima i svojim prisustvom, oko 100 svetskih lidera odaje počast velikom borcu protiv aparthejda. Srpsku delegaciju na komemoraciji predvodi predsednik Tomislav Nikolić.

Skoro 100 svetskih lidera priključilo se desetinama hiljada Južnoafrikanaca na komemorativnom skupu u Johanezburgu u čast preminulom nekadašnjem južnoafričkom predsedniku Nelsonu Mandeli.

Skup na stadionu, koji je zvanično počeo u 11 sati, jedno je od najmasovnijih okupljanje te vrste, a među prisutnima su američki predsednik Barak Obama sa suprugom Mišel, bivši predsednici SAD DŽordž Buš, Bil Klinton i DŽimi Karter, generalni sekretar UN Ban Kimun i njegov prethodnik Kofi Anan, britanski premijer Dejvid Kameron i brojni drugi šefovi država i vlada, verski lideri i visoki zvaničnici.

Srbiju na komemoraciji predstavljaju predsednik Tomislav Nikolić, ministar spoljnih poslova Ivan Mrkić i savetnik predsednika Marko Đurić.

Svečanost je počela intoniranjem južnoafričke himne i očekuje se da će trajati oko četiri sata.

Na tribinama stadiona, koji prima 95.000 ljudi, pod kišom se okupilo više desetina hiljada ljudi, od kojih su mnogi plesali uz muziku, odajući na taj način počast Mandeli, koji je preminuo u četvrtak u 96. godini.

Neki Južnoafrikanci nosili su majice s Mandelinim likom, dok su neki mahali zastavicama s njegovom slikom.

Predviđeno je da se okupljenima, između ostalih, obrate Obama, predsednica Brazila Dilma Rusef, kubanski lider Raul Kastro, južnoafrički predsednik DŽejkob Zuma i drugi lideri.

Državna sahrana Nelsona Mandele, prvog demokratski izabranog predsednika Južne Afrike, dobitnika Nobelove nagrade za mir i borca za ljudska prava, biće održana 15. decembra.

Pre sahrane u njegovom rodnom mestu Kunu, Mandelino telo će tri dana biti izloženo u Pretoriji, u zgradi vlade Južnoafričke Republike.

U Južnoj Africi je povodom Mandeline smrti proglašena desetodnevna žalost.

Na stadionu na kojem se održava komemorativni skup, Mandela se poslednji put pojavio u javnosti 2010. godine, na Svetskom fudbalskom prvenstvu.

Vladimir Putin: Mandela je bio veliki prijatelj ruskog naroda

Ruski predsednik Vladimir Putin odao je poštu Nelsonu Mandeli, uporedivši ga sa jednim od osnivača savremene indijske države Mahatmom Gandijem i sovjetskim disidentom i nobelovcem Aleksandrom Solženjicinom.

"On je bez sumnje bio veliki prijatelj našeg naroda", rekao je Putin novinarima u Ambasadi Južnoafričke Republike u Moskvi, preneo je AFP.

Ruski predsednik upisao se u knjigu žalosti i nazvao je Mandelu "velikim humanistom" koji se može uporediti sa Gandijem i Solženjicinom, piscem koga su sovjetske vlasti stavile iza rešetaka.

"Naša zemlja - Sovjetski Savez - na najaktivniji način je podržavala Južnu Afriku i druge afričke zemlje u njihovoj borbi protiv rasne segregacije, a za pravdu i demokratiju", rekao je Putin novinarima.

Danas se u Johanesburgu održava komemorativni skup u čast preminule ikone borbe protiv aparthejda, kojem prisustvuje skoro 100 svetskih lidera, a Rusiju predstavlja predsednica gornjeg doma ruskog parlamenta Valentina Matvijenko.

Šerif odbio da spusti zastavu na pola koplja za Mandelu

Jedan šerif u Južnoj Karolini odbio je danas naredbu predsednika SAD Baraka Obame da spusti američku zastavu na pola koplja u znak sećanja na preminulog Mendelu.

Šerif okruga Piken Rik Klark nije želeo da prihvati naredbu Obame, rekavši medijima da američka zastava može da se spušta na pola koplja samo kao počast za građane SAD.

"Potpuno mi je normalno da se, kao znak poštovanja za Mandelu zastava spusti na pola koplja u Južnoj Africi, njegovoj zemlji, ali u Americi, po mom mišljenju, trebalo bi da to da bude rezervisano za ljude koji su se žrtvovali za našu zemlju", rekao je šerif Klark.

Mediji prenose da je ovaj šerif u petak naredio da na taj način bude odata počast jednom policajcu iz Južne Karoline koji je poginuo vršeći svoju dužnost.

Zastave su u ovom okrugu bile spuštene na pola koplja i u subotu u znak poštovanja nastradalima u Perl Harboru, 7. decembra 1941. godine.

Rojters podseća da je Južna Karolina jedna od država američkog Juga, koji je dugo imao problema sa davanjem punih prava crncima i gde je sezdesetih godina prošlog veka Martin Luter King vodio borbu za građanska prava Afroamerikanaca.

Guvernerka Južne Karoline, republikanka Niki Hejli odala je počast Mandeli na svojoj fejsbuk stranici nakon što je saopšteno da je preminuo.

Međutim, ubrzo su se pojavili i uvredljivi komentari na Mandelin račun, pošto je nazivan "zlikovcem", "pobožnim Marksistom" i "socijalistom siledžijom".

Nasmejana fotografija Obame tokom komemoracije Mandeli razljutila sve

Većina američkih i britanskih medija objavila je takozvanu “selfi” fotografiju predsednika SAD Baraka Obame, na kojoj je on nasmešen sa britanskim premijerom Dejvidom Kameronom i danskom premijerkom Danske Hele Torning Šmit, ocenjujući je neprimerenom za vreme komemoracije Nelsonu Mandeli.

Na Tviteru se pojavilo više fotografija na kojoj je Obama nasmejan i veseo dok se na komemoraciji slika i razgovara sa premijerkom Danske, dok pored sedi njegova supruga Mišel koja, kako ocenjuju mediji, očigledno, po izrazu lica, ne odobrava takvo ponašanje.

"To su svetski lideri, a ne gomila tinejdžera koji se kikoću. Zar nisu mogli da sačekaju pre nego što počnu da se glupiraju naokolo", pita britanski Indipendent.

Sličan stav iznose i mnogi na Tviteru, od toga da Mandelin poslednji ispraćaj svakako nije mesto za slikanje "selfija", do ocene da sledi "sapunska opera kod kuće" zbog Obaminog slikanja sa plavokosom premijerkom Danske.

"Selfi" je skoro ustanovljeni izraz za fotografiju napravljenu mobilnim telefonom ili veb kamerom, kada osoba slika samu sebe i fotografiju postavi na društvene mreže.

List Njujork Dejli Njuz navodi da se na slikama očigledno vidi da Mišel Obama ne odobrava takvo ponašanje svog supruga tokom komemorativnog ispraćaja velikog borca za prava crnaca u Africi, i ocenjuje da se samo ona ponašala "svečano", kako dolikuje tom trenutku.

Gardijan piše da "ma koliko oni bili poznati", nisu uspeli da odole da naprave "selfi" fotografiju na komemoraciji.

(RTS-Tanjug)