субота, 20. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Иво Висковић: Договор ЕУ и Србије у вези са литијумом је сада међународна обавеза. Требало је најпре добити сагласност грађана Србије. Разједињена опозиција неће успети да се супротстави Вучићу
Хроника

Иво Висковић: Договор ЕУ и Србије у вези са литијумом је сада међународна обавеза. Требало је најпре добити сагласност грађана Србије. Разједињена опозиција неће успети да се супротстави Вучићу

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 20. јул 2024.

Договор ЕУ и Србије у вези са литијумом је међународна обавеза Србије. Међународни углед земље и економска сарадња са партнерима зависили би од тога да ли се њихово поверење изиграло”, изјавио је професор ФПН-а у пензији и некадашњи амбасадор у Немачкој, Иво Висковић, али је и додао да је о питању литијума најпре требало добити сагласност грађана Србије.

У Београду је данас потписан Меморандум о разумевању о стратешком партнерству Србије и ЕУ у области одрживих сировина, ланаца вредности батерија и електричних возила. Представници власти у Србији најављивали су дијалог о питању ископавања литијума, али је немачки канцелар Олаф Шолц изјавио да је одлука о томе већ донета.

“У међународном праву важи један принцип да оно што кажу председник државе, председник владе и министар спољних послова обавезује државу и да партнери нису дужни да проверавају да ли су они за то овлашћени или не. У том погледу ово је већ међународна обавеза Србије и мислим да ово треба узети веома озбииљно”, рекао је за Н1 Иво Висковић.

Додао је да би “са наше стране било јако неодговорно ако би се то занемарило”.

“Међународни углед земље и економска сарадња са партнерима веома би зависили од тога да ли би се у овом случају њихово поверење изиграло”, оценио је Висковић.

Он је казао да је јасно да је питање литијума и споразуми који су данас потписани од великог значаја за Немачку.

„Као дипломата сам уочио да је то од великог значаја, јер се немачки канцелар не упућује било где, а поготово не овако хитно, ако то није од првенственог интереса за Немачку. За мене је то разумљиво, јер знам да је аутоиндустрија једна од кључних грана, ако не и најважнија у индустрији Немачке тј. укупног друштвеног производа“, рекао је за Н1 Иво Висковић.

Он је објаснио ће аутонидустрија у будућности зависити од електричних аутомобила.

“У том погледу литијум је данас још увек битна компонента, јер нема бољих решења, иако се стално пише да су боља решење на видику“, рекао је Висковић.

Додао је да му се као грађанину не допада како се у Србији одвијао процес у вези са литијумом и да је за договоре који су данас постигнути најпре требало тражити сагласност грађана Србије.

“Оно што ми није драго, то мислим као грађанин, је што је то урађено иницијативом председника Србије, без претходне сагласности унутар земље. Јер, као што видимо, у овом тренутку значајан део јавности протестује, плаши се загађења и последица тога. Мислим да је најпре требало да се о том питању постигне сагласност на унутрашњем плану, па тек онда да се тражи сагласност међународних партнера. Овако испада као да је све ово један велики ПР у корист пројекта и онда људи сумњају да иза тога стоји корупција, новац, али то не мора да буде тако, већ може да буде питање убеђења самог председника“, нагласио је Висковић.

Он је рекао да је неопходно да се о питању литијума у Србији покрене „конструктивни друштвени дијалог“, јер би у супротном могло да дође до „сукобљавања унутар друштва“.

ЕУ није одустала од Србије

Висковић је оценио да ЕУ није одустала од Србије и да је за спор ток европских интеграција одговорна пре свега Србија.

“Мислим да ЕУ није одустала, поготово имајући у виду да су то рекли политичари као што су немачки канцелар или потпредседник Европске комисије; нису дошли овде да нас лажу. Обојица су рекли да ће подржавати пут Србије ка ЕУ. Али, то зависи и од нас…Тако да мислим да овом тренутку ми као друштво треба да се између себе разумемо да ли желимо у ЕУ. Ми смо до сада више него ЕУ били криви што тај процес иде споро“, навео је Висковић.

Могуће да ће Вучић добити већинску подршку

Иво Висковић је казао да верује да ће, и у случају да грађани Србије не промене став у вези са ископавањем литијума, а рудник буде отворен, Александар Вучић то успети да реши, пошто се и раније, у сличним ситуацијама, показало да је за то способан.

“Показао се раније као веома способан да и најосетљивија питања преокрене у своју корист, на начине који по мени нису увек прихватљиви. Али наравно, у политици се сматра да циљ оправдава средства и он се тиме итекако служи. Мислим да је важно како ће се понашати опозиција. Разједињена неће успети да му се супротстави и мислим да ће у том случају он успети да добије већинску подршку за овај пројекат“, закључио је за Н1 професор ФПН-а у пензији и некадашњи амбасадор у Немачкој, Иво Висковић.

(Нова.рс)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер