Početna strana > Hronika > Istanbul: Nekoliko hiljada Turaka ispred Aja Sofije na prvoj molitvi nakon pretvaranja u džamiju; Deo vernika probio policijsku blokadu jureći prema Aja Sofiji i uzvikujući “Alahu akbar”; U Grčkoj zvone zvona, a zastave su na pola koplja
Hronika

Istanbul: Nekoliko hiljada Turaka ispred Aja Sofije na prvoj molitvi nakon pretvaranja u džamiju; Deo vernika probio policijsku blokadu jureći prema Aja Sofiji i uzvikujući “Alahu akbar”; U Grčkoj zvone zvona, a zastave su na pola koplja

PDF Štampa El. pošta
petak, 24. jul 2020.

Nekoliko hiljada vernika okupilo se ispred Aja Sofije u Istanbulu, u kojoj se u petak održava namaz, prva molitva od 1934. godine.

“Sultan Erdogan recituje Kuran u Aja Sofiji”

Prvi put posle 86 godina u Aja Sofiji se održava prva molitva od njenog preimenovanja u džamiju, a vernici i mnogobrojni turisti od ranih jutarnjih sati blokirali su ulice oko nekadašnje vizantijske crkve koja je uredbom turskih vlasti početkom jula iz muzeja ponovo pretvorena u džamiju. Molitvi koju vode tri imama, prisustvuje i turski predsednik Redžep Tajip Erdogan, koji je recitovao Kuran, što je na Tviteru naišlo na komentar :"Sultan Erdogan recituje kuran".

Molitvi koju vode tri imama, prisustvuje i turski predsednik Redžep Tajip Erdogan, koji je u prvom redu recitovao Kuran, što je šaljivo prokomentarisano na Tviteru da je kao sultan koji recituje sveti Kuran. Zbog pandemije koronavirusa, svi prisutni nose zaštitne maske na licu.

Aja Sofija je za molitve otvorena džuma-namazom (velikom molitvom u podne), a već nakon sabah-namaza (jutarnja molitva) počeli su da pristižu oni koji su hteli da obave prvu molitvu.

Preduzete su visoke bezbednosne mere u okviru kojih je predviđeno da se molitva obavi u pet zona na otvorenom, tri za muškarce i dve za žene.

Na terenu je i 736 zdravstvenih radnika raspoređnih na 17 lokacija, te nekoliko desetina ambulantnih vozila, kao i ambulantni helikopter.

U Grčkoj će zbog ovog događaja crkve zvoniti u znak protesta i na njima su spuštene zastave na pola koplja, a patrijarh Grčke pravoslavne crkve služiće posebnu liturgiju danas popodne.

Portparol grčke vlade Stelios Petsas kazao je da je danas težak dan i da su se “senke nadvile nad nama” pretvaranjem Aja Sofije u džamiju.

 “To je nešto što je šokiralo hrišćane širom sveta, ne samo Grke. Ranije smo upozorili da će to stvoriti nepremostiv jaz između Turske i hrišćanskog sveta”, izjavio je Petsas. 

Zbog pandemije koronavirusa, turske vlasti su ograničile broj ljudi koji će prisustvovati prvom namazu na 1.453 vernika, što simbolizuje godinu kada su Turci pokorili Konstantinopolj, prenosi Sputnjik.

Oko 500 vernika će obaviti namaz u Aja Sofiji, dok će se ostali moliti napolju na pet molitvenih mesta pored džamije.

Na 11 mesta će biti formirani kontrolni punktovi gde će se vernicima meriti temperatura pre molitve, a maske su obavezne.

Mesto će obezbeđivati oko 20.000 policajaca, a biće prisutno i 736 lekara, više od 100 vozila hitne pomoći i sanitetski helikopter.

Državni savet Turske, viši administrativni sud zemlje, 10. jula poništio je odluku iz 1934. godine o pretvaranju Aja Sofije u Istanbulu u muzej, dok je Erdogan potpisao ukaz kojim se Aja Sofija pretvara u džamiju u kojima se mogu služiti molitve.

Ranije je saopšteno je da će hrišćanski mozaici na zidovima Aja Sofije biti tokom muslimanske molitve prekriveni zavesama.

Crkva Svete Sofije je sagrađena 537. godine, a u džamiju je pretvorena 1453. godine, odmah pošto su snage sultana Mehmeda Osvajača razorile, zauzele i opljačkale Konstantinopolj, današnji Istanbul.

Ona je pet vekova kasnije, 1935. godine, tokom proevropske reforme Turske koju je predvodio Ataturk, pretvorena u muzej.

Aja Sofija je na spisku svetske kulturne baštine organizacije UN za obrazovanje, kulturu i nauku (UNESKO).

Erdogan je u nedelju posetio Aju Sofiju i u njoj proveo oko sat vremena, slušajući o pripremama za otvaranje. nakon što je sud 10. jula poništio odluku iz 1934. godine kojom je pretvorena u muzej.

Odluka o pretvaranju Aja Sofije u džamiju izazvala je kritike širom sveta, posebno u Grčkoj, koja vizantijski period smatra delom svoje istorije i kulture.

Vernici probili policijsku blokadu, jure prema Aja Sofiji

Od jutros je nekoliko hiljada Turaka ispred Aja Sofije u Istanbulu, u kojoj se danas održava prva muslimanska molitva od 1934. godine. Iako 20.000 policajaca kontroliše masu, nekoliko hiljada vernika uspelo je da probije policijsku blokadu i uputi se prema svetoj građevini, kojoj je pre dve nedelje predsednik Redžep Tajip Erdogan dekretom vratio stasus džamije.

Zbog pandemije koronavirusa molitva se održava pod oštrim merama. Oko 500 vernika moli se unutar građevine, dok se nekoliko hiljada njih moli napolju uz prisustvo 20.000 policajaca. Ulice oko Aje Sofije su blokirane.

Međutim, nekoliko hiljada građana koji nisu mogli da priđu Aji Sofiji opkolili su okolne ulice.

Propadnici policije nisu uspeli da zadrže jedan deo mase vernika koja je probila blokadu i pojurila prema Aja Sofiji, pri čemu su pojdeini uzvikivali “Alahu akbar” (Alah je veliki).

(Agencije)