Početna strana > Hronika > Jermenija i Azerbejdžan optužuju jedni druge za eksalaciju nasilja u Nagorno Karabahu; Poginulo 18 jermenskih vojnika; Okupljanje dobrovoljaca u Nagorno-Karabahu
Hronika

Jermenija i Azerbejdžan optužuju jedni druge za eksalaciju nasilja u Nagorno Karabahu; Poginulo 18 jermenskih vojnika; Okupljanje dobrovoljaca u Nagorno-Karabahu

PDF Štampa El. pošta
subota, 02. april 2016.

Tokom borbi u Nagorno-Karabahu poginulo je 18 jermenskih vojnika, a 35 je ranjeno, izjavio je u subotu predsednik Jermenije Serž Sargsjan.

„Prema informacijama koje imamo u ovom trenutku, tokom sukoba s azerbejdžanskim oružanim snagama poginulo je 18 jermenskih vojnika, a 35 je ranjeno“, izjavio je Sargsjan tokom zasedanja Saveta za nacionalnu bezbednost.

Prema njegovim rečima, od trenutka kada je uspostavljeno primirje 1994. godine to su najmasovnija borbena dejstva koja je pokušao da isprovocira Azerbejdžan.

„Zahvaljujući pravovremenoj akciji jermenskih snaga, omogućeno je ne samo da se preuzme kontrola nad situacijom nego i da se protivniku nanesu ozbiljni gubici“, rekao je Sargsjan.

Jermenija i Azerbejdžan su u subotu saopštili da je došlo do zaoštravanja situacije u zoni sukoba u Nagorno-Karabahu. Ministarstvo odbrane Azerbejdžana je saopštilo da su Oružane snage Jermenije otvorile vatru, dok je jermenski odbrambeni resor saopštio da je azerbejdžanska strana preduzela „ofanzivne akcije“.

Sukob Azerbejdžana i Jermenije počeo je zbog Nagorno-Karabaha 1988. godine, kada je Nagornokarabaška autonomna oblast, naseljena pretežno Jermenima, saopštila da istupa iz Azerbejdžanske SSR.

Nakon vojnog sukoba 1992-1994. godine Azerbejdžan je izgubio kontrolu nad Karabahom i sedam okolnih oblasti. Nagorno-Karabah je proglasio nezavisnost.

Od 1992. godine traju pregovori o mirnom rešavanju sukoba u okviru Minske grupe OEBS-a.

Azerbejdžan insistira na očuvanju svoje teritorijalne celovitosti, Jermenija štiti interese nepriznate Nagornokarabaške Republike koja ne učestvuje u pregovorima. 

U žestokim sukobima koji su izbili između jermenskih i azerbejdžanskih snaga duž linije razgraničenja u Nagorno-Karabahu, ubijen je jedan dečak dok je još dvoje dece ranjeno, rekao je portparol lidera tog regiona, dodavši da je reč o najgorim sukobima od 1994. godine.

 Jermenija i Azerbejdžan optužuju jedni druge za eksalaciju nasilja u Nagorno Karabahu. U oružanim sukobima ima žrtava.

Oružane snage Jermenije prekršile su primirje duž linije sukoba 127 puta u poslednja 24 sata", rekao je azerbejdžanski ministar odbrane u subotu.

U saopštenju se dodaje da je jermenska vojska upotrebila minobacače i teške mitraljeze. 

Jermensko Ministarstvo odbrane saopštilo je da je suprotna strana započela ofanzivu u noći 1. aprila uz upotrebu tenkova, artiljerije i avijacije i da su sada oni krenuli u kontranapad u više pravaca. Izvor iz ovog ministarstva je rekao agenciji „Interfaks“ da je oboren azerbejdžanski helikopter i da suprotna strana trpi velike gubitke u živoj sili i vojnoj tehnici. 

Sukob između Jermenije i Azerbejdžana počeo je 1988. nakon što je većinsko jermenskom regionu Nagorno Karabahu proglašena secesija od Azerbejdžanske Sovjetske Socijalističke Republike. Nagorno Karabah proglasio je nezavisnost 1991. što je dovelo do rata koji je trajao sve dok nije potpisan mirovni ugovor, uz posredovanje Rusije, 1994. godine. 

Okupljanje dobrovoljaca u Nagorno-Karabahu

U Stepanakertu, prestonici Nagorno-Karabaha, organizovano je okupljanje dobrovoljaca. Povodom zaoštravanja situacije na karabaško-azerbejdžanskoj granici na centralnom trgu u Stepanakertu skupljaju se dobrovoljci za odlazak na liniju razgraničenja. Ekskluzivne fotografije jermenske redakcije Sputnjika iz Stepanakerta.

U Stepanakertu, prestonici Nagorno-Karabaha, organizovano je okupljanje dobrovoljaca. Povodom zaoštravanja situacije na karabaško-azerbejdžanskoj granici na centralnom trgu u Stepanakertu skupljaju se dobrovoljci za odlazak na liniju razgraničenja. Ekskluzivne fotografije jermenske redakcije Sputnjika iz Stepanakerta.    

(Sputnik-Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner