Početna strana > Hronika > Haški tribunal: Šljivančaninu utrostručena kazna, Mrkšiću ostalo 20 godina
Hronika

Haški tribunal: Šljivančaninu utrostručena kazna, Mrkšiću ostalo 20 godina

PDF Štampa El. pošta
utorak, 05. maj 2009.

Žalbeno veće Haškog tribunala pravosnažno je osudio oficire bivše JNA Mileta Mrkšića na 20, dok je kazna Veselina Šljivančanina preinačena sa pet na 17 godina zatvora, zbog učešća u pogubljenju ratnih zarobljenika na farmi Ovčara nakon pada Vukovara 1991. godine.

U septembru 2007. godine, Pretresno veće tribunala proglasilo je pukovnika bivše JNA Mileta Mrkšića krivim i izreklo mu zatvorsku kaznu od 20 godina za ubistvo.

Šljivančanina, koji je u vreme događaja imao čin majora JNA, Pretresno veće je proglasilo krivim za mučenje zarobljenika i izreklo mu zatvorsku kaznu od pet godina.

Mrkšić je osuđen za mučenje i okrutno postupanje sa 194 nesrpska ratna zarobljenika odvedena iz bolnice u Vukovaru. Žrtve su bile prevezene na poljoprivredno dobro "Ovčara", gde su premlaćivane, mučene i ubijene.

Žalbeno veće Haškog tribunala pravosnažno je danas osudio oficire bivše JNA Mileta Mrkšića na 20, a Veselina Šljivančanina na 17 godina zatvora za učešće u pogubljenju ratnih zarobljenika na farmi Ovčara nakon pada Vukovara 1991. godine.

Žalbeno veće potvrdilo je slobađajuću presudu bivšem kapetanu JNA Miroslavu Radiću.

Mrkšić je proglašen krivim za pomaganje i podržavanje ubistava, pošto je povukao vojnike JNA koji su čuvali zarobljenike. Sud je ustanovio da je pripadnicima srpske Teritorijalne odbrane i paravojnih jedinica povlačenje vojske omogućilo da zatvorenike kasnije poubijaju.

Snage JNA pod njegovom komandom su, kako je utvrdio sud, prethodno uspostavile nečovečne uslove pritvora, a on nije delovao efikasno kako bi obezbedio da zarobljenici budu adekvatno zaštićeni.

Šljivančanin je proglašen krivim za pomaganje i podržavanje mučenja jer "nije obezbedio adekvatnu stražu JNA na Ovčari ili se pobrinuo da stražari JNA na Ovčari pod njegovom kontrolom preduzmu mere kako bi sprečili srpske snage da premlaćuju zarobljenike".

I Tužilaštvo i odbrana Mrkšića i Šljivančanina podneli su žalbe na prvostepenu presudu 29. oktobra 2007. godine.

Prvobitna optužnica protiv Mrkšića, Šljivančanina i Radića podignuta je 7. novembra 1995. godine. Mrkšić se nalazi u pritvoru Međunarodnog suda od 15. maja 2002. godine, a Šljivančanin od 1. jula 2003. godine.

Šljivančanin je bio na privremenoj slobodi do izricanja presude Žalbenog veća.

Od svog osnivanja Međunarodni sud je podigao optužnice protiv 161 lica za teške povrede međunarodnog humanitarnog prava počinjene na području bivše Jugoslavije od 1991. do 2001. godine. Postupci protiv 117 lica su okončani.

(RTS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner