петак, 27. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Инфлација у Србији у првих седам месеци достигла шест одсто
Хроника

Инфлација у Србији у првих седам месеци достигла шест одсто

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 14. август 2009.

Мерена индексом потрошачких цена, у првих седам месеци, инфлација је у Србији достигла шест одсто. У јулу забележено смањење цена од 0,9 одсто, објавио Републички завод за статистику.

Републички завод за статистику објавио је да је инфлација у Србији, мерена индексом потрошачких цена, у првих седам месеци достигла шест одсто, а у јулу је забележено смањење цена од 0,9 одсто.

Међугодишња инфлација у јулу достигла је 8,5 одсто, наводи се у саопштењу.

Највећи раст цена, од један одсто, забележен је у групама: намештај, покућство, текуће одржавање.

Одећа и обућа поскупеле су за 0,9 одсто, стан, вода, струја, гас и друга горива - 0,9 одсто, ресторани и хотели - 0,8 одсто, а у групи рекреација и култура забележен је раст цена од 0,6 одсто.

Код хране и безалкохолних пића забележен је пад цена од 3,2 одсто. Цене осталих производа и услуга нису се битније мењале.

Индекс потрошачких цена представља посебан индекс малопродајних цена и обрачунава се по методологији усклађеној са препорукама за обрачун индекса цена на мало у Европској унији.

Индекс потрошачких цена се дефинише као мера просечне промене малопродајних цена робе и услуга које се користе за личну потрошњу.

Девизне резерве Народне банке Србије су у јулу повећане за 299,3 милиона евра и достигле укупно 9,18 милијарди евра, саопштила је НБС.

Највећи утицај на раст девизних резерви НБС током јула имали су прилив по основу обавезне резерве коју су банке издвојиле од 199,5 милиона евра, као и кредити од Европске инвестиционе банке и Светске банке од 49,8 милиона евра.

Изражено у доларима, девизне резерве НБС су износиле 12,98 милијарди евра и такав њихов ниво обезбеђује покривеност новчане масе (М1) од 374 одсто.

Девизне резерве банака су последњег дана јула износиле 715,8 милиона евра, па су укупне девизне резерве земље на крају јула износиле 9,89 милијарди евра, односно 13,99 милијарди долара.

У току јула, по основу нето откупа ефективног страног новца остварен је прилив у девизне резерве НБС од 7,5 милиона евра, што представља смањење од 9,1 милион евра у односу на претходни месец.

Из девизних резерви НБС у току јула исплаћено је 17,4 милиона евра на име измирења обавеза по основу старе девизне штедње и зајма за привредни препород. Поред тога, плаћене су обавезе према инокредиторима у износу од 5,5 милиона евра.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер