субота, 25. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мађарска затворила прелазе и прогласила ванредно стање на граници према Србији; Ухапшено 60 избеглица због илегалног преласка границе, више од 100 избеглица почело штрајк глађу
Хроника

Мађарска затворила прелазе и прогласила ванредно стање на граници према Србији; Ухапшено 60 избеглица због илегалног преласка границе, више од 100 избеглица почело штрајк глађу

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 15. септембар 2015.

Мађарска влада прогласила ванредно стање на граници са Србијом

Мађарска влада прогласила је данас кризно стање у две жупаније на југу Мађарске, Чонград и Бач-Кишкун.

Како је саопштио портпарол мађарске владе, Золтан Ковач, та мера ће ступити на снагу данас у 12.30-13.00, пренела је агенција МТИ.

Раније данас Будимпешта је саопштила да је због великог броја избеглица суспендовала саобраћај на граничним прелазима са Србијом, Реске и Ашотхалом.

Мере подразумевау распоређивање војске да помогне полицији у патролирању границом.

Избеглице почеле штрајк глађу

Око 100 избеглица са Блиског истока ступило је јутрос у штрајк глађу и жеђу због понашања мађарске полиције према њима. Гранични прелаз Хоргош потпуно је блокиран, а на 35 метара распоређен је по један полицајац са тешким наоружањем.

Контејнери који су претворени у мобилне суднице постављени су јутрос, баш као што је и најављивано јуче.

Пре нешто мање од пола сата гранични прелаз Хоргош потпуно је блокиран, а број избеглица које се прикључују штрајку расте из минута у минут, преноси "МТИ". Избеглице узвикују "Немачка, Немачка" и протестују испред мађарских полицајаца, преноси "Н1".

Што се тиче најаве увођења ванредног стања, оно је за сада уведено у две жупаније на југу Мађарске, Чонград и Бач-Кишун. Како је саопштио портпарол мађарске владе Золтан Ковач, та мера ће ступити на снагу данас у 12.30-13.00, пренела је агенција "МТИ".

- Саобраћај на граничном прелазу Реске (Хоргош 2) обустављен је јутрос у 7 сати, као и на прелазу Ашотхалом код Бачких винограда - изјавио је начелник одељења за граничну контролу мађарске полиције Ласло Балаж а преноси МТИ. Он тврди да су српске власти о тој мери прописно информисане.

У међувремену, високи комесар УНХЦР Антонио Гутереш затражио је у Европском парламенту да се Србији упути хитна помоћ.

Сваки центиметар ограде је обезбеђен, полиција носи тешко наоружање, а границу надлећу хеликоптери.

Данас ће мађарска Влада одржати седницу, на којој ће одлучивати да ли ће бити проглашена ванредна ситуација.

Модификација Кривичног закона о којима је било речи омогућила би мађарској полицији да:

- Депортује свакога ко нема шенгенску визу на граници и пошаље назад у земљу из које је покушао да уђе у Мађарску (у овом случају - Србију);

- Уколико избеглице на граници са Мађарском затраже азил, поново би биле депортоване, под изговором да су азил морале да затраже у земљи из које покушавају да пређу у Мађарску (дакле поново - у Србији).

- Уколико мигранти успеју да илегално пређу границу и уђу у Мађарску, по закону те земље аутоматски чине кривично дело.

Исту одговорност сносиће уколико се пењу на ограду, руше је, секу или на било који други начин оштећују. Казна за то, по новом закону, била би притвор.

Међутим, с обзиром да су у питању избеглице које немају адресу у Мађарској, аутоматски се шаљу у ограђени камп, где ће у року од осам дана добити суђење.

Према новом мађарском закону, који се у основи коси са законима ЕУ, избеглице, које би биле третиране као оптуженици, на суђење би ишле без преводиоца.

Њихова документа се неће преводити, не добијају преведену копију оптужби за које се терете, али ни пресуде коју им суд одреди.

Ухапшено 60 избеглица на мађарско-српској граници

Саветник за безбедност премијера Виктора Орбана, Ђерђ Баконди рекао је да су власти ухватила 45 људи у покушавају да пређу јужну границу, а 15 њих дубље у Мађарској.

Они су прешли преко границе оштетивши жичану ограду и сада се налазе су у полицијском притвору, а терете се да су починили кривично дела према новом мађарском закону.

Мера притвора резултат је примене новог закона чији је ефекат да се заустави огроман прилив избеглица у Мађарску, пренела је агенција АП.

Према новом закону који је у поноћ ступио на снагу, кривичним делом се сматра прелазак или оштећење четири метара високе жичане ограде коју је земља изградила дуж мађарско-српске границе.

До поноћи, 200.778 илегалних избеглица су регистрована у Мађарској у овој години, наводи МТИ.

Највећи број илегалних улазака у земљу забележени су на мађарско-српској граници и било их је 8.850 само током јучерашњег дана.

Мађарска агенција подсећа да је према пооштреним прописима који су од поноћи на снази, илегални прелазак мадјарске границе третира се као кривично дело, са запрећеном казном од три године затвора и депортовањем из земље.

Кријумчари људи суочиће се са већим казнама од досадашњих, док организатори кријумчарења могу да буду осудјени на затворске казне у трајању од 10 - 20 година, наводи МТИ.

Мађарска затворила граничне прелазе Хоргош 1 и Бачки виногради, најмање 300 миграната блокирано између српске и мађарске границе

Мађарска влада затворила је граничне прелазе Хоргош 1 и Бачки виногради. Активисти београдског Центра за отворени дијалог (ЦЕОД) кажу за "Блиц" да су прелази потпуно блокирани за све врсте саобраћаја и путника.

Они наводе да је у међупростору између две границе, српске и мађарске, налази блокирано најмање 300 миграната.

ЦЕОД сазнаје и да одлука о затварању граничних прелаза још није достављена српским властима.

Да подсетимо, од синоћ је затворен и Хоргош 2, са повременим пропуштањима током преподнева, тако да је сада једини прелаз преко којег је могуће прећи прелаз Келебија.

Бројни странци као и грађани Србије враћају се назад и са Хоргоша и са Бачких винограда или се преусмеравају на Келебију.

Прелаз Хоргош 2 се за остале путнике отвара тек када група избеглица пређе границу и регуструје се. Док избеглице прелазе границу, немогуће је са пасошем било које државе ући у Мађарску, јавља репортер Б92.

На прелазу нема велике гужве, јер војска и полиција наизменично преко границе пропуштају избеглице и друге путнике.

Задржавање на граници је око 20 минута, а мађарска полиција детаљно контролише све путнике и возила.

Најмање хиљаду избеглица са Блиског истока, који су ноћ провели на граничном прелазу Хоргош 2, кренули су око поднева према граничном прелазу Хоргош, по упутству мађарске граничне полиције.

Мађарска полиција суспендовала је саобраћај на граничним прелазима код Рескеа (Хоргош 2) и Ашотхалома (Бачки Виногради) у седам сати јутрос, саопштио је начелник одељења за граничну контролу мађарске полиције Ласло Балаж а преноси МТИ.

Он тврди да су српске власти о тој мери прописно информисане.

На конференцији за новинаре Балаж је рекао да је та мера предузета због великог броја миграната који стоје на српској страни границе, због чега мађарске власти не могу да спроведу граничну контролу на одговарајући начин.

Мађарска је, са приливом избеглица и миграната са Блиског истока, дуж целе границе са Србијом подигла жичану ограду висине четири метра.

Како се број избеглица и миграната повећавао Мађари су, у покушају да спрече икакав илегалан прелазак на територију ЕУ, поставили контејнере потпуно обмотане бодљикавом жицом на граничном пружном пролазу на релацији Хоргош - Сегедин.

Мађарску границу обезбеђују и јаке војне и полицијске снаге, а пооштрене су и казне за илегалан прелазак.

Након потпуног затварање мађарско-српске границе, избеглице и мигранти ноћас су преноћили у шаторима кје су разапели близу граничног прелаза.

Група од 16 избеглица пресекла је јутрос ограду на граници Мађарске и Србије, након чега их је полиција одмах привела.

Током јучерашњег дана оборен је још један рекорд у Мађарској по питању броја илегалних прелазака границе - регистровано је 9.380 илегалних прелазака, поднето је 13 поступака због кријумчарења људи и пет поступака због фалсификовања докумената.

(Блиц-Танјуг-Б92)

Избеглице пресекле ограду између Србије и Мађарске

Група избеглица пресекла је јутрос ограду на граници Мађарске и Србије, њих 16 полиција је након тога одмах привела и то ће бити прва група избеглица на којој ће бити примењен нови закон о државној граници.

Како јавља мађарска државна телевизија М1, група избеглица је у атару близу прелаза Реске - Хоргош пресекла бодљиваку жицу и пробила ограду, након чега су ушли у Мађарску.

Њих 16 полиција је одмах привела и то је прва група избеглица на којој ће бити примењен нови, строжији закон о државној граници који је ступио на снагу у поноћ, а који, измедју осталог, предвидја казну затвора до три године за оне који илегално предју границу.

На граничном прелазу Хоргош 2 јутрос је велики број избеглица који од затварања границе пола сата после поноћи чекају да удју у Мађарску, јавља Тањугов извештач са лица места.

Локалним лутевима избеглице и даље стижу у групама, а они који су стигли ноћас преноћили су у шаторима које су разапели.

Такође, мађарска државна телевизија М1 јавља да ће избеглице, које су успеле да пређу границу Србије и Мађарске, бити пребачене возом у правцу западне границе те земље.

Како наводе, јутрос у четири сата на Железничкој станици у Рескеу постављен је воз са 16 вагона у који се констатнто укрцавају избеглице и чији се полазак очекује у јутарњим или преподневним сатима.

Код Хедјешхалома, преко зелене границе јуче је у Аустрију прешло око 13.000 избеглица, док је јутросу, пратњи полиције, стигло возом још око 1.500 избеглица, а очекује се долазак још једног воза.

Сабирни центар у Рескеу је, како наводе, празан, а напустили су га и представници хуманитарних организација.

Аустрија затворила аутопут ка Мађарској

БЕЧ – Аустријске власти јутрос су биле принуђене да затворе аутопут А4 који води ка Мађарској због великог броја избеглица и очекују заоштравање ситуације због новог, строжег закона у Мађарској, који предвиђа затворску казну за илегалан прелазак државне границе.

Када је реч о аутопуту А8 ка Немачкој, прелазу Субен, формирала се због граничних контрола колона аутомобила дуга 14 километара.

Током јучерашњег дана на територију аустријске покрајине Бургенланд пристигло је укупно 19.736 избеглица из Мађарске, највећи талас забележен је током вечери, а после поноћи је уследило смањење доласка избеглица.

Нови закон у Мађарској, који је ступио на снагу у поноћ, предвиђа затворску казну за илегалан прелазак државне границе.

Аустријанци се плаше негативних последица избегличке кризе

Велики број Аустријанаца страхује да би избегличка криза могла да донесе негативне последице по њихову земљу, показало је истраживање јавног мњења недељника „Профил”.

Истраживање указује да тема избеглица буквално дели аустријско друштво.

Тако 49 одсто становништва страхује од негативних последица по земљу због избеглица које остану у Аустрији.

Мањи део, то јест 24 процената, сматра да би азиланти могли позитивно да утичу на земљу, а 22 одсто не очекује никакве последице.

Кроз Аустрију је, у протеклих, недељу дана прошло више од 30.000 избеглица, од којих је само један мали број поднео захтев за добијање азила, а већина наставила путовање ка Немачкој.

(Блиц)    

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер