среда, 05. фебруар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић осудио рехабилитацију Драгише Цветковића
Хроника

Ивица Дачић осудио рехабилитацију Драгише Цветковића

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 26. септембар 2009.

Апсолутно је погрешна одлука да се рехабилитује неко ко је потписао Тројни пакт са Хитлером, рекао је председник СПС-а Ивица Дачић осуђујући одлуку суда у Нишу о рехабилитацији некадашњег премијера Краљевине Југославије Драгише Цветковића.

Председник Социјалистичке партије Србије Ивица Дачић осудио је одлуку суда у Нишу да рехабилитује некадашњег председника Владе Краљевине Југославије Драгишу Цветковића.

"Апсолутно је погрешна одлука да се рехабилитује неко ко је потписао Тројни пакт са Хитлером", рекао је Дачић у Београду агенцији Бета и оценио да "Србија и Срби полако постају народ који се стиди своје борбе против фашиста".

Дачић је навео и да је та одлука "изузетно лоша порука за младе генерације" у Србији.  "Ово је одлука коју, сигуран сам, поздрављају све десничарске организације које тужилац тражи да се забране, а јавност да их полиција похапси", рекао је Дачић.

Председник СПС-а је рекао да "такве одлуке постављају пред све нас питање како ће онда полиција на улици да реагује кад највиши државни органи и политичари замењују тезе и ревидирају историју".  "Поставићу то питање својим коалиционим партнерима са којима имамо споразум да негујемо антифашизам", рекао је Дачић, који је и министар унутрашњих послова Србије.

Суд у Нишу је јуче поништио ранију одлуку државне комисије којом је Цветковић проглашен за државног непријатеља, као и све последице које су проистекле.

Цветковић је 25. марта 1941. године, по одлуци Крунског савета, са немачким министром иностраних послова фон Рибентропом у дворцу Белведере у Бечу потписао протокол о приступању Југославије Тројном пакту сила осовина.

Два дана касније, 27. марта, група официра је извела војни удар, збацила Владу и намесништво, ухапсила Цветковића и министре, а краља Петра Другог прогласила за пунолетног и предала му власт.

Цветковић је убрзо пуштен из затвора, а по уласку Немаца у Београд одбио је да сарађује са њима и повукао се у Нишку Бању. Према доступним подацима, у нишком крају помагао је покрету Драгољуба Михаиловића.

Током рата неколико месеци је провео као затвореник у бањичком логору, а 4. септембра 1944. године је побегао из земље и живео у Паризу до смрти 1969. године. Државна комисија после рата га је прогласила за народног непријатеља и ратног злочинца, али му никада није суђено. Сахрањен је на српском делу војничког гробља у Тијеу код Париза.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер