Početna strana > Hronika > Jens Stoltenberg sa Milom Đukanovićem: Saveznici moraju odlučno i jedinstveno delovati protiv Rusije kada prekrši postojeća međunarodna pravila; Đukanović: NATO se nije pokajao što nas je prihvatio
Hronika

Jens Stoltenberg sa Milom Đukanovićem: Saveznici moraju odlučno i jedinstveno delovati protiv Rusije kada prekrši postojeća međunarodna pravila; Đukanović: NATO se nije pokajao što nas je prihvatio

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 04. jun 2018.

Predsednik Crne Gore Milo Đukanović sastao se danas sa generalnim sekretarom NATO Jensom Stoltenbergom, dan uoči prve godišnjice članstva u Alijansi. Poruka iz Brisela je jasna – Crna Gora je pokazala da je pouzdan partner i da joj je mesto u NATO.

Saveznici moraju odlučno delovati kada Moskva prekrši postojeća međunarodna pravila, kaže generalni sekretar NATO-a.

Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg izjavio je u ponedjeljak da cilj Alijanse nije izolovati Rusiju.

„Ipak, saveznici moraju odlučno i jedinstveno delovati kada Rusija prekrši postojeća međunarodna pravila“, rekao je on na konferenciji za medije u Briselu nakon sastanka s predsednikom Crne Gore Milom Đukanovićem.

Podsetio je da je prošlo tačno godinu dana otkad je Crna Gora postala članica NATO-a, napominjući da je nova članica dala značajan doprinos jačanju stabilnosti na zapadnom Balkanu i u evroatlantskoj regiji.

“Daje doprinos stabilnosti na Zapadnom Balaknu. Bezbednost promoviše prosperitet. Crna Gora daje doprinos misiji u Avganistanu. Crna Gora učestvuje u mnogim vežbama NATO. Crna Gora je počela da više ulaže u odbranu, sposobnosti. Crna Gora doprinosi na različite načine i cenjena je članica Alijanse”, istakao je Stoltenberg. „Činjenica da je CG članica, učinilo je vašu državu bezbednijom. NATO je postao jači, a postao je veći sa novom članicom”, smatra Stoltenberg.

Stoltenberg je danas rekao da je Đukanović prvi predsednik kojeg je primio u novom zdanju NATO-a.

“Sutra obeležavamo godinu dana od kada je CG postala članica NATO. Prijem Crne Gore pomogao stabilnosti na Zapadnom Balkanu jer bezbednost promoviše prosperitet. Hvala na vašem doprinosu. Crna Gora dokazuje da je pouzdan član NATO-a. Kako CG pomaže NATO-u, tako i mi pomažemo Crnu Goru. Sutra NATO počinje sa ovim patrolama iznad Crne Gore. NATO će nastaviti da se prilagođava izazovima u svetu i da jača sigurnost i spremnost svojih snaga. Projektovaćemo stabilnost i jačaćemo borbu protiv terorizma”, zaključio je on.

Naglasio je kako je i dalje potrebno nastaviti kombinaciju odvraćanja i političkog dijaloga u odnosima s Moskvom, potcrtavajući da cilj NATO-a nije izolovati Rusiju.

Đukanović: Tradicionalne balkanske matrice i dalje žele održati „stanje haosa i besperspektive"

Đukanović je kazao da je „osnovni kurs da Balkan nepokolebljivo treba voditi putem članstva u evropskim i evroatlanskim integaracijama, jer je to, kada je naša regija u pitanju, uslov za stabilnost i demokratski razvoj“.

„Cenu koju danas plaćamo na zapadnom Balkanu svoje korene i uzroke nedovoljnog kvaliteta života vuče iz dugog istrajavanja na Balkanu da se živi van evropskih pravila i standarda. Ovo što danas radimo na Balkanu razumijem kako pokušaj da Balkan vratimo svojoj prirodnoj evropskoj luci“, istakao je on.

Kazao je da i dalje postoje snažni otpori prema „zaokretu Balkana ka Evropi i da oni dolaze od snaga koje su pristalice „tradicionalnih balkanskih matrica“ koje i dalje žele održati „stanje haosa i besperspektive“.

„To su njihovi grčeviti i poslednji odgovori na ono što se danas čini kao neminovnost, a to je da će naša regija ipak živeti po evropskim pravilima i evropskim standardima. Ne govorim ovde ni o članstvu u NATO, ni o Evropskoj uniji, već o neminovnom procesu evropeizacije koji je zahvatio regiju“, naveo je Đukanović.

Đukanović: Branićemo evropski sistem vrednosti koji je Rusija, svojim ponašanjem, pokušala da uruši

Đukanović je podsetio da je, nakon nedavno održanih predsedničkih izbora u Crnoj Gori, prvu posetu upriličio upravo Briselu, sedištu NATO-a i EU-a.

“Članstvo Crne Gore u NATO doprinos je stabilnosti i boljoj perspektivi. Puno benefita država je prepoznala od članstva. Benefite je imao i celi region. Važno da je Crna Gora potvrdila stabilnu i odlučnu pripadnost kursu evroatlanskog razvoja. Benefite koje smo takođe jasno prepoznali tiču se dinamike ekonomskog rasta, demokratskog i ukupnog razvoja Crne Gore. Idemo ka sledećem cilju, a to je članstvo u EU. Trudimo se da budemo dobar partner”, poručio je Đukanović iz Brisela.

Zahvalio na spremnosti NATO-a, dvema članicama Italiji i Grčkoj da preuzmu kontrolu vazdušnog prostora Crne Gore.

Branićemo evropski sistem vrednosti koji je Rusija, svojim ponašanjem, pokušala da uruši, rekao je Đukanović.

Đukanović kaže da je jasna pozicija Crne Gore u odnosu na Rusiju.

“Crna Gora se ne deklariše samo jakim riječima već iskrenom i istrajnom politikom pripadnosti sistemu čiji smo deo. Ako smo zemlja koja je toliko napredovala ka EU, onda delimo politiku EU. Delićemo bezbednosne interese NATO i EU. Ugrožavanje integriteta u Ukrajini, i neka druga postupanja poput onih koja smo videli u Crnoj Gori, tokom izbornog procesa 2016. su neprihvatljiva i to treba osuditi. Mi pripadamo evropskom sistemu vrednosti i branićemo taj sistem. Poziv da izađemo iz atmosfere međusobnog kažnjavanja je zbog realnosti. Rusija je naš sused, a mi moramo naučiti da živimo sa razlikama koje nas neće ugrožavati. Crna Gora je odlučno opredeljena da radi na afirmaciji evroatlantskih procesa”, istakao je Đukanović.

„NATO se nije pokajao što nas je prihvatio kao članicu“, poručio je Đukanović, napominjući da će Crna Gora i dalje odlučno ostati posvećena evroatlantskim vrednostima i da će nastaviti s reformama kako bi postala punopravna članica EU-a.

Istakao je kako se svet u poslednje vreme suočava s raznim tenzijama.

„U odnosu na pre deset godina, Evropa se, recimo, danas suočava s više problema“, rekao je predsednik Crne Gore.

Naglasio je kako je stav Podgorice u vezi sa odnosima s Rusijom vrlo jasan, dodajući da su sankcije Moskvi, „nažalost, bile potrebne kako bi se ponovo uspostavilo okruženje za saradnju“.

„Neke aktivnosti Rusije pokušavaju uništiti evropski sistem vrednosti“, kazao je Đukanović.

(Danas, Al DŽazira, CDM)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner