Početna strana > Hronika > Jermenija: Velike antivladine demonstracije u Jerevanu, tuča u parlamentu i ispred njega. Traži se ostavka premijera Pašinjana. Crkva uz demonstrante
Hronika

Jermenija: Velike antivladine demonstracije u Jerevanu, tuča u parlamentu i ispred njega. Traži se ostavka premijera Pašinjana. Crkva uz demonstrante

PDF Štampa El. pošta
sreda, 12. jun 2024.

Na ulicama glavnog grada Jermenije počeo je sukob demonstranata i policije, a kako javlja dopisnik RIA Novosti, specijalne snage koriste šok bombe i među demonstrantima ima povređenih.

 

Specijalne policijske snage rasteruju demonstrante koji su se okupili ispred zgrade jermenskog parlamenta i rezidencije premijera. "42 osobe su privedene u policijske stanice", prenele su RIA Novosti.

Kako javlja Telegram kanal "Solovjov", "ima žrtava – jednom od demonstranata je šok bomba otkinula ruku, lekari hitno pozivaju dodatne ekipe hitne pomoći".

Pokret "Tavuš za otadžbinu" pozvao je Pašinjana da izađe iz zgrade parlamenta i kako bi "pričali o njegovoj ostavci".

Demonstranti pokušavaju da probiju policijski kordon i da uđu u zgradu parlamenta gde se održava "vladin čas" – vreme na skupštinskoj sednici kada članovi vlade i drugi zvaničnici odgovaraju na pitanja poslanika.

Takođe, u samoj zgradi parlamenta došlo je do tuče između predstavnika vlasti i opozicije, kako prenose RIA Novosti, zbog Pašinjanove izjave o "kukavičkim dezerterskim generalima koji su napustili ratište 2020. godine u Nagorno-Karabahu".

Situacija u Jermeniji i protesti

Od leta 2020. pa do maja 2024. godine Jermenija nije videla toliko velike i organizovane antivladine proteste. Opozicija je izašla na ulice nakon predaje Nagorno-Karabaha Bakuu, masovnog napuštanja te teritorije od strane Jermena i razgraničenja državne granice sa Azerbejdžanom.

Protesti su počeli 9. maja i okupili su oko 70.000 ljudi, što je za Jerevan veoma značajna cifra.

Narod koji protestuje je nezadovoljan načinom na koji se sprovodi demarkacija granice sa Azerbejdžanom, odnosno, politikom premijera koja podrazumeva predaju pograničnih jermenskih teritorija. U aprilu 2024. godine, Jerevan i Baku su saopštili da su specijalne komisije dve zemlje odredile kuda će tačno prolaziti granica. Cilj je da se granice dve zemlje dovedu u one okvire koji su postojali u trenutku raspada SSSR-a. U skladu sa tim dogovorom, niz sela u blizini Tavuške oblasti Jermenije trebalo bi da postanu deo Azerbejdžana.

Jermenska Apostolska Crkva je podržala narod, a upravo je predstavnik crkve postao vođa opozicije – poglavar Tavuške eparhije Jermenske apostolske crkve, arhiepiskop Bagrat Galstanjan.

Protesti na ulicama Jerevana se ne smiruju, a opozicija je spremna da protestuje sve dok trenutni premijer ne podnese ostavku.

(RT Balkan)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner