субота, 28. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Хрватски сабор дао сагласност за споразум о арбитражи са Словенијом
Хроника

Хрватски сабор дао сагласност за споразум о арбитражи са Словенијом

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 02. новембар 2009.

ЗАГРЕБ – Након целодневне жучне расправе, посланици Хрватског сабора уверљивом већином дали су сагласност хрватској влади за потписивање споразума о арбитражи између Хрватске и Словеније и изјаве о непрејудицирању границе.

За прихватање споразума гласало је 80 посланика, осам их је било против, а 45 уздржаних.

За споразум су гласали практично сви посланици владајуће коалиције и Хрватске народне странке, док су посланици највеће опозиционе Социјалдемократске партије били уздржани, осим Зорана Винковића и председничког кандидата Иве Јосиповића који су гласали против.

Против споразума били су посланици Истарског демократског сабора и Хрватског демократског сабора за Славонију и Барању коме је на челу Бранимир Главаш, посланик странке пензионера која је пре неколико месеци изашла из владине коалиције, и независни посланик Драгутин Лесар.

Иако је премијерка Јадранка Косор нагласила да се Хрватска пристајањем на арбитражу и појмом "веза Словеније с отвореним морем" не одриче своје територије, јер се споразумом не договара гранични спор, истичући да ће се све договорити сходно међународном праву и пред међународним судским органом, поједини посланици, међу којима и Боро Грубишић нису бирали речи и предлог споразума и прихватање назвали су националном издајом, тврдећи да је Хрватске једина земља која се због уласка у ЕУ одриче територије.

Многи посланици оценили су да споразум, ако и јесте бољи од неких ранијих, није довољно повољан за Хрватску, али да за њега треба гласати како се у преговорима не би изгубила још која година.

Поједини посланици су наглашавали да је изгубљено осам година због непотписивања споразума Рачан–Дрновшек који није био гори од споразума који се данас нашао на дневном реду, а који није потписан због тадашњег супротстављања ХДЗ-а и неких других странака.

Против усвајања предлога последњих дана изјаснила се Хрватска бискупска конференција и 26 интелектуалаца, углавном познатих по својим десничарским ставовима.

Ханес Свобода, извештач Европског парламента за Хрватску који се данас налази у Загребу, нагласио је да ће његов извештај бити повољнији за Хрватску ако се прихвати предлог споразума о арбитражи, а хрватски електронски медији пренели су и очекивања из Љубљане да Косорова и словеначки премијер Борут Пахор у среду у Стокхолму потпишу споразум.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер