Početna strana > Hronika > Ivica Dačić osudio rehabilitaciju Dragiše Cvetkovića
Hronika

Ivica Dačić osudio rehabilitaciju Dragiše Cvetkovića

PDF Štampa El. pošta
subota, 26. septembar 2009.

Apsolutno je pogrešna odluka da se rehabilituje neko ko je potpisao Trojni pakt sa Hitlerom, rekao je predsednik SPS-a Ivica Dačić osuđujući odluku suda u Nišu o rehabilitaciji nekadašnjeg premijera Kraljevine Jugoslavije Dragiše Cvetkovića.

Predsednik Socijalističke partije Srbije Ivica Dačić osudio je odluku suda u Nišu da rehabilituje nekadašnjeg predsednika Vlade Kraljevine Jugoslavije Dragišu Cvetkovića.

"Apsolutno je pogrešna odluka da se rehabilituje neko ko je potpisao Trojni pakt sa Hitlerom", rekao je Dačić u Beogradu agenciji Beta i ocenio da "Srbija i Srbi polako postaju narod koji se stidi svoje borbe protiv fašista".

Dačić je naveo i da je ta odluka "izuzetno loša poruka za mlade generacije" u Srbiji.  "Ovo je odluka koju, siguran sam, pozdravljaju sve desničarske organizacije koje tužilac traži da se zabrane, a javnost da ih policija pohapsi", rekao je Dačić.

Predsednik SPS-a je rekao da "takve odluke postavljaju pred sve nas pitanje kako će onda policija na ulici da reaguje kad najviši državni organi i političari zamenjuju teze i revidiraju istoriju".  "Postaviću to pitanje svojim koalicionim partnerima sa kojima imamo sporazum da negujemo antifašizam", rekao je Dačić, koji je i ministar unutrašnjih poslova Srbije.

Sud u Nišu je juče poništio raniju odluku državne komisije kojom je Cvetković proglašen za državnog neprijatelja, kao i sve posledice koje su proistekle.

Cvetković je 25. marta 1941. godine, po odluci Krunskog saveta, sa nemačkim ministrom inostranih poslova fon Ribentropom u dvorcu Belvedere u Beču potpisao protokol o pristupanju Jugoslavije Trojnom paktu sila osovina.

Dva dana kasnije, 27. marta, grupa oficira je izvela vojni udar, zbacila Vladu i namesništvo, uhapsila Cvetkovića i ministre, a kralja Petra Drugog proglasila za punoletnog i predala mu vlast.

Cvetković je ubrzo pušten iz zatvora, a po ulasku Nemaca u Beograd odbio je da sarađuje sa njima i povukao se u Nišku Banju. Prema dostupnim podacima, u niškom kraju pomagao je pokretu Dragoljuba Mihailovića.

Tokom rata nekoliko meseci je proveo kao zatvorenik u banjičkom logoru, a 4. septembra 1944. godine je pobegao iz zemlje i živeo u Parizu do smrti 1969. godine. Državna komisija posle rata ga je proglasila za narodnog neprijatelja i ratnog zločinca, ali mu nikada nije suđeno. Sahranjen je na srpskom delu vojničkog groblja u Tijeu kod Pariza.

(RTS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner