четвртак, 09. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Хрватска: СДСС тражи равноправну употребу српског језика и ћирилице у Вуковару
Хроника

Хрватска: СДСС тражи равноправну употребу српског језика и ћирилице у Вуковару

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 19. децембар 2012.

Вуковар -- Самостална демократска српска странка тражи од власти у у Вуковару да примене законе који би омогућили равноправну употребу српског језика и ћирилице.

СДСС је, позивајући се на резултате пописа становништва по којима је број Срба у Вуковару прешао трећину, затражила је да се примени Уставни закон о правима националних мањина и Закон о васпитању и образовању на језику и писму националних мањина.

"У Вуковару живи 34,87 одсто становништва српске националности, због чега тражимо да се промени статут града како би се применили законски прописи који омогућавају равноправно коришћење српског језика и ћирилице на подручју Вуковара", рекао је председник вуковарске организације СДСС-а Срђан Милаковић.

Он је објаснио да се не ради само о постављању двојезичних табли на улазе и излазе из града, већ би на исти начин морале бити означене и све улице, школе и градске институције, подсетивши да се СДСС позива на закон који предвиђа штампање свих формулара у Вуковару на латиници и ћирилици.

На питање новинара да ли примена тих закона значи да би и назив меморијалног гробља жртава Домовинског рата и места масовне гробнице на Овчари требало написати латиницом и ћирилицом, Милаковић је одговорио да не види разлог да се закони и ту не примене.

Хрватска странка права - Анте Старчевић саопштила је да су против увођења двојезичности у Вуковару, јер би то "било погубно за Хрвате града хероја".

"Странка поштује све законе о правима националних мањина, али како је реч о херојском граду Вуковару који још лечи ратне ране и трага за још неколико стотина несталих хрватских бранилаца и цивила, тражимо увођење мораторијума односно, одгађање примене тог права на следећих десет година", истичу у ХСП-АС.

У Вуковару, у коме по попису становништва 2011. живи 27.683 становника, 57,37 одсто чине Хрвати, а 34,87 одсто Срби.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер