понедељак, 25. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Хенри Кисинџер: Снови о разбијању Русије могу да доведу до нуклеарног хаоса. Ближи се време за мир у Украјини да би се смањио ризик од светског рата
Хроника

Хенри Кисинџер: Снови о разбијању Русије могу да доведу до нуклеарног хаоса. Ближи се време за мир у Украјини да би се смањио ризик од светског рата

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 18. децембар 2022.

Некадашњи амерички дипломата Хенри Кисинџер рекао је да се ближи време за договорени мир у Украјини како би се смањио ризик од још једног разорног светског рата, упозоривши да би снови о разбијању Русије могли да изазову нуклеарни хаос.

„Ближи се време да се надограде стратешке промене које су већ остварене и да се интегришу у нову структуру ка постизању мира путем преговора“, навео је Кисинџер.

Додао је да би мировни процес требало да повеже Украјину са НАТО-ом, у било ком облику.

„Алтернатива неутралности више нема смисла“, написао је Кисинџер у чланку под насловом „Како избећи још један светски рат“.

Кисинџер је рекао да је у мају предложио прекид ватре према којем би се Русија повукла на прве линије пре операције 24. фебруара, а Крим би био предмет „преговора“.

Ако се покаже немогућим да се врати статус кво успостављен 2014. године, Кисинџер сматра да референдуми под међународним надзором на територији на коју полаже право Русија могу бити опција.

Кисинџер је упозорио да би жеље да се Русија учини „импотентном“, или чак покушај њеног разбијања, могле да изазову хаос.

„Распад Русије или уништавање њене способности за стратешку политику могло би да претвори њену територију која обухвата 11 временских зона у један вакуум сукоба“, рекао је Кисинџер.

Додао да би у том случају друге заједнице или друштва могле да одлуче да своје спорове реше насиљем.

„Друге земље би могле да траже начине да се прошире уз помоћ насиља. Све ове опасности би биле појачане присуством хиљада комада нуклеарног оружја које Русију чини једном од две највеће нуклеарне силе на свету“, наводи Кисинџер.

Кисинџер, архитекта хладноратовске политике детанта према Совјетском Савезу као државни секретар за време републиканских председника Ричарда Никсона и Џералда Форда, срео се више са руским председником Владимиром Путином од 2000. године.

(Нова.рс)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер