недеља, 24. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Хашки трибунал одбио предлог Војислава Шешеља за пуштање на слободу
Хроника

Хашки трибунал одбио предлог Војислава Шешеља за пуштање на слободу

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 04. мај 2011.

Претресно веће Хашког трибунала утврдило је да је тужилаштво у првој половини суђења извело довољно доказа на основу којих би се могло закључити да је оптужени Војислав Шешељ 1991-93 подстицао на злочине над несрбима и ширио међунационалну мржњу и страх.

ХАГ – Хашки Трибунал данас је у потпуности одбио захтев за ослобађање оптуженог Војислава Шешеља, оценивши да је у недавно окончаном доказном поступку тужилаштво извело довољно доказа за свих девет тачака оптужнице за злочине у Хрватској, Војводини и БиХ 1991-93.

Према одлуци коју је прочитао председавајући судија Жан-Клод Антонети, претресном већу је представљено довољно доказа да су "добровољци Српске радикалне странке и Српског четничког покрета починили злочине наведене у оптужници".

Те злочине, Шешељ је, по досадашњим доказима, ширећи међунационалну мржњу и страх, те регрутујући и шаљући добровољце на ратишта, подстицао да се "свим средствима, злочинима и прогоном" боре за стварање Велике Србије, циља његове националистичке идеологије, утврдило је судско веће.

Одлука је донета већином гласова судија Фредерика Хархофа и Флавије Латанци, док је председавајући судија Жан-Клод Антонети имао "делимично супротно мишљење" које ће изнети у наставку данашњег заседања.

Шешељ је у девет тачака оптужен за убиства, мучење, окрутно поступање, безобзирно разарање села или пустошење које није оправдано војном нуждом, уништавање верских објеката и пљачкање јавне или приватне имовине. Та дела квалификована су као злочини против човечности и кршење закона и обичаја ратовања.

Суђење би, после одлуке већа, требало да буде настављено доказним поступком Шешељеве одбране, уколико он одлучи да га спроведе, као што је раније најављивао.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер