Početna strana > Hronika > Jelena Jorgačević: Sastanak Srba sa Kosova i opozicije u izvrnutom ogledalu režimskih tabloida
Hronika

Jelena Jorgačević: Sastanak Srba sa Kosova i opozicije u izvrnutom ogledalu režimskih tabloida

PDF Štampa El. pošta
petak, 04. oktobar 2024.

Skup Srba sa Kosova, uglavnom opozicionih političara i aktivista, sa čelnicima opozicije u Beogradu za tabloid “Informer”, kao i druge prorežimske portale u Beogradu, bio je dobar povod za širenje dezinformacija. Umesto novinarskog izveštaja o tome šta je na događaju rečeno, ovaj portal je preneo ono što se nije desilo – da je opozicija ušla u koaliciju sa kosovskim premijerom Aljbinom Kurtijem.

“Totalni skandal! Kompletna opozicija u Srbiji ušla u koaliciju sa Aljbinom Kurtijem! (VIDEO)”, piše tabloid “Informer”; identično sročenu vest prenose tabloid “Alo”, “Večernje novosti” i još nekoliko portala. Jedina varijacija je što je sintagma “totalni skandal” zamenjena rečju “sramno”. Autor teksta nije naveden.

Vest je objavljena dan nakon sastanka predstavnika opozicionih parlamentarnih stranaka i dela predstavnika Srba sa Kosova i Metohije. Drugim rečima: mediji pod kontrolom vlasti su reagovali najpre krajnjim ignorisanjem, a skoro 24 sata kasnije,  vešću od nekoliko rečenica.

Šta govori ta reakcija? Šta se našlo u vesti? Koliko je tu (dez)informacija? Šta kažu akteri događaja?

U tekstu se navodi da su se lideri svih opozicionih stranaka – svi na strani Kurtija, ističe se  – sastali sa „nekolicinom antivučićevskih Srba sa Kosova i Metohije“.  U tabloidu “Informer” ima i dodatak – da je Pokret slobodnih građana (PSG) formirao zajednički poslanički klub u Skupštini Srbije sa Strankom demokratske akcije Sandžaka (SDA) Sulejmana Ugljanina i Partijom za demokratsko delovanje (PDD) na čijem čelu je Šaip Kamberi, što je predstavljeno kao ključni dokaz saradnje Aljbina Kurtija sa ovdašnjom opozicijom. Uzgred, dva događaja – pomenuti sastanak i osnivanje poslaničke grupe – nisu ni u kakvoj vezi jedan sa drugim.

Konačno, na snimku – opisanom kao dokaz da je celokupna opozicija u koaliciji sa Kurtijem, nema glasa, već u pozadini ide muzika za ples šotu, i samo se smenjuju fotografije opozicionih predstavnika; u drugom delu, prikazuje se dokument osnivanja pomenutog poslaničkog kluba, a onda članci koji povezuju Kamberija i Kurtija.

O čemu se radi?

Srpsko nacionalno veće (SNV) Kosova i Metohije, zajedno sa Srpskim nacionalnim forumom iz Gračanice i Narodnim pokretom Srba sa Kosova i Metohije „Otadžbina“ iz Kosovske Mitrovice organizovali su, 28. septembra, okrugli sto na temu “Okviri strategije delovanja u borbi za opstanak srpskog naroda na Kosovu i Metohiji”, na kojem su prisustvovali predstavnici parlamentarnih opozicionih stranaka, kao i profesori Beogradskog univerziteta, pojedinci iz civilnog sektora…  

Okruglom stolu su, pored predstavnika koje je okupilo Srpsko nacionalno veće, sa Kosova prisustvovali još predstavnici “Srpskog narodnog pokreta”, “Narodnog pokreta Srba sa KiM”, kao i pojedinci koji su uglavnom kritični prema vlasti u Beogradu ali i prema kosovskom premijeru Aljbinu Kurtiju. 

Od opozicionih političara iz Beograda, bili su tu, između ostalog, lider SSP Dragan Đilas, lider stranke SRCE Zdravko Ponoš, Miroslav Aleksić iz Narodnog pokreta Srbije, Aleksandar Jovanović Ćuta iz Ekološkog ustanka, Borko Stefanović iz SSP, Miloš Parandilović iz Novog lica Srbije, Miloš Jovanović iz Novog DS , Aleksandar Ivanović iz NPS-a, Pavle Grbović iz PSG-a, Slobodan Samardžić, Đorđe Vukadinović…

Momčilo Trajković, koji je ovaj skup inicirao, je već na početku kazao da Srbi na Kosovu ne žele da budu posmatrači već aktivni učesnici procesa koji se tiču njihovog života i uopšte opstanka, te da je cilj okruglog stola promovisanje nove strategije i političkih faktora koji imaju snagu i moć da menjaju trenutno stanje.

“Zadatak Kurtijev je da srpski narod nestane sa ovih prostora”, kazao je nazvavši Kurtijev režim – nerazumnim. Takođe je istakao da ne postoji rešenje Kosova, veš rešavanje, ali da za to moraju da se zaustave negativni procesi koji su u toku. Skup, kako je istakao, treba da pruži nadu, te je od prisutnih zatražio podršku u stvaranju strategije koja će učiniti da Srbi postanu ravnopravan partner oko traženja rešenja, a ne obezglavljeni u političkoj i egzistencijalnoj borbi.

“Prvi put od kada pamtim, a svakako od kada je SNS na vlasti, celokupna opozicija – i leva i desna i nacionalna i građanska – se srela sa ozbiljnim predstavnicima Srba sa KiM, koji nisu ničiji, ni Vučićevi ni Kurtijevi ni nečiji treći”, kaže za portal Alternativna Đorđe Vukadinović.

On smatra da je taj događaj bio neka vrsta šoka za režim u Beogradu, i da im je otud trebalo nešto duže vremena da osmisle reakciju.

“Uspeli su jedino da na skup da pošalju Simu Spasića, ali bez megafona, pa nije ostavio neki utisak. Režim je bio zatečen i samom idejom i tolikim odzivom”, smatra Vukadinović.

Kao glavnu tačku ističe da je skup – kako sadržajem, ali i samim sastavom prisutnih – obesmislio osnovnu decenijsku tezu režima Aleksandra Vučića da je opozicija izdajnička i da hoće što pre da se ratosilja Kosova.

Otud je posle tišine, došao, kao po komandi, tekst, gde je potpuno izokrenut događaj, naglašava Vukadinović, ističući da su se, iako okrugli sto nije bio skup istomišljenika, u izlaganjima prisutni pozivali na Ustav RS, te odbacivali nezavisnost Kosova.

Inače, pripremljena su bila dva dokumenta “Okviri strategije delovanja za opstanak srpskog naroda na Kosovu i Metohiji: ekonomsko-socijalni aspekt”, kao i interne teze za razgovor koje se tiču okvira strategije opstanka Srba i drugog nealbanskog stanovništva na KiM.

Kako saznajemo, na osnovu toga, komisija sastavljena od članova Srba sa KiM, predstavnika parlamentarne opozicije i nezavisnih intelektualaca će redigovati radni papir i izaći u javnost sa konkretnim merama.

“Događaj nosi ozbiljnu političku težinu jer se među srpskom zajednicom na Kosovu ponovo uspostavlja pluralizam, a naša ja obaveza da taj proces podstaknemo i ohrabrimo sve koji žele da u njemu učestvuju, da se suprotstave državnom monopolu nad političkim životom Srba na Kosovu”, kaže za portal Alternativna Pavle Grbović, predsednik PSG-a.

Dodaje da ga ne čudi što su mediji u Srbiji, prvenstveno oni sa nacionalnim frekvencijom, reagovali na taj način – ignorisanjem i dezinformacijom. S obzirom da ih vlast kontroliše, a toj vlasti „ne ide u prilog da se na Kosovu stvaraju opcije koje nisu pod njenom direktnom kontrolom.”

Navodi da je na okruglom stolu bilo više od 50 učesnika, da su se čule poruke različitih sadržaja, ali i najvažnije – poruka autentičnih predstavnika Srba koji traže najbolje rešenje, uzimajući u obzir stanje na terenu.

“Postavljen je okvir koji podrazumeva aktivno učešće Srbe na Kosovu u političkom životu, da se ubuduće izbori ne bojkotuju, da Srbi moraju da učestvuju u institucijama, i da je jedino rešenje ono koje se zasniva na miru”, kaže Grbović.

Upitan o reakcijama koje je u pomenutim medijima izazvalo osnivanje poslaničkog kluba PSG-a sa SDD i PDD, Grbović kaže: “Propaganda režima neće uticati na naše poimanje potreba ovog društva. Pravljenje poslaničkog kluba sa predstavnicima manjina u Srbiji ne bi smelo da bude pitanje za jednu građansku opciju.”

Dodaje da iako ponekad nastupi predstavnika vlasti i prorežimskih medija zvuče šovinistički, ne radi se o tome.

“Oni nemaju problema sa nečijom nacijom, već da li se neko uklapa u njihov biznis model. Nemaju problem da sa albanskom listom drže većinu u Bujanovcu, da imaju dobre odnose sa Edijem Ramom, iako je poznat njegov stav o Kosovu, ili održavaju dobre poslovne i političke veze sa predstavnicima Bošnjaka, ukoliko se uklapaju u taj biznis model. Ako ne, postaju neprijatelji, nezavisno od toga da li se radi o Srbima, Albancima, Bošnjacima…”, zaključuje Grbović.

(alternativna.com)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner