Početna strana > Hronika > Jovan Rajić: Vlast sada ne sme da žuri sa „projektom Jadar“, to bi bio još jedan prst u oko građanima Srbije
Hronika

Jovan Rajić: Vlast sada ne sme da žuri sa „projektom Jadar“, to bi bio još jedan prst u oko građanima Srbije

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 15. decembar 2024.

Advokat i osnivač RERI-ja Jovan Rajić ocenio je u "Novom danu" da vlast u Srbiji, s obzirom na proteste u zemlji, ne sme preterano da žuri sa guranjem još jednog problema i prsta u oko građanima ove zemlje - osetljivog pitanja kao što je Rio Tinto.

Ranije ove nedelje u Briselu je održana konferencija o kritičnim sirovinama u organizaciji Evropske komisije na kojoj je prisustvovao i naš sagovornik. Bilo je reči i o tkz. „Projektu Jadar“.

Rajić navodi da su prethodne nedelja, pored konferencije, održani i bilateralni sastanci u Evropskoj komisiji, u Evropskom parlamentu sa zvaničnicima pojedinih država, pre svega Nemačke, koji su bili usmereni  na to da ljudi koji obavljaju neke funkcije u ovim institucijama, dođe i probije se informacija, odnosno istina.

„Sve one informacije koje su oni do sada imali odnose se na podatke koje su dobijali od same kompanije Rio Tinto i od države Srbije, odnosno vlade Republike Srbije i drugih institucija koje su zainteresovane za ovaj projekat, a koje se, nažalost, ponašaju ne kao neko ko treba da štiti javni interes, pravni poredak i građane ove zemlje, nego kao lobista kompanije i kao suinvestitor kompanije“, navodi. 

Zadatak RERI-ja, kaže, bio je da pruže sve informacije evropskim partnerima koje se odnose na prirodu ovog projekta, nepravilnosti i nezakonitosti koje ga do sada prate i naravno opasnosti koje tek mogu da se dogode ukoliko dođe do njegove realizacije, sa akcentom na jednu širu sliku ambijenta, administracije koja taj projekat treba da realizuje i uopšte uređenje i trenutnog stanja u državi u kojoj on treba da se realizuje.

Na pitanje da li zvaničnici imaju Evrope imaju više sluha za ovo pitanje, Rajić kaže da je situacija značajno bolja nego što je bila, recimo, početkom ove godine.

„Dakle, s jedne strane, sve je veći broj zvaničnika i evropskih i pojedinih država, koji su spremni uopšte da slušaju i da uđu u srž problema i da čuju argumentaciju koja je zasnovana na konkretnim činjenicama i dokazima. Mi ne pričamo ništa na pamet, za sve što govorimo postoje dokazi i uporište i u zakonima i u evropskoj regulativi“, ističe.

Na rešenje koje je usvojilo Ministarstvo zaštite životne sredine o studiji koju treba da sprovede kompanija Rio Tinto podneto je deset hiljada žalbi.

To, smatra, može da uspori projekat jer je nadležni organ u obavezi da odgovori na svaku od tih žalbi.

„Mislim da ni vlast neće preterano žuriti sada, s obzirom na proteste u Srbiji, niti sme preterano da žuri sa guranjem još jednog problema i prsta u oko građanima ove zemlje – osetljivog pitanja kao što je Rio Tinto“, ocenjuje.

(N1)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner