петак, 27. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Идеја о новом удружењу послодаваца Србије разгневила МОР
Хроника

Идеја о новом удружењу послодаваца Србије разгневила МОР

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 27. новембар 2010.

Београд -- Идеја о формирању новог удружења послодаваца, пре свега начин на који је Влада покушала да спроведе ту идеју, разгневила је Међународну организацију рада.

Генерални секретар те организације Антонио Пењалоса је реаговао на лични допис министра трговине и услуга Слободана Милосављевића.

15.новембра Милосављевић је великом броју појединачних компанија послао допис којим их позива да се учлане у нову организацију.

Пењалоса је затражио од премијера Мирка Цветковића да се Влада уздржи од сваке врсте утицања на учлањивање у нову организацију послодаваца", коју намерава да оснује Привредна комора Србије.

Генерални секретар Уније послодаваца Бошко Савковић у изави за Б 92 каже да се та организација због понашања Владе обратила Међународној организацији рада, јер је слобода удруживања право на чије се поштовање потписивањем разних конвеција обавезала и Србија.

"Нико из државне Власти не може да се меша у неке односе које постоји међу синдикатима или међу послодавачким организацијама. Десило се да је министар Милосављевић упутио један допис на меморандуму Владе многим привредним субјектима, и неким нашим члановима. Наш став је да то никоме не треба јер се сад налази у једној специфичној ситуацији када треба да одговори на више хиљада питања, а један део се односи и на слободу удруживања“, каже Савковић.

Са садржином писма председник Привредне Коморе Милош Бугарин није упознат, али потврдује намеру Коморе да оснује своје удружење.

"Не знам за то писмо, али слобода удруживања кроз послодавачка тела је на бази добровољности. У том смислу стварање послодавачких тела, која ће имати свој ниво репрезентативности кроз испуњености два основна услова а то је десет посто од укупног броја регистрованих компанија и 15 посто од укупног броја запослености, јесте добијање легитимитета“, каже Бугарин.

Бошко Савковић наводи и да овде није проблем само у министру Милосављевићу, већ у Влади, чији је он члан.

"Мислим да то нема везе само са министром, да је то питање читаве Владе јер министар Милосављевић није сам за себе. И треба да се говоримо колективним преговорима, а не привредна комора. Привредна комора је у свакој држави продужена рука Влада. Ако неко у Србији сматра да треба да има један синдикат и једну привредну комору, онда се вара. Тако не може по међународним стандардима“, сматра Савковић.

У писму из Међународне организације рада наводи се и да уколико ово питање не буде решено у складу са конвенцијама тог тела, случај ће бити презентован на разматрање Комитету Међународне организације рада за слободу удруживања.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер