недеља, 22. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јерг Асмусен: Грчка не представља претњу светској економији
Хроника

Јерг Асмусен: Грчка не представља претњу светској економији

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 20. фебруар 2012.

ФРАНКФУРТ –Грчка, која се налази на ивици банкротства, „не представља претњу светској економији”, изјавио је данас члан извршног одбора Европске централне банке (ЕЦБ) Јерг Асмусен.

„На срећу, Грчка није претња светској економији”, рекао је Асмусен у интервјуу за лист „Фајненшел тајмс Дојчланд”.

„Без обзира на то, остале земље очекују од нас да нађемо решење. Састанак Г20 крајем ове седмице биће у великој мери напредак” ка изналажењу једног, рекао је он.

Министри финансија еврозоне састају се данас у Бриселу ради финализовања споразума о другом пакету за спасавање Грчке, на којем ће, како се надају, такође бити одбачене идеје о избацивању Грчке из тог монетарног блока, пренела је агенција АФП.

Споразум о отпису 100 милијарди евра (130 милијарди долара) грчког дуга и обезбеђивању зајмова од још 130 милијарди евра условљен је новим болним кресањем трошкова које влада у Атини мора да предузме упркос жестоким протестима јавности.

Министри финансија и званичници централних банака Групе 20 најразвијенијих земаља света и привреда у наглом успону (Г20) састају се 25. и 26. фебруара у Сјудад Мексику.

Генерални директор ЕЦБ за правне услуге Антонио Саинз де Викуна је у интервјуу пословном дневнику „Ханделсблат” рекао да та банка разматра начине за усмеравање профита од грчких обвезница које има у свом власништву за помоћ Грчкој.

„Постоји политичка воља да профит који остваримо на грчким обвезницама дистрибуирамо у Европски фонд за финансијску стабилност (ЕФСФ)”, из којег се спасавају финансијски угрожене чланице еврозоне, рекао је Саинз де Викуна.

„Да ли и како се то може учинити још није договорено”, додао је он, инсистирајући да је самој ЕЦБ забрањено да финансира владе.

„То је политичка одлука, али се мора осигурати да та процедура буде у складу са прописима”, указао је тај званичник ЕЦБ.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер