Početna strana > Hronika > Hrvatska: Gradsko veće Vukovara izglasalo izmene Statuta po kojima nisu predviđene dvojezične table na gradskim ustanovama
Hronika

Hrvatska: Gradsko veće Vukovara izglasalo izmene Statuta po kojima nisu predviđene dvojezične table na gradskim ustanovama

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 17. avgust 2015.

U Vukovaru izglasana izmena gradskog Statuta po kojima nisu predviđene dvojezične table na gradskim ustanovama, institucijama, trgovima i ulicama u tom gradu.

Za izmene je glasallo deset većnika vladajuće koalicije HDZ-HKS uz podršku većnice HDSSB-a Slavice Jelinić, koja je osigurala presudni glas za prihvatanje izmena Statuta, a protiv ili suzdržano bilo je deset većnika iz redova SDP-a, SDSS-a, HNS-a i SNS-a, javlja Hina, a prenosi Jutarnji.hr.

Izmenama Statuta su usvojene dve odluke - Statutarna odluka o izmenama i dopunama Statuta i Statutarna odluka o ostvarivanju ravnopravne službene upotrebe jezika i pisma srpske nacionalne manjine na području Grada Vukovara, kojom bi se postupno osiguravala individualna prava građana srpske nacionalnosti u Vukovaru.

Predlogu izmena Statuta, na kojima je radio savetnički tim vukovarskog gradonačelnika uz konsultacije sa ustavnopravnim stručnjacima iz Osijeka i Zagreba, protivili su se većnici opozicionih stranaka, naročito SDSS-a čiji je predsednik Kluba većnika Dejan Drakulić u raspravi utvrdio da je time pripadnicima srpske nacionalne manjine osigurano manje prava nego što ih sada imaju.

"Nigde u Statutu ne piše da je uvedena ravnopravna upotreba srpskog jezika i ćiriličnog pisma u Vukovaru", zamerio je Drakulić.

Predsednik Kluba većnika SDP-a Goran Bošnjak zamerio je "poigravanje" s pravima nacionalnih manjina u Vukovaru.

"I ono malo prava što ste predvideli ograničavate, pa tako pravo da građani srpske nacionalosti mogu gradske akte dobiti na ćiriličnom pismu sužavate tako što propisujete da to mogu dobiti nakon pisanog zahteva", kazao je Bošnjak.

Izmenama Statuta nisu predviđene dvojezične table na gradskim ustanovama, institucijama, trgovima i ulicama u Vukovaru, a Gradsko veće dužno je da razmatra svake godine dostignuti stepen "razumevanja, solidarnosti, snošljivosti i dijaloga među građanima Vukovara, te da u skladu s raspravljenim i donesenim zaključcima donosi odluku o mogućnosti, odnosno potrebi proširivanja opsega osiguranih individualnih prava pripadnika srpske nacionalne manjine koji žive u Gradu Vukovaru novim pravima".

(B92-Jutarnji list)

Dejan Drakulić: Ukinuta su nam neka prava iz Statuta 2009.

Gradonačelnik Vukovara Ivan Penava smatra da je odlukom o zabrani ćirilice Zagreb u Vukovar prebacio “vruć krompir“.

Vukovarsko Gradsko veće je izglasalo izmene gradskog Statuta prema kojima nisu predviđene dvojezične table, odnosno ćirilično pismo na gradskim ustanovama.

“Na taj način je vruć krompir prebačen iz Zagreba u Vukovar, čime smo mi dovedeni u jednu neravnopravnu i vrlo nezahvalnu situaciju“, rekao je Penava.

Sa druge strane, zamenik gradonačelnika Vukovara Dejan Drakulić istakao je da je odluka o ukidanju upotrebe dvojezičnih tabli u Vukovaru korak unazad kada je reč o pravima Srba.

“Budući da je doneta odluka suprotna zakonu, neka prava koja smo imali iz Statuta 2009. godine su ukinuta. Stečena prava sada su nam umanjena ovom odlukom“, rekao je Drakulić.

Za izmene je glasalo deset odbornika vladajuće koalicije na čelu sa Hrvatskom demokratskom zajednicom (HDZ) dok je deset odbornika iz opozicije koju predvodi Socijaldemokratska partija (SDP) bilo protiv.

Presudio je glas odbornice Hrvatskog demokratskog saveza Slavonije i Baranje (HDSSB) Slavice Jelinić koja je podržala izmene statuta grada.

Izmenama Statuta su usvojene dve odluke - Statutarna odluka o izmenama i dopunama Statuta, te Statutarna odluka o ostvarivanju ravnopravne službene upotrebe jezika i pisma srpske nacionalne manjine na podrčju Grada Vukovara, kojom bi se postupno osiguravala individualna prava građana srpske nacionalnosti u Vukovaru.

Izmenama Statuta trebalo bi da se poštuje prošlogodišnja odluka Ustavnog suda da vukovarsko Gradsko veće u roku od godinu dana reši pitanje dvojezičnosti u tom gradu.

Naime, Ustavni sud je 11. avgusta 2014. obavezao vukovarsko Gradsko veće da u roku godine dana, prema delu Zakona o upotrebi jezika i pisma nacionalnih manjina u Hrvatskoj, Statutom grada propiše i uredi, za celo područje, odnosno za pojedini deo ili pojedine delove područja Grada Vukovara, individualna prava pripadnika nacionalnih manjina na službenu upotrebu svog jezika i pisma.

(B92-Beta-Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner