Početna strana > Hronika > Jens Stoltenberg za "Juronjuz": Rusija pokušava da odvrati balkanske države od učlanjenja u NATO; Mi poštujemo odluke suverenih država i pozdravljamo odluku Skoplja, isto kao što poštujemo odluku Srbije da ne želi članstvo
Hronika

Jens Stoltenberg za "Juronjuz": Rusija pokušava da odvrati balkanske države od učlanjenja u NATO; Mi poštujemo odluke suverenih država i pozdravljamo odluku Skoplja, isto kao što poštujemo odluku Srbije da ne želi članstvo

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 07. februar 2019.

NATO je sugerisao da je Rusija pokušala da se umeša i utiče na to da li će se balkanske države učlaniti u vojni blok.

Jens Stoltenberg, generalni sekretar NATO, to je rekao u intervjuu za "Juronjuz" onog dana kada je novoimenovana Republika Severna Makedonija potpisala pakt koji će otvoriti put zemlji da se pridruži NATO.

- Rusija pokušava da se meša u političke procese u suverenim nacijama. I mislim da je to pogrešno. NATO poštuje, mi smo poštovali odluke nezavisnih suverenih država bez obzira na to da li one žele ili ne da se pridruže NATO.

Kako je rekao, u Skoplju je većina u parlamentu i većina političkih stranaka pokazala da želi ulazak u NATO. Pozdravljamo takvu odluku. S druge strane, on je ukazao na to da Srbija ne želi da postane deo Alijanse.

- U Srbiji, na primer, jasno su izjavili da ne žele da se pridruže NATO i mi to poštujemo. Dakle, mi poštujemo odluke suverenih država, bez obzira na to da li one žele, ili ne da se pridruže NATO. To su odluke suverenih država. Takođe, poštujemo one suverene države koje se odluče da se pridruže NATO, iako se to Rusiji ne sviđa

Stoltenberg je takođe govorio o tome što se Vašington i Moskva povlače iz Sporazuma o srednjim nuklearnim snagama (INF).

SAD su odlučile da se povuku iz INF jer, kako tvrde, Rusija krši taj sporazum. Sa Amerikom se po ovom pitanju slaže i NATO.

- Ne želimo novu trku u naoružanju i ono što ćemo uraditi jeste da pokušamo da ubedimo Rusiju da se vrati poštovanju sporazuma. Biće šestomesečni period dok se proces povlačenja ne završi i tokom tog perioda Rusija može da se vrati. Tako da se još uvek može vratiti. Naši odgovori će se meriti, oni će biti odbrambeni i mi ćemo ispitati ne samo vojne posledice, već i kako možemo da preduzmemo nove inicijative za kontrolu naoružanja. Ali moramo osigurati da NATO u svetu bez INF i sa više ruskih raketa bude u stanju da pruži odvraćanje i odbranu - rekao je Stoltenberg.

(Agencije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner