Početna strana > Hronika > Hrvatska: SDSS traži ravnopravnu upotrebu srpskog jezika i ćirilice u Vukovaru
Hronika

Hrvatska: SDSS traži ravnopravnu upotrebu srpskog jezika i ćirilice u Vukovaru

PDF Štampa El. pošta
sreda, 19. decembar 2012.

Vukovar -- Samostalna demokratska srpska stranka traži od vlasti u u Vukovaru da primene zakone koji bi omogućili ravnopravnu upotrebu srpskog jezika i ćirilice.

SDSS je, pozivajući se na rezultate popisa stanovništva po kojima je broj Srba u Vukovaru prešao trećinu, zatražila je da se primeni Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina i Zakon o vaspitanju i obrazovanju na jeziku i pismu nacionalnih manjina.

"U Vukovaru živi 34,87 odsto stanovništva srpske nacionalnosti, zbog čega tražimo da se promeni statut grada kako bi se primenili zakonski propisi koji omogućavaju ravnopravno korišćenje srpskog jezika i ćirilice na području Vukovara", rekao je predsednik vukovarske organizacije SDSS-a Srđan Milaković.

On je objasnio da se ne radi samo o postavljanju dvojezičnih tabli na ulaze i izlaze iz grada, već bi na isti način morale biti označene i sve ulice, škole i gradske institucije, podsetivši da se SDSS poziva na zakon koji predviđa štampanje svih formulara u Vukovaru na latinici i ćirilici.

Na pitanje novinara da li primena tih zakona znači da bi i naziv memorijalnog groblja žrtava Domovinskog rata i mesta masovne grobnice na Ovčari trebalo napisati latinicom i ćirilicom, Milaković je odgovorio da ne vidi razlog da se zakoni i tu ne primene.

Hrvatska stranka prava - Ante Starčević saopštila je da su protiv uvođenja dvojezičnosti u Vukovaru, jer bi to "bilo pogubno za Hrvate grada heroja".

"Stranka poštuje sve zakone o pravima nacionalnih manjina, ali kako je reč o herojskom gradu Vukovaru koji još leči ratne rane i traga za još nekoliko stotina nestalih hrvatskih branilaca i civila, tražimo uvođenje moratorijuma odnosno, odgađanje primene tog prava na sledećih deset godina", ističu u HSP-AS.

U Vukovaru, u kome po popisu stanovništva 2011. živi 27.683 stanovnika, 57,37 odsto čine Hrvati, a 34,87 odsto Srbi.

(Tanjug)