Početna strana > Hronika > Hašim Tači položio venac na spomenik ubijenim Srbima u Starom Gracku; Porodice ubijenih Srba - Tačijev dolazak je sipanje soli na rane
Hronika

Hašim Tači položio venac na spomenik ubijenim Srbima u Starom Gracku; Porodice ubijenih Srba - Tačijev dolazak je sipanje soli na rane

PDF Štampa El. pošta
sreda, 20. jul 2016.

"Kosovski predsednik" Hašim Tači danas je u Starom Gracku, kod Lipljana, položio venac na spomenik 14 Srba iz toga sela, ubijenih u julu 1999. godine.

“Danas se sa bolom molim i još jednom izražavam žaljenje za sve žrtve tokom i nakon rata iz svih zajednica. Svaki zločin treba rasvetliti i kazniti. Zločin je zločin, bilo protiv koga da je počinjen i bilo ko da ga je počinio”, rekao je Tači.

On je, takođe, rekao da treba jednom za svagda rasvetliti sudbinu svih nestalih lica, bilo da su oni Albanci, Srbi, Romi ili pripadnici neke druge zajednice, objavljeno je na sajtu kosovskog predsednika.

“Svi imamo odgovornost da radimo u tom pravcu. Imamo odgovornost prema njihovim porodicama i prema budućnosti naše dece. Mi treba da pomažemo jedni drugima. Bol svake majke je isti”, istakao je Tači.

Prema njegovim rečima, danas kada se radi na izgradnji mira, pomirenju i saradnji između naroda u regionu, bitno je da naglasimo da je za iskreno pomirenje potrebna pravda.

“Kao Kosovo mi smo puno postigli u ovih 17 godina od završetka rata. Počeli smo da gradimo mostove komunikacije i saradnje. U bliskoj budućnosti to će doneti poverenje i pomirenje među zajednicama i narodima”, rekao je Tači.

On je rekao da samo preovladavanjem pravde može da se dogodi pomirenje, a pomirenje će se dogoditi u bliskoj budućnosti, jer postoji volja za tim.

“Samo pomirenje i saradnja Kosovo i region čine evropskim”, zaključio je Tači.

"Nemoguć beskonačni dijalog samo o tehničkim pitanjima"

Porodice Srba koji su ubijeni 1999. godine u Starom Gracku kod Lipljana smatraju da se Hašim Tači, predsednik Kosova, koji je danas položio cveće na spomen-ploču stradalima u ovom selu, takvim gestom nasmejao u lice porodicama stradalih i svim ljudima koji se bave istragama zločina počinjenih nad Srbima.

Sonja Živić, supruga jednog od ubijenih žetelaca, rekla je Srni da je današnji dolazak Tačija u Staro Gracko "sipanje soli na žive rane".

Predsednik sela Staro Gracko Zoran Ćirković kaže da je Tačijev savetnik sinoć više od dva sata pokušavao da ubedi porodice stradalih žetelaca da prime Tačija.

"Porodice su, zajedno sa mnom, odbile da prime Tačija i njegove saradnike. Rekli smo mu da nije trenutak i da sve dok se ne pronađu naredbodavci i odgovorni za najveći zločin počinjen nad Srbima na Kosmetu, Tači nije dobrodošao u Staro Gracko", kaže Ćirković.

Prema njegovim rečima, Tačijev pokušaj da polaganjem cveća spere savest samo je dodatno uneo nemir i razočarenje kod preostalih oko 200 Srba u ovom selu.

"Sinoć smo dobili informaciju da je Tači u noći kada se dogodio zločin, kada je ubijeno 14 žetelaca, boravio u našem selu u pratnji tadašnjeg šefa UNMIK-a Bernara Kušnera", dodao je Ćirković.

U ovom selu je do jula 1999. godine u oko 200 domaćinstava živelo oko 500 Srba, a danas ih je ostalo oko 200 u svega 40 domaćinstava.

Na njivama u selu Staro Gracko 23. jula 1999. godine iz zasede je ubijeno 14 Srba, a najmlađi od njih imao je sedamnaest godina.

Ubijeni su Milovan Jovanović, Jovica i Rade Živić, Andrija Odalović, Slobodan, Mile, Novica i Momir Janićijević, Stanimir i Boško Dekić, Saša i Ljubiša Cvejić, Nikola Stojanović i Miodrag Tepsić.

Hašim Tači: Zajednica srpskih opština će biti lokalna samouprava bez ikakvih zakonodavnih i izvršnih ovlašćenja 

"Kosovski predsednik" Hašim Tači rekao je, u danas intervjuu Radiju Slobodna Evropa, da je nemoguće da Priština i Beograd beskonačno vode dijalog samo o tehničkim pitanjima. Tači je istakao važnost implementacije svih postignutih sprazuma, ali i postizanja jednog većeg sporazuma koji bi podrazumevao pomirenje naroda.

Govoreći o zastoju u formiranju Zajednice opština sa srpskom većinom, on je naveo da kosovske institucije imaju obavezu da u potpunosti poštuju odluku Ustavnog suda po tom pitanju.

- Želim da verujem da će i Vlada Kosova u bliskoj budućnosti objaviti u javnosti formiranje Upravljačke grupe za formiranje Zajednice opština sa srpskom većinom, koja neće imati ni zakonodavni ni izvršni karakter, već koja će biti u skladu sa lokalnom samoupravom evropskih standarda, radi međusobne saradnje izmedu opština - rekao je Tači.

Prema njegovim rečima, osnivanjem ove grupe i radom na formiranju Zajednice, Srbija se istovremeno obavezuje na sprovođenje tri pitanja koja su u zastoju, posebno onih koji se tiču mosta na Ibru, energetike i ostalih.

Prema Tačijevim rečima, sav potencijal treba koncentrisati na implementaciju sporazuma, ali je potrebno i proširiti dijalog, jer je "nemoguće da dijalog o tehničkim pitanjima traje beskonačno".

- Podržavam jače političko angažovanje, posredstvom EU uz podršku SAD, na jednom širem okviru političkog dijaloga koji podrazumeva dobre odnose između Kosova i Srbije, pomirenje naših država i naroda, i saradnju u evropskom duhu - rekao je Tači.

On kaže da bi bilo od interesa da se radi na postizanju jednog obuhvatnog političkog sporazuma koji bi podrazumevao pomirenje i saradnju između Beograda i Prištine.

- To će se desiti pre ili kasnije - smatra Tači.

On je u intervjuu za RSE govorio i o demarkaciji, kako kaže, granične linije između Kosova i Crne Gore, i naveo da će javna rasprava o tome početkom avgusta biti od važnosti za proces ratifikacije ovog sporazuma.

Prema njegovim rečima, na Kosovu je danas stvoreno pogodnije okruženje ispunjeno nadom i optimizmom da se pitanje demarkacije neće politizovati, već da će se postići jedinstven stav celog političkog spektra.

(KiM Radio-Tanjug-Srna)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner