Početna strana > Hronika > Jorgovanka Tabaković: U toku su pripreme za privatizaciju Komercijalne banke, NBS učestvuje u okviru svojih nadležnosti
Hronika

Jorgovanka Tabaković: U toku su pripreme za privatizaciju Komercijalne banke, NBS učestvuje u okviru svojih nadležnosti

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 30. jul 2018.

U toku su pripreme za privatizaciju Komercijalne banke i u njima učestvuje i Narodna banka Srbije, izjavila je guvernerka NBS Jorgovanka Tabaković. Odgovarajući na pitanje novinara da li NBS plaši mogućnost privatizacije Komercijalne banke i drugih izazova po pitanju stabilnosti finansijskog sistema, Tabaković je naglasila da nema nikakvih razloga za strah, ni po pitanju privatizacije Komercijalne banke.

„Kada smo kod Komercijalne banke, država nije u situaciji da bilo koju privatizaciju i inače dobrih finansijskih institucija poput Komercijalne banke učini brzopleto i nesagledavajući prednosti postojanja jedne takve banke, koja je vodeća na tržištu, a u kojoj država ima većinsko učešće”.

Prezicirala je - „da, pripreme za privatizaciju idu i NBS učestvuje u okviru svojih nadležnosti”. Kako je rekla, neko od budućnih suvlasnika, akcionara u Komercijalnoj banci može biti samo neko ko je poželjan investitor, u smislu finansijske snage, iskustva u upravljanju finansijskim isnstitucijama i dugoročne opredeljenosti da doprinese već stečenoj jakoj poziciji finansijskog sistema u Srbiji.

Država u Komercijalnoj banci ima udeo od 41,7 odsto, a znatne pakete vlasništva drže Evropska banka za obnovu i razvoj sa 24,43 odsto i IFC sa 10 odsto akcija. Proces privatizacije je ranije najavljivan iz vrha vlasti kako država ne bi morala pomenute strane akcionare da isplati sa 252 miliona evra, koliko je dogovoreno još pre 11 godina, kada je EBRD dokapitalizovao Komercijalnu banku sa 70 miliona evra.

Zatim su u vlasništvo ove velike, zasad pretežno domaće banke, ušli i IFC, kao deo Svetske banke, sa 40 miliona evra, nemački DEG fond sa 20 miliona evra i švedski Svedfond sa 10 miliona evra. EBRD je banku dokapitalizovao sa još 50 miliona evra, a privatizacija je odložena upravo zbog nastupanja svetske ekonomske krize.

NBS povećala stabilnost finansijskog sistema, očekuje se ubrzanje rasta ekonomske aktivnosti

Narodna banka Srbije je povećala stabilnost finansijskog sistema, koji je sada otporniji na međunarodne uticaje, izjavila je danas guvernerka Jorgovanka Tabaković na predstavljanju godišnjeg Izveštaja o stabilnosti finansijskog sistema za 2017. godinu.

Otpornost domaćeg finansijskog sistema je u 2017. bila veća nego u 2016, a povećana je po osnovu znatnog smanjenja učešća javnog duga u BDP-u i pada stepena evroizacije plasmana, rečeno je na konferenciji NBS.

U suprotnom smeru delovalo je privremeno povećanje deficita tekućeg računa platnog bilansa.

- Želimo da obezbedimo predvidiv i siguran ambijent za poslovanje - rekla je Tabaković.

Istakla je da je finansijski sistem sada otporniji na negativne međunarodne uticaje sa kojima se može suresti u budućnosti, kao i da je potvrda toga povećanej kreditnog rejtinga Srbije i uspešno završen sproveden trogodišnji aranžman sa MMF-om.

Prošle godine su bili prisutni rizici na međurodnom robnom i fiansnijskom tržištu, pre svega, cena nafte i divergnetne politike FED-a i ECB-a, kazala je Tabaković.

U narednom periodu očekuje se ubrzanje rasta ekonomske aktivnosti, koji će dostići oko 3,5 odsto u 2018. i 2019. godini, uz zadržavanje povoljne strukture rasta.

Niska i stabilna inalcija i relativno stabilan devizni kurs obeležili su 2017. godinu.

Ublažavanje monetarne politike direktno je uticalo na pad dinarskih kamatnih stopa.

Referentna kamatna stopa je u 2017. godini snižena dva puta za po 0,25 procentnih poena, na 3,5 odsto, a inflacija se tokom cele godine kretala u granicama novog cilja (3,0 odsto uz odstupanja plus minus 1,5 odsto (i u decembru 2017. iznosila ciljana 3,0 odsto, što je i prosek za prethodnu godinu.

Dinar je ojačao prema evru za 4,2 odsto, a NBS je intervenisala neto kupovinom 725 miliona evra, čime su dodatno ojačane devizne reserve zemlje.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner