среда, 27. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Новим буџетом се приближавамо ЕУ, спречен „грчки сценарио“
Хроника

Ивица Дачић: Новим буџетом се приближавамо ЕУ, спречен „грчки сценарио“

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 09. децембар 2013.

Београд -- Премијер Србије Ивица Дачић изјавио да предлог буџета за 2014. годину представља прилику за нови почетак и прекретницу у начину размишљања.

Дачић је, представљајући посланицима Скупштине Србије предлог буџета за 2014, истакао да је у том документу сабрано све оно што је влада прокламовала као циљеве своје политике, пре свега одговорност.

"Овај наизглед једноставан задатак у годинама иза нас није био урађен како ваља, а последице осећамо и сада, зато је влада одлучна да се такве грешке не понављају, а доказ тога је и реконструкција владе", рекао је премијер.

"Позивам вас да подржите Предлог закона о буџету, да дамо шансу реалности, да се уместо великих речи и представа за јавност, окренемо решавању животних проблема и будемо свесни ситуације у којој се налазимо", истакао је Дачић.

Он је нагласио да су буџетом за наредну годину обезбеђени стабилност плата и пензија, за трећину већи буџет за културу, сачувана је стабилност и обезбеђене гаранције за стране инвестиције да имају одговарајући амбијент за улагање , да европинтеграције теку несметано, и да се приближавамо европским стандардима.

"И поред нимало пријатне реалности, влада је створила услове да се воз који је кренуо ка провалији заустави", рекао је Дачић напомињући да је спречено да држава не доживи "грчки сценарио".

Он је додао да ће консолидовани дефицит буџета бити 7,1 одсто БДП-а само захваљујући мерама, иначе, би био девет одсто, док ће се јавни дуг у наредним годинама задржати испод 70 одсто БДП-а, а да није било мера, био би 80 одсто.

Премијер је навео да фискалне и структурне мере предвиђене буџетом гарантују привредни раст од један одсто у 2014, да је влада била одговорна у процени раста, и да је предложени буџет, заједно са сетом закона, први корак да започне реформски процес.

"Тај процес мора да траје неколико година, јер је више пута заустављен на пола пута, влада је одлучна да у томе иде до краја", рекао је Дачић.

Он је нагласио да процес реструктурирања предузећа мора да се оконча, али не у корист тајкуна, и да јавна предузећа не смеју да буду само трошак за државу и рецепт за очување крхког социјалног мира, јер је профит тих фирми и профит за државу.

Према речима Дачића, здравство и школство не треба да се гледају само као проблеми или пожари које треба гасити.

"Да би дошли до резултата не смемо да расипамо снагу и ресурсе", навео је он и поставио питање да ли је реално да 740.000 људи ради у јавном сектору.

Премијер је нагласио и да је влада одлучна да сузбије сиву економију и пословање сваког субјекта уведе у законске оквире и додао да "механизам српске привреде мора да се покрене одмах", што зависи од страних инвестиција, али и домаћих потенцијала који морају да се подстакну изменама Закона о раду.

"Важан део система је и пензијски систем. Уважавајући до сада стечена права и мислећи на будућност, приступићемо побољшању тог система тако да буде одржив", рекао је Дачић.

Он је навео и да решење за финансирање Војводине и локалних самоуправа мора да буде такво да специфичности буду уважене, али тако да то не буде на штету других грађана Србије, и да уз то иде и специфична одговорност.

Дачић је нагласио да је неопходно разумевање тренутка у коме се налазимо, у коме нема места полтичким компромисима, демагогији и паролама, и да он. као социјалиста. жели државу која ће имати снаге да се брине о свим грађанима, пензије које ће расти, а посао бити сигуран, и привреда обезбедити социјално благостање.

"Данас нажалост не живимо у таквом тренутку - реалност не омогућава да плате и пензије расту у мери у којој бисмо желели, повећање јавног дуга прети да угрози земљу, а буџетски дефицит прети да пређе девет одсто", рекао је премијер.

Позивајући посланике да подрже бужет, он је истакао да стање у којем се налази Србија није само својина владе", јер смо готово који сви седимо у овој сали одговорни "јер је свако у своје време водио државу".

Он је навео да је предложени буџет реалан поглед на ствари и да су можда у праву и они који кажу да се предвиђене мере и превише благе и превише оштре, али да бисмо са другачијим мерама "дошли у ситуацију да оно што постоји у овако тешким условима може да престане да функционише".

Посланици расправљају о буџету

Београд -- Посланици Скупштине Србије започели начелну расправу о Предлогу буџета за наредну годину, који предвиђа дефицит од 182,5 милијарди.

Предлог буџета, који би скупштина требало да усвоји до 15. децембра, предвиђа приходе од 930 милијарди динара и расходе 1.113 милијарди.

Седници Скупштине Србије присуствују премијер Ивица Дачић, министар финансија Лазар Крстић и министар привреде Саша Радуловић.

Посланици су претходно усвојили сет пратећих закона - измене закона о буџетском систему, пензијском и инвалидском осигурању, порезу на доходак грађана, дувану, порезу на додату вредност, порезу на добит правних лица, пореском поступку и пореској администрацији, доприносима за обавезно социјално осигурање, платама државних службеника и намештеника и враћању одузете имовине и обештећењу. Усвојен је и Закон о умањењу нето прихода лица у јавном сектору.

На Предлог закона о буџету за 2014. годину поднет је 171 амандман, од којих је Влада Србије поднела укупно 12.

Међу владиним амандманима налази се и предлог да се у разделу који се односи на гаранције за задуживање Србијагаса ради одржавања текуће ликвидности, смање расходи са 200 милиона евра на 200 милиона долара.

Влада је амандманом предложила и измену ставке о давању банкарске гаранције Електропривреди Србије за задуживање од 100 милиона евра за одржавање текуће ликвидности, тако што је предложила смањење на 107 милиона долара и уједно промену сврхе узимања кредита, и то за учешће у реализацији друге фазе пакета Термоелектране Костолац и проширење капацитета рудника.

Србија ће наредне године, према пројекцији буџета, остварити благ привредни раст од један одсто, пре свега због недовољне експанзије инвестиција и реалног пада личне и државне потрошње.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер