среда, 27. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Не уцењујем ЕУ због одлуке Приштине да ми забрани посету Косову
Хроника

Ивица Дачић: Не уцењујем ЕУ због одлуке Приштине да ми забрани посету Косову

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 04. октобар 2013.

БЕОГРАД - Премијер Србије Ивица Дачић оценио је данас да одлуке Приштине о забрани његовог одласка на Косово представљају дирекну опструкцију бриселског споразума и истакао да својим ставом по том питању ни на који начин не уцењује Европску унију.

Дачић је рекао да је добио најаве да ће Приштина донети такве одлуке и да је о томе обавестио шефа делегације ЕУ и представнике земаља Квинте (САД, Велика Британија, Француска, Немачка и Италија).

"Неки представници земаља ЕУ послали су ми поруку да не могу ја да уцењујем Европску унију. Људи, освестите се! Нама су забранили улазак на Косово, одлучите прво о томе - а лако ћете после са мојим уценама. Никаквих уцена нема. Водите дијалог са оним ко може да оде на Косово," рекао је Дачић на конференцији за новинаре са потпредседником турске владе Бекиром Боздагом.

Он је приметио да су се највиши европски званичници хитно огласили поводом неких забрана недавно донетих у Србији, а да се поводом овога још нико није огласио.

"Ако је то за Европску унију нормално, немам више интереса да учествујем у томе," рекао је Дачић.

Он је нагласио да је Србија за мир и дијалог, али да нико не може да је понижава. Како је додао, интерес Србије је да се овај преговарачки процес настави.

"Европска комисија се још није огласила поводом овога. Доста је било таквог односа. Ми који смо у влади, због државног интереса смо ризиковали и живот и каријере и сада ће неко да нас понижава и да доноси овакве одлуке. Ако неко не схвата - ово је директна опструкција бриселског споразума."

Дачић је додао да је прихватио позив високе представнице ЕУ да у понедељак дође у Брисел да разговара о свим проблемима.

"Нећу дозволити да ме ико понижава. Нека траже другога за преговоре, надам се да ово неће бити мој последњи одлазак у Брисел на дијалог, а ако и буде тако - неће ми баш недостајати," поручио је он.

Дачић је рекао да је смисао његове посете која је била најављена за поподне у Штрпцу, да позове Србе да изађу на изборе које је расписала Приштина и који ће се обавити у складу са приштинским правилима.

Премијер Србије је рекао да се не може говорити о поверењу у дијалогу, ако је њему као потписнику бриселског споразума онемогућено да оде на Косово.

"Сматрамо да је ова одлука усмерена против бриселског споразума и да је у питање доведен кредибилитет и Брисела а не само мој. Ја сам достојан да седим поред Кетрин Ештон али не могу на КИМ? То је увреда и за Ештон," рекао је Дачић.

Подсетивши да је косовска министарка Вљора Читаку била у посети Београду, Дачић је нагласио да је ово питање за њега принципијелно.

"Или у нечему учествујемо искрено и отворено или је све ово празна прича."

Дачић је истакао да само очекује да се спроведе оно што је договорено и додао да на Косово не жели да улази ни кришом ни силом и да је као премијер поштовао процедуру.

Србија жели добре и пријатељске односе са Турском

Премијер Дачић поручио је да Србија има искрену намеру да развија добре и пријатељске односе са Турском на свим пољима и нагласио да од тога зависи и стабилност региона.

Дачић је рекао да су политички односи веома добри и да они треба да доведу до даљег развоја у области економије, културе, просвете итд.

"Наша спољнотрговинска размена износи пола милијарде евра годишње, а мислимо да може да буде и већа. Захвални смо Турској на донацијама и на пројектима који се реализују у Србији", рекао је Дачић.

Он је посебно истакао важност два споразума која имају Србија и Турска, "споразума о међусобном укидању виза и споразума о слободној трговини".

Дачић је подсетио да је турском премијеру Тајипу Ердогану раније предложио одржавање заједничких седница владе, наизменично у Турској и Србији.

Према његовим речима, муслимани и Бошњаци у Србији представљају мост и подстицај за развој још бољих односа две државе.

Дачић је, такође, навео да су за Србију веома важни односи са БиХ и да, у том погледу, трилатерале Србија-БиХ-Турска јесу пракса коју треба наставити.

Он је најавио да ће крајем новембра у Београду бити одржана заједничка седница Владе Србије и Савета министара БиХ.

"Пренео сам госту каква је политика Србије, да желимо да постанемо чланица ЕУ, да ћемо уложити максималне напоре да преговори са Унијом почну што пре и да Србија што више напредује у том преговарачком процесу", рекао је Дачић.

Подсетивши да је реч Балкан турског порекла и састављена од две речи, које значе крв и мед, Дачић је рекао да је било доста крви и да је дошло време "да мало буде и меда."

Потпредседник турске владе сложио се са Дачићем да су Србија и Турска пријатељске земље које развијају односе у свм сегментима.

"Србија је кључна земља када је реч о успостављању мира, просперитета и стабилности у целом региону и зато је стабилност у Србији и економски развој Србије од користи не само за њу, већ и за читав регион", казао је он.

Према његовим речима, постоји воља и жеља да турски инвеститори наставе да улажу у Србију, али и обрнуто, као и да две земље заједнички учествују на трећим тржиштима.

Турски званичник је подржао одржавање заједничких седница влада у Београду и Анкари.

Када је реч о трговинском обиму, он је констатовао да он није на задовољавајућем нивоу, али да две земље имају велике потенцијале.

Како је подсетио, турска агенција за међународни развој и сарадњу "Тика" инвестирала је у Србију до сада шест милиона евра, али је најавио да ће бити још пројеката.

Као и Дачић, и он је оценио да Бошњаци представљају мост који спаја две земље.

Боздаг је рекао да Турска подржава отварање преговора Србије са ЕУ, додавши да се нада да Београд неће толико чекати пред вратима Уније као Турска.

"Такође, искрено подржавамо дијалог Београда и Приштине. Сваки дијалог са собом носи и потешкоће. Постојећи проблеми у дијалогу могу бити превазиђени ако им обе стране приступе на разуман начин", оценио је он.

Боздаг је, такође, рекао да Турска снажно подржаве трилатералне састанке Србије, БиХ и Турске, додавши да су такви механизми корисни за стабилност и економски развој ове три земље.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер