Početna strana > Hronika > Johana Dimel: Nemačka smatra da se problemi mogu rešiti vršenjem stalnog pritiska na Srbiju
Hronika

Johana Dimel: Nemačka smatra da se problemi mogu rešiti vršenjem stalnog pritiska na Srbiju

PDF Štampa El. pošta
sreda, 05. jun 2013.

Beograd - Zamenica direktora Asocijacije Jugoistočna Evropa iz Minhena Johana Dimel izjavila je da u delu političke javnosti u Nemačkoj još postoji skepticizam povodom dodele datuma.

Zamenica direktora Asocijacije Jugoistočna Evropa iz Minhena Johana Dimel je na konferenciji "Srbija i EU - nova prilika?" rekla da je implementacija briselskog sporazuma imperativ za Nemačku i dodala da se smatra da se problemi mogu rešiti stalnim pritiscima.

Ona je ponovila da Nemačka smatra da se problemi mogu rešiti vršenjem stalnog pritiska na Srbiju i da je to posledica loših iskustava nakon što je Srbija dobila status kandidata, odnosno što, na primer, Sporazum o integrisanom upravljanju prelazima nije realizovan i što je onemogućena sloboda kretanja.

Dimel je navela i da pozitivnom javnom mnenju u Nemačkoj ne doprinose ni stavovi pojedinih srpskih političara izneti u intervjuima nemačkim medijima, poput zalaganja za podelu i razgraničenje Kosova ili otvorenog protivljenja članstvu u EU.

"Nemačka će u poslednjim danima doneti konačnu odluku, a pored realizacije sporazuma tu su i druga očekivanja, među kojima da kosovski Srbi, koji i dalje drže neformalne prelaze i sprečavaju kosovsku policiju i službenike carine da im pristupe, prestanu sa tim, jer to predstavlja nepoštovanje Sporazuma o IBM. Takođe, postoji problem i sa prihodima od carine, a sloboda kretanja nije adekvatna i promena tog stanja bila bi izuzetan signal za Nemačku", rekla je Dimel.

Ona je dodala da će premijer Dačić i kosovski "premijer" Hašim Tači raspravljati o uklanjanju barikada na Ibru i da bi i to poslalo dobar signal i pozitivnu sliku u Nemačku.

"Kada su se rukovali Dačić i Tači, to je poslalo pozitivan signal da Nemačka počne da bude naklonjena davanju saglasnosti za datum", ukazala je Dimel i dodala da je briselskim sporazumom napravljen veliki proboj - da dve strane zajedno sede za pregovaračkim stolom, da nema rata već dijaloga i da se traže kompromisi.

Prema njenim rečima, da sporazum nije postignut ceo region bi bio zakočen i bio bi u stagnaciji.

Ona je kritikovala i, kako je rekla, blokiranje Srbije i Makedonije da Kosovo učestvuje na Samitu u Ohridu početkom meseca, ocenjujući da to nije bio politički dobar potez, jer u briselskom sporazumu stoji da nijedna strana neće blokirati, niti podsticati blokiranje druge strane.

Zbog takvih primera, istakla je Dimel, sva bilateralna pitanja moraju da se reše pre pristupanja i to je lekcija koja mora da se nauči.

Dimel smatra i da je briselski sporazum veoma pozitivan za Srbe, da od njega mogu da imaju mnogo koristi, da treba da se odluče da li podržavaju zamrznuti sukob i da bi umesto toga trebalo da razmišljaju o formiranju novog političkog pokreta koji bi onda podržavalo 140.000 ljudi, što bi omogućilo da to bude treća najznačajnija partija na Kosovu.

Podsetivši da su se, uprkos zamoru od proširenja u Nemačkoj i padu podrške građana te zemlje na 20 do 25 odsto, kancelarka Angela Merkel i šef diplomatije Gido Vestervele lično angažovali da se dijalog Srbije i Nemačke i Srbije i Kosova vodi na više nivoa, Dimel je zaključila da je evidentno da proširenje nije tema koja je korisna Nemačkoj u izbornoj godini.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner