петак, 27. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Истрага против троје Срба у Приштини који су осумњичени за ратне злочине
Хроника

Истрага против троје Срба у Приштини који су осумњичени за ратне злочине

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 13. октобар 2009.

Почиње истрага против троје Срба из косовске општине Ново Брдо пред тужиоцем Еулекса у Приштини. Требало би да буду саслушани сведоци Хаћива Демали и Сељами Бећири из околине Новог Брда. Осумњичени се терете за ратни злочин против цивила.

Истрага против троје Срба из косовске општине Ново Брдо почеће данас у Приштини пред тужиоцем Еулекса.

Како је најављено, требало би да буду саслушани сведоци Хаћива Демали и Сељами Бећири из околине Новог Брда.

Адвокат осумњиченог Слободана Мартиновића (53) Миодраг Бркљач рекао је за агенцију Бета да се поред његовог клијента, за исти злочин терете Срећко Мартиновић (57) и Светлана Стојановић (42).

"Свима се ставља на терет кривично дело ратни злочин против цивилног становништва по члану 142. Кривичног законика бивше СФРЈ, а међународни тужилац сматра да су прекршили Женевску конвенцију, што ми сматрамо да је неодрживо", казао је Бркљач.

Према његовим речима, осумњичени се терете да су оштећене од 17. до 22. априла 1999. године "подвргли тешкој патњи и повредама, да су примењивали мере застрашивања и терора тако што су оштећене лишили слободе и претукли".

Слободан Мартиновић је у притвору у Окружном затвору у Приштини, Срећко Мартиновић је у Окружном затвору у Гњилану, а Светлана Стојановић је у женском затвору у Липљану. Свима је одређен притвор до месец дана.

Поред њих, 24. септембра полиција Еулекса ухапсила је и Добривоја Трајковића из Плавица и Срђана Филића из Јасеновика у општини Ново Брдо, под истим оптужбама.

Међутим, они су након неколико дана пуштени из притвора, јер је установљено да је дошло до грешке.

Након хапшења, Срби из Новог Брда су у селу Бостане неколико дана протестовали због "неоснованог хапшења и прекомерне употребе силе".

Родбина ухапшених наводила је, као доказ да су оптужбе лажне, то што је Срећко Мартиновић од 2000. године радио за Косовску полицију и прошао све безбедносне провере, док је Слободан радио у УНМИК-овој општини Ново Брдо".

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер